Не трябва цената да е трупът на демокрацията.
Това каза пред БНР депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков и уточни:
"Отиваме на избори винаги е на масата като опция. Въпросът е как отиваме на тези избори и каква перспектива ще ни дадат те. Когато нови избори ни гарантират задълбочаване на кризата, не трябва с лека ръка да произнасяме тази фраза. Трябва да дадем всичко от себе си, за да постигнем конкретни резултати, това е нашата работа и затова сме там. Но не трябва цената да е трупът на демокрацията. Не може да се избере сламен човек, не може да се влезе в съюз с антидемократични сили. Това не може да е цената, която ще платим".
По думите му пред 51-вия парламент има две хипотези:
"Да запазим парламентарната република и демокрацията или да тръгнем по пътя на едноличното управление, което за България винаги е носило много страдания".
Изправени сме пред ситуация кое е най-малко лошо, смята той:
"Не сам създал напрежение в пленарната зала, а просто допълних биографията на Силви Кирилов. Ако човек наема в собствената си фирма, колектив или държавна администрация някой, той държи да се запознае с неговата биография. В случая гласуваме за първия човек в държавата. ... След като никоя партия, освен нашата коалиция ПП-ДБ, не изтегли кандидата си, вече започна да се търси мнозинство зад Силви Кирилов и така резонно се поставя въпросът кой е той. ... Кирилов никога не е изразил публична позиция по отношение на ГЕРБ, ДПС или съдебната система. Той въобще публична позиция няма. ... Аз изредих няколко дружества, в които той е бил съдружник. Започва от времената на "Мултигруп", когато е бил съдружник със служебния премиер тогава (Любен Беров), станал известен като сламения човек. След това преминава през едно много странно съдружие в една компания с човек, който става известен в скандала "Барселонагейт" като фиктивния баща на детето. ... Повдигам днес тези въпроси, за да попълня биографията му, а обяснението на Силви Кирилов ме натъжи - той каза, че за много малко е влязъл в тези дружества. Също така е станал член на ръководството на партията на Христо Ковачки, а той твърди, че дори не знае как е станало това".
Явор Божанков подчерта, че гласува против кандидатурата на Силви Кирилов, защото не може да подкрепи човек с неясна биография и който ще бъде избран с гласовете на партия "Възраждане".
Според него ПП-ДБ са допуснали тактическа грешка, като са избързали да направят предложения с декларацията за санитарен кордон на Делян Пеевски, когато първият мандат за съставяне на правителство още не е връчен"
"Борисов е победител на изборите и той носи отговорност да си събере мнозинство със съответните приоритети и законодателна програма. И когато не може да го направи, да обяви поражение, ние да го констатираме това и едва тогава да преминем към втория мандат и ние да изложим нашите условия като втора политическа партия. Стремежите ни да постъпим правилно в името на държавните интереси и на българското общество ни провокираха да не чакаме Борисов и да постъпим проактивно. И в това също има логика, от гледна точка на държавата е правилно".
Интервюто на Георги Налбантов с Явор Божанков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

Няма риск от преливане на реките в София, уверяват от пресцентъра на Столичната община. Все още не е приключил ремонтът на коритото на река Владайска в района на Женския пазар. Заради покачване на нивата ѝ след дъжда временно са спрени ремонтите по речния бряг. Заради това са струпани камъни и не става дума за срутване, какъвто сигнал бе получен от БНР.
По повод решението на Върховния касационен съд делото срещу варненския кмет Благомир Коцев да се гледа във Варна, а не в София, Лена Бориславова от "Продължаваме промяната" коментира, че Софийският градски съд най-накрая е прогледнал, че той не е изначално компетентен да разглежда делото: "В момента на практика, де факто, юридически, няма..
Цялата група общински съветници на "Възраждане" в Пловдив напуска партията и продължава работата си в местния парламент под името "Свободен избор". Това става ясно от съобщение на петимата общински съветници, разпространено до медиите. То е подписано от Господин Апостолов, Елена Грозданова, Иван Пенков, Симеон Петров и Виолета Константинова...
Лозунгът на работещите в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" е "И ние ви презираме" . Това сподели в интервю пред БНР Ганчо Ганчев, експерт в националната библиотека и, председател на синдикалната организация на КНСБ там. "Хората от Партийния дом ни казват, че ни презират, защото не ни виждат. Ние не можем да се..
Руската компания "Лукойл" обяви, че си запазва правото да потърси юридическа защита на правата и легитимните си интереси в България, след като управлението на активите ѝ в страната бе поето от особен управител. "Лукойл" предприема всички необходими стъпки, за да завърши продажбата на рафинерията, мрежата от бензиностанции и другите си активи..
Сухопътните войски отбелязаха 147 години от основаването си и 140 години от победата на славната българска пехота в Сръбско-българската война. Церемонията се състоя на Пантеона "Майка България" край Гургулят. Пред строя на сухопътни войски президентът Румен Радев припомни историческата основа на създаването им. Президентът открои и ролята на..
Аварийно-спасителният отряд на Община Перник е отстранил локални проблеми, предизвикани от събраните върху капаците на дъждоприемни шахти листа и наноси по няколко улици в града. Екипите реагираха незабавно и на сигнал за събрала се вода в подлеза при жп спирка "Метал". Мястото е вече напълно отводнено. Разлив на вода се е получил и в..
Бюджет 2026 е под всякаква критика. Това мнение изказа пред БНР проф. Йоаким Каламарис, икономист, университетски преподавател и предприемач: "..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..