Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският донор е най-добрият шанс за българските семейства, категорична бе тя

Мариела Куртева: Донорите на яйцеклетки се увеличават, но са крайно недостатъчни

По думите ѝ 70 000 семейства чакат донор

| Интервю
Снимка: pixabay.com

Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно. Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". 

"Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. 

По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор. "Бездната е огромна, разликата е огромна между даряването и тези, които чакат", отбеляза Куртева в интервю за предаването "Хоризонт за вас".
"Преди няколко години много активно започнаха да се внасят яйцеклетки от чужбина, от чужди банки. Откакто започна да се внасят яйцеклетки, сякаш намаляха желаещите да бъдат донори, защото чуха, че има друг вариант. Но това не е по-добрият вариант. За съжаление, тези процедури са много неуспешни. Най-успешните процедури са с хората, които минават през процедурите тук на място в България, проследявани от български лекар, акушер-гинеколог, репродуктивен специалист, който спазва всички правила и всичко се случва пред него - българският донор е най-добрият шанс за българските семейства", категорична бе тя.

По думите ѝ най-успешни са донорите на яйцеклетки между 30 и 37-годишна възраст, а най-малко успешни са процедурите при жени между 22 и 26 години

"Противно на очакванията, че по-младите жени са с по-добро репродуктивно здраве, всъщност се оказва, че имат повече проблеми, дори някои са с доста намален яйчников резерв, да не кажа изчерпващ. Не мога да кажа причините, но може да подозираме начина на живот или други влияния назад във времето". 

Същата тенденция се наблюдава и при мъжете - кандидат-донори. Като причини за лошите показатели Куртева изброи неправилното спортуване, цигари, алкохол, енергийни напитки. Според нея обаче кандидатстването за донор, особено при мъжете, е много хубава проверка за репродуктивното им здраве и общо състояние. 

По думите ѝ във възрастовия диапазон 22-26 години има най-малко донори. Най-много желаещи са жени между 30 и 35 години. А 50% от жените-донори на яйцеклетки са на възраст 27 - 33 години.

"Трябва да се поставим на мястото на другия човек, да усетим неговата болка и тъга и ако можем да помогнем, защо да не го направим - не е трудно", призова Мариела Куртева. Тя разказа също и какъв е пътят до ставането на донор на яйцеклетки. 

11-ото издание на благотворителната инициатива Дни на донорството предстои на 2, 3 и 4 декември. 

Цялото интервю на Теодора Симова с Мариела Куртева в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Хекимян

ГЕРБ-СДС изпращат на прокуратурата сигнал за нередности в завода за отпадъци на София

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

Янислав Янчев, МЗХ: В диалог сме с МОСВ, търсим решение за пашуването в националните паркове

България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..

публикувано на 08.04.25 в 11:31

Край на злоупотребите с общински жилища в София? Оптимизират режима

С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани  над..

публикувано на 08.04.25 в 11:06

ВКС осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Цариградска

Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...

публикувано на 08.04.25 в 10:17
д-р Женя Лазарова

Д-р Женя Лазарова: Религията е субективна, няма как да се преподава по обективен начин

Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят...

публикувано на 07.04.25 в 12:56
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59