Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският донор е най-добрият шанс за българските семейства, категорична бе тя

Мариела Куртева: Донорите на яйцеклетки се увеличават, но са крайно недостатъчни

По думите ѝ 70 000 семейства чакат донор

| Интервю
Снимка: pixabay.com

Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно. Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". 

"Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. 

По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор. "Бездната е огромна, разликата е огромна между даряването и тези, които чакат", отбеляза Куртева в интервю за предаването "Хоризонт за вас".
"Преди няколко години много активно започнаха да се внасят яйцеклетки от чужбина, от чужди банки. Откакто започна да се внасят яйцеклетки, сякаш намаляха желаещите да бъдат донори, защото чуха, че има друг вариант. Но това не е по-добрият вариант. За съжаление, тези процедури са много неуспешни. Най-успешните процедури са с хората, които минават през процедурите тук на място в България, проследявани от български лекар, акушер-гинеколог, репродуктивен специалист, който спазва всички правила и всичко се случва пред него - българският донор е най-добрият шанс за българските семейства", категорична бе тя.

По думите ѝ най-успешни са донорите на яйцеклетки между 30 и 37-годишна възраст, а най-малко успешни са процедурите при жени между 22 и 26 години

"Противно на очакванията, че по-младите жени са с по-добро репродуктивно здраве, всъщност се оказва, че имат повече проблеми, дори някои са с доста намален яйчников резерв, да не кажа изчерпващ. Не мога да кажа причините, но може да подозираме начина на живот или други влияния назад във времето". 

Същата тенденция се наблюдава и при мъжете - кандидат-донори. Като причини за лошите показатели Куртева изброи неправилното спортуване, цигари, алкохол, енергийни напитки. Според нея обаче кандидатстването за донор, особено при мъжете, е много хубава проверка за репродуктивното им здраве и общо състояние. 

По думите ѝ във възрастовия диапазон 22-26 години има най-малко донори. Най-много желаещи са жени между 30 и 35 години. А 50% от жените-донори на яйцеклетки са на възраст 27 - 33 години.

"Трябва да се поставим на мястото на другия човек, да усетим неговата болка и тъга и ако можем да помогнем, защо да не го направим - не е трудно", призова Мариела Куртева. Тя разказа също и какъв е пътят до ставането на донор на яйцеклетки. 

11-ото издание на благотворителната инициатива Дни на донорството предстои на 2, 3 и 4 декември. 

Цялото интервю на Теодора Симова с Мариела Куртева в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15