600 години назад във времето се връщаме чрез туристическата обиколка на Епископската базилика в центъра на Сандански. Тя е едно от най-значимите паметници на културно-историческото наследство на България, свидетелство за ранното християнство на Балканите.
Разположена е в центъра на града, тя е открита през 1989 година по време на археологически разкопки и датира от края на IV до началото на V век. Това е типична класическа елинистична базилика, разказва Виолета Тасева - екскурзовод пред посетители на Базиликата.
Дворът на базиликата, известен като атриум, е бил важна част от църковната архитектура в раннохристиянския период. Той е правоъгълно пространство, заобиколено от колонади, което е служело като входна зона преди основната църква.
В центъра на двора има фонтан или басейн, известен като кантарос. Този елемент символизирал пречистването. Въпреки че значителна част от декорацията на двора е изгубена, се предполага, че е бил украсен с мозаечни подове и архитектурни елементи, подобно на интериора на базиликата. И още нещо за строителството.
Базиликата е трикорабна, с дължина около 50 метра, и включва нартекс, атриум и баптистерий, продължава Виолета Тасева.
Най-голямото богатство са подовите мозайки, които покриват площ от над 500 квадратни метра. Изпълнени в разнообразни геометрични и растителни мотиви и изображения на животни, те са изработени с изключителна прецизност и представят сцени от християнската символика. Те са изпълнени в ярки цветове и се считат за едни от най-ценните образци на късноантичната мозайка в България.
Части от стените са били декорирани с фрески, макар че голяма част от тях са разрушени с времето. Намерени са надписи на гръцки език, които хвърлят светлина върху строежа и функциите на базиликата. Епископската базилика е била важен религиозен и обществен център. Откритите епиграфски надписи и декоративни елементи потвърждават значението ѝ в епохата на ранното християнство.
Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино
Най-непреходното послание на Иван Вазов е да обичаме българското и да пазим своя език. Днес се навършват 175 години от рождението на поета, писателя и драматурга Иван Вазов. "Да говориш за Вазов означава да разказваш за въздуха!" С тези думи на Надежда Терзи, главен уредник на къщата-музей "Иван Вазов" започна тържественото честване на..
Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от..
За проблеми с полетите до Италия заради национална стачка на въздушния транспорт на 10 юли предупреждават от Министерството на външните работи (МВнР). В съобщение на Ситуационния център се казва, че стачните действия ще засегнат основни летища в страната и ще се отразят върху нормалното протичане на полетите, включително процеса на регистрация,..
Правителството одобри промени в закона за училищното образование, които предвиждат забрана на мобилни телефони в училищата. Промените предвиждат и ускорена езикова подкрепа по български език за децата, които не го владеят, включително за тези, които се връщат от чужбина. Предстои законопроектът да бъде внесен за разглеждане в Народното..
На извънредно заседание на парламента във връзка с бежанската криза към остров Крит гръцкият премиер Кириакос Мицотакис съобщи за нови строги мерки: "Всички пристигащи нелегални мигранти в страната ще бъдат арестувани и ще остават в лагери от затворен тип". "Временно се прекратява за три месеца разглеждане на молбите за бежански статут..
На 10 юли е първият прием в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и приетите студенти само ще се запишат, но няма да плащат такси. Таксите ще се плащат по-късно, след като се направят законовите промени и те бъдат по-ниски, съобщи в сподели в интервю пред БНР ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев. "Формула, по..
ПП-ДБ ще внесе искане за изслушване на и.д. главен прокурор Борислав Сарафов в Правна комисия за работата на държавното обвинение във връзка с разследването на големите корупционни скандали като "Осемте джуджета" и Нотариуса. Това обяви съпредседателят на парламентарната група Надежда Йорданова: "По този начин пленумът на Висшия съдебен съвет на..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..