Обръщайте внимание на качествените хранителни продукти и се информирайте къде да пазарувате. Всеки един закупен български продукт е инвестиция и участие на гражданите в българската икономика и по-добър живот, призова Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, в интервю пред БНР.
"Наблюдаваме стабилен и конкурентен пазар, който е най-добрият регулатор при взаимодействието между търсене и предлагане", посочи той.
В "Хоризонт до обед" Иванов коментира малката потребителска кошница.
И твърди, че няма увеличение на стойността в сравнение с 2023 г. Но уточни, че зависи какво ще има в нея и съобщи, че има увеличение на слънчогледовото олио, лоша реколта, и на маслото заради проблем с производството на мляко в европейски мащаб.
"Пазарът е балансиран, не е манипулиран вследствие на сблъсъка от търсене и предлагане. Там, където има проблеми, е заради недобри търговски практики. Има градове, където едни и същи продукти са с различни цени", коментира председателят на Държавната комисия на стокови борси и тържища.
Иванов посочи, че имаме голяма сила, негово височество клиента – потреблението, което е половината от пазара и "от него зависи как ще се развива пазарът".
"Потребителите повече да се информират, да видят цената на едро и дребно, и да преценяват обекта, каква цена и качество предлагат. И ако добре направим избор, ще имаме потребителска кошница на по-ниски цени и от 2023 и да прекъснем лошите търговски практики", призова Иванов.
Той посочи, че една от причините за високите цени е обременената верига от производителя до магазина. И обясни, че за да се преодолее проблемът – земеделските производители трябва да се обединяват и така ще си осигурят по-добър пласмент, по-добър маркетинг и цена.
"Най-голямата пречка е народопсихологията, на българина му е трудно да работи заедно и когато сме в колектив показваме лоши резултати. Когато губиш три пъти се променя начинът на мислене. Земеделските производители губят години наред и повтарят грешки заради лошо планиране", коментира Владимир Иванов.
Като добър пример той посочи производителите на яйца у нас:
"Проумяха, че с уголемяване на мащаба ще имат по-добра пласментна тактика, маркетинг и ще покрият разходите, и стават адекватни на пазара", каза Иванов.
И предупреди, че в София има няколко магазина с бутикови цени на домати и краставици.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Приключи гласуването на втория, последен ден от парламентарните избори в Чехия. Ройтерс отбелязва, че е вероятно на власт да се върне популисткия милиардер Андрей Бабиш, който обеща повишаване на заплатите и икономически растеж и намаляване на помощта за Украйна. Избирателните секции затвориха в 14 ч. местно време, резултатите ще бъдат..
Възстановено е движението през прохода "Петрохан" за автомобили до 12 т. Той беше затворен вчера сутринта, като се наложи да бъдат мобилизирани хора от горските стопанства, които да почистват пътя от клони по пътя. Тежкият и мокър сняг, натрупал се върху листата на дърветата в прохода "Петрохан", доведе до счупването на клони. От вчера..
Гробницата на фараона Аменхотеп III, една от най-големите в южната част на египетската Долина на царете и цариците, беше официално отворена за обществеността днес след реставрация, продължила години, предаде АФП. Шериф Фати - министърът на туризма и антиките на Египет, представи пред журналисти обновената гробница, която датира отпреди..
По 250 евро помощ получават гръцките пенсионери. Право на тях имат и българи при определени условия. Българските граждани, които получават гръцки пенсии и плащат данъци, също ще получат по 250 евро еднократна помощ през ноември. Мярката е насочена към граждани, които са в материално затруднение, а това са предимно пенсионерите в Гърция...
Във Вършец падна най-голямо количество дъжд и сняг за последните две денонощия. В равнинната част на област Монтана валя основно дъжд, а в планинската дъжд и сняг. От 60 до 84 литра на квадратен метър са измерени в област Монтана за последните две денонощия. Най-много е валяло във Вършец 84 литра – дъжд и сняг, съобщиха от..
Предложенията на Министерството на труда и социалната политика, които са свързани с младите семейства, са остойностени и ще влязат в бюджета за следващата година. Това съобщи във Варна министър Борислав Гуцанов с уточнението, че все още се обсъждат конкретните финансови параметри. Министър Гуцанов каза, че има рязко увеличение на приходите..
Столичната община въвежда кризисна схема с нова организация за сметосъбиране в районите "Люлин" и "Красно село" за следващите две седмици. Това съобщи на брифинг кметът на София Васил Терзиев. "Знаете каква е причината. Ние отказахме да подпишем договор на 420 лева на тон, каквато беше офертата на единственият останал участник и ясно заявихме,..
Случаят в детската градина "Радост" в Каблешково, при който родители подадоха жалби до всички институции за психическо, физическо и сексуално насилие..
В Копенхаген на срещата на Европейската политическа общност се постави началото и след 2 седмици ще се съберат отново за деня на решението, както се..
За загинали хора, затиснати в хотелите, които трябва да бъдат евакуирани, за леки коли, тоалетни и павилиони в морето, съобщи в интервю пред БНР..