Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изгубени в достъпа до информация

| Репортаж
Снимка: архив

Как държавните институции използват инструментите на бюрокрацията, за да държат на дистанция журналисти и граждани?

Наскоро беше публикувано поредното изследване на Асоциацията на европейските журналисти за свободата на словото в България, според което отказът на институциите да предоставят информация на журналисти е определен като "административен натиск".

В случая, който огласява предаването "Хоризонт до обед", натискът се оказва от Комисията за противодействие на корупцията.

Борбата с корупцията и злоупотребата с власт беше тема №1 и в последната предизборна кампания. В тази неравна битка на първа линия са журналистите. За да открият неоспорими доказателства за нарушения на политици и общественици, те се нуждаят от документи. Документите пък ги дават държавните институции. Получават се по Закона за достъп до обществена информация. Благодарение на него са разкрити стотици злоупотреби и той е едно от мощните оръжия в борбата за прозрачност и отчетност пред гражданското общество.

От БНР бива подадено заявление към Комисията за противодействие на корупцията с дата 19 септември. Срокът, в който Комисията за противодействие на корупцията трябва да отговори, е максимум 14 дни, тоест най-късно до 3 октомври исканите документи да се предоставят.

На 3 октомври Комисията за противодействие на корупцията изпраща отговор, че решава да предостави документите, но такива липсват.

18 дни по-късно от БНР им изпращат второ писмо, с напомняне, че документи няма въпреки положителното решение на г-н Пламен Йоцов, член на Комисията за противодействие на корупцията.

На 4 ноември се получи ново писмо, с което от Комисията припомнят, че са изпратили решение. Документите отново липсват. Десетките опити за връзка по телефон с Комисията за противодействие на корупцията удрят на камък... вече 70 дни.

Дали е честа практика институциите формално да спазват закона, но фактически не, коментира адвокат Александър Кашъмов от Програма "Достъп до информация", който следи 24-годишната практика по прилагането на закона у нас.

"Това е много странно. Логиката на закона е, че информацията се дава веднага, с решението. Случва се институциите да се опитват да клинчат, да забавят отговора си, на случай като настоящия е абсолютно драстичен. Такива случаи са невероятни изключения, да не кажа абсолютен парадокс. Има основание да бъде сезиран и омбудсманът, друг е въпросът, че в момента нямаме действащ омбудсман."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежка катастрофа на АМ "Тракия" до отбивката за село Лозен

Един човек е пострадал при катастрофа на АМ "Тракия" в посока София. Инцидентът е станал близо до отбивката за село Лозен. На място има екип на Пътна полиция. Движението се регулира от екипи на МВР.

публикувано на 29.04.25 в 09:45

25% от компаниите у нас планират да намалят персонала си. Какви са причините?

25% от компаниите планират да намалят своя персонал, обяви пред БНР Николай Николов, Българска асоциация за управление на хора, Българска конфедерация по заетостта. Той посочи, че в проучването на Българската конфедерация по заетостта от месец април се наблюдава леко увеличение на този показател, ако го сравним с предишното изследване...

публикувано на 29.04.25 в 09:30
 Илхан Кючюк

Илхан Кючюк: EK да осигури реална свързаност по оста Рудозем – Ксанти

Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия за блокирането, от гръцка страна, на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт Рудозем-Ксанти, предаде БТА.  Кючюк настоява Европейската комисия: да оцени как създадената блокада на новия пътен..

публикувано на 29.04.25 в 09:27
Тихомир Тошев

Тихомир Тошев: И кредитите, и депозитите ще продължат да растат

" Очаквам, че ще продължат да растат и кредитите, и депозитите ". Това заяви пред БНР кредитният консултант Тихомир Тошев преди днешната дискусия "Кредити, задължения и лихви при влизането в еврозоната". Той напомни, че постоянният ръст на депозитите е започнал след голямата финансова криза през 2009 г. От тогава хората се настроиха в посока..

публикувано на 29.04.25 в 09:25
Лодка с нелегални мигранти на пристанището на град Палеохора, о-в Крит.

Гърция: Разследват НПО за връзки с трафика на мигранти

В Гърция разследват неправителствени организации за предполагаеми връзки с трафиканти на нелегални мигранти. Тази нощ в Егейско море гръцката брегова охрана проведе мащабна спасителна операция за мигранти в потъващи две лодки до остров Гавдос. Над 100 души са спасени, като сред тях има и майки с деца. Министърът на търговския флот..

публикувано на 29.04.25 в 09:15

Мащабни пожари бушуват в Гърция

Голям пожар обхвана гора до туристическия град Кератеа на 40 километра от Атина. Властите изпратиха съобщения по мобилните телефони на хората в близост до пожарното огнище да се отдалечат по посока град Лаврио. Няколко човека са приети в болница с дихателни проблеми. Над 100 пожарникари и два хеликоптера гасят. Трудно се овладява стихията, поради..

публикувано на 29.04.25 в 08:53
Жена свети с мобилния си телефон в Мадрид, 28 април 2025 г.

Ситуацията в Испания се нормализира, след като страната остана без ток

Испания се опитва да се върне към нормалния си начин на живот след най-мащабното спиране на тока в историята си. Електричеството е възстановено в 87% от засегнатите райони, обяви електроенергийният оператор в страната. Късно снощи Министерството на вътрешните работи обяви извънредно положение в осем области. Това са Андалусия, Мадрид,..

публикувано на 29.04.25 в 08:29