Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

18 вещи лица ще правят експертиза на изборните резултати, но без видеонаблюдението

Стефан Манов: Без проверка на видеонаблюдението КС ще валидира фалшификации на изборите

"Дали пък не трябва да се касират изцяло изборите и да е урок на всички"

| Интервю
Стефан Манов
Снимка: Ани Петрова

Политиците, дали пък да не получат урок, защото НС не може да тръгне, пред очите ни се разпада политическата среда. Дали пък не трябва да се касират изцяло изборите и да послужи като урок на всички, коментира Стефан Манов от Обществения съвет на ЦИК в интервю пред БНР.  

Той е категоричен, че Изборният кодекс (ИК) не трябва да се отваря, защото има риск да се разпадне и малкото събрано в този ИК.

"Да не изпадаме в крайности, които няма по този начин да решат проблеми, само ще ги задълбочат. Когато политическите сили нямат визия за България, като среда на честни избори, каквото и да напишем в ИК, резултатът ще е същия – купуване на гласове, кметове, натиск, манипулации", предупреди той.

В предаването "Преди всички" той коментира експертизата, която постанови Конституционният съд (КС) – в 2200 СИК-а ще се прави преброяване от 18 вещи лица - математици, юристи и IT специалисти – заради съмнения или манипулация на резултатите на изборите.

Манов сравни действията на Конституционния съд в Румъния и българския, като посочи:

"Впечатляващ е срокът, че в неделя бяха изборите в Румъния и те за 3 дни разгледаха две жалби на кандидат-президенти. Сроковете на нашия КС не са задоволителни, това сочи, че трябва да развият друг капацитет. Ние от Обществения съвет на ЦИК имаме друг подход, да анализираме извън джуркането на числа в таблици. Решението на КС е казано, че взимат само секциите, в които има само 2 гласа разлика в данните от флашките и протоколите. Това елиминира 1000 секции да бъдат проверени. Притеснително е тесният подход на КС при задаване на задачата, изчиствайки възможностите от новите технологии – видеонаблюдението. Буди недоумение в тези 2200 секции, избрани от КС, че контролът се свежда до малко елементи. В 442 секции ще се анализират само недействителните гласове. КС не е искал да се анализира броят на подписи на гласувалите", обясни той.

И твърди, че очертаната от КС експертиза няма по никакъв начин да извади очевадните фалшификации, "на които станахме свидетели", гледайки видеозаписите от Белица и запис от друга секция в Горно Краище.

"Експертите ще отворят чувалите и ще борят в секциите, определени от КС, но ако вие сте унищожили бюлетини и създавайки нови действителни – подпечатани и попълнени, ами вие ще сертифицирате тази фалшификация, защото няма видеонаблюдение. Виждаме как КС ще валидира очевидни фалшификации", предупреди Стефан Манов.

Той съобщи, че Общественият съвет е анализирал изборите с видеонаблюдението и повече от половината СИК-ове не извършват преброяване и отчитане на бюлетините спрямо методическите указания на ЦИК.

"Имаме проблем, СИК на някои места си върша недобросъвестно работата. Трябва да дадем силен знак към целия изборен процес, защото неспазване на Кодекса е на принципа на жабата и сваряването ѝ. Утре ще имаме решение на КС, което ще намери 20 гласа и да вкара "Величие" в НС. Ама ние имаме фундаментален проблем. Според мен решението на КС може би ще навреди от гледна точка на трайния процес на подобряване на изборните правила. Защото индиректно ще каже - "при нарушаване на Изборни кодекс последствия няма да има", каза Манов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС: Няма мобилен оператор - монополист за 2024 г.

За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..

публикувано на 16.01.25 в 09:40

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01
Екатерина Михайлова

Екатерина Михайлова: Трябва отключващ механизъм, не може държавата да стои блокирана

Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство,   на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...

публикувано на 12.01.25 в 12:30