ГЕРБ внесе в Конституционния съд искане за тълкувателно решение дали при изтекъл мандат Висшият съдебен съвет продължава в пълнота да изпълнява конституционните си правомощия.
В искането се иска и тълкуване за това дали е допустимо със закон или с друг акт на парламента тези правомощия при изтекъл мандат да бъдат ограничавани.
В трети въпрос от ГЕРБ питат дали се прилага параграф 23 от преходните и заключителни разпоредби на Конституцията, който казва, че до избирането на съответните съвети, обявени за противоконституционни в регламентацията на Основния закон, Висшият съдебен съвет продължава да изпълнява своите правомощия, но без да избира "тримата големи" - главен прокурор, председател на ВКС и председател на ВАС.
Депутатът от ГЕРБ-СДС и бивш председател на Народното събрание Росен Желязков обоснова искането за тълкувателно решение с необходимостта съдът да се произнесе не за конкретен казус, а по принцип и на фона на изтекли мандати и на други контролни органи.
"Невъзможността да се формира мнозинство поставя възможности за всякакви политически интерпретации, които имат рефлекси в законодателството, което е опасно, ако се движим по ръба на Конституцията.
Ние ще разговаряме с "Продължаваме промяната - Демократична България" по темите, поставени в тяхната декларация. Това може да бъде част от коалиционно споразумение, но трябва да сме сигурни, че те са конституционносъобразни, а не да приемаме законодателство с всичките последици от това, в това число и неговата провотивоконституционност.
Веднъж с Конституцията направихме фалстарт и това доведе до поредното разочарование след десет години разговори по темата съдебна реформа", поясни той.
От ГЕРБ утре ще внесат другото питане до Конституционния съд, което е свързано с това дали има право да се ограничават правата на депутатите. То пряко касае искането на ПП-ДБ в декларацията им за "санитарен кордон" да се ограничи ДПС – Ново начало на Делян Пеевски да имат заместник-председател на Народното събрание.
Българските ветеринарни власти започват преговори с Европейската комисия за възможностите за ваксинация срещу шарка по дребните преживни животни. Фермери и преработватели у нас са разделени в мненията си за нуждата от ваксинация. Утре, 25-и август, изпълнителният директор на агенцията по храните Светлозар Патарински и главният държавен..
В Деня на независимостта на Украйна президентът Володимир Зеленски изрази увереност, че страната му може да постигне мир на цялата си земя. За празника в Киев пристигнаха Кийт Келог, специалният пратеник на президента на Съединените щати, и канадският премиер Марк Карни. Украйна посреща 34-годишнината от обявяването на своята независимост във..
Поевтиняване на природния газ с около 2 процента през септември предлага "Булгаргаз". Това става ясно от внесеното от компанията заявление, което трябва да бъде одобрено от енергийния регулатор (КЕВР). Ако това стане, през следващия месец синьото гориво ще се продава за близо 61 лева без такси и налози. В ценовия микс влизат доставки по..
Норвежкото правителство заяви в неделя, че ще предостави на Украйна системи за противовъздушна отбрана на стойност приблизително 7 милиарда норвежки крони (696,12 млн. долара), предаде Ройтерс. "Заедно с Германия сега гарантираме, че Украйна ще получи мощни системи за противовъздушна отбрана", заяви норвежкият премиер Йонас Гар Стьоре и..
От МВР отчитат намаление на опитите за нелегално преминаване на границата, и при броя на задържаните във вътрешността на страната. Според данни, цитирани в съобщение до медиите, през първите 8 месеца на тази година предотвратените опити за нелегално влизане в страната са 9 700, докато за същия период на 2023 г. те са 115 000. Според директора на..
Потушен е пожарът, пламнал в обедните часове, в близост до пътен възел "Петолъчката". Огънят беше обхванал детски декари сухи треви и храсти. На място остават три противопожарни екипа, тъй като в района духа силен вятър и е възможно ново разпалване на огнища. Движението по Подбалканския път, както и по пътя Петолъчката - Стралджа, към..
Германският канцлер Фридрих Мерц заяви, че не е доволен от досегашната работа на управляващата коалиция. На конгрес на Християн-демократическия Съюз в Оснабрюк той подчерта, че макар да са започнати реформи в миграционната политика и икономиката, резултатите са недостатъчни. Мерц настоя за по-добра комуникация в управлението и призова..
Оперната прима Красимира Стоянова получи отличието "Кристално огърлие" на Съюза на българските музикални и танцови дейци. То ѝ бе връчено от..
Центърът за настанява от семеен тип към БЧК в Пазарджик е един от примерите за добри практики за работа с деца бежанци от Афганистан и Сирия. През..
В рубриката "Горещо сърце" ще ви представим капитан Мартин Попов от регионална служба Военна полиция – София . Част от работата му е секретна и..