Министърът на земеделието Георги Тахов обяви, че служебният премиер Димитър Главчев му възлага да преговаря с фермерите, които са собственици на заразените с чума овце от стопанството край Велинград. И повторните проби, взети от животните, потвърждават на 100 процента заразата.
"Днес следобед излязоха пробите. Взехме над 300 проби – те са на 100% положителни. Нямаме никакво съмнение нито в първите проби, нито във вторите проби", посочи министър Тахов.
Държавата е готова да обезщети напълно засегнатите фермери, след като животните бъдат евтаназирани, и да поеме дезинфекцията на обекта като предостави и други помощи. По думите на министъра, преговорите се налагат заради намесата на политическа сила, която е убедила собствениците на стадата да изпратят взети от тях проби за изследване в лаборатория в Гърция.
След заседанието на Централния епизоотичен съвет при премиера земеделския министър разказа, че при първия си разговор с фермерите от стопанството край Велинград, те са възприели, че животните трябва да се умъртвят, но после са преосмисли това.
"Ние за Велинград нямаше да говорим, ако по някакъв начин процесът и всичко, което се случва там, не беше политизиран".
Министър Тахов не пожела да назове коя е политическата партия с намеса по този случай, но каза, че тя е извънпарламентарна и обяви офертата на държавата, която е готово да вземе още веднъж проби и да ги изпрати в Монпелие, където е лабораторията-майка на Европейския съюз.
"Предлагам тези два вариант: незабавно пристъпване към евтаназия на животните, което е придружено със съответните компенсаторни плащания или повторно изпращане на пробите вече в Монпелие. Това се прави наистина, за да изчистим всякакви съмнения - да не стане нашия резултат днес срещу техния резултат в Гърция. Ние сме на 100% убеден, че животните са болни".
Министъра каза още, че обезщетенията за умъртвени животни са по норматив и в зависимост от вида и породата, но стопаните биха могли след два месеца да възобновят дейността си и да имат нови стада.
Компенсациите се отпускат и при евтаназирането на болните от шарка дребни животни, като от лятото досега са унищожени над 2000 такива и никога собственици не са правили проблеми.
"И това си е един процес, който животновъдите си го знаят и го приемат. Вече имаме страшно много обаждания от други животновъди, които ни приканват час по скоро да унищожим това огнище, понеже имат опасения от разпространението на огнището по другите животновъдни обекти", подчерта земеделският министър.
Рекордни 111 000 молби за убежище са подадени в Обединеното кралство през годината до юни, но правителството обработва случаите по-бързо, показват нови данни на Министерството на вътрешните работи. Последните данни показват увеличение с 14% спрямо предходната година и надхвърлят пика от 103 000 през 2002 г. Длъжностните лица обаче обработват повече..
Краят на горещата вълна в Испания даде надежда за овладяване на пожарите. Понижението на температурите и по-високата влажност са помогнали за контролирането на огнищата в страната. Подобрените метеорологични условия са подпомогнали борбата с около двайсетте големи пожара, които продължават да опустошават областите Кастилия и Леон, Естремадура и Галисия...
Британският министър на външните работи Дейвид Лами привика израелския посланик, след като Великобритания осъди по най-категоричен начин плана на Израел за разделяне на Западния бряг в опит да осуети възможността за палестинска държава. Министърът на външните работи повдигна опасенията на Великобритания директно пред Ципи Хотовели, след като израелското..
Петима души са загинали, а 36 са ранени при атака срещу военна база в колумбийския град Кали, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес. Полицията обяви, че нападението е било извършено с превозно средство, пълно с експлозиви. Взривът е бил насочен срещу академия по авиация. Евакуирани са няколко сгради и е наложена забрана за влизането на..
В Германия броят на случаите на сексуално насилие срещу деца и младежи остава тревожно висок. Според най-новия доклад на Федералната криминална служба през 2024 година полицията е регистрирала близо 18 хиляди жертви. Повечето жертви на сексуално насилие в Германия са деца, предимно момичета. В повече от половината случаи извършителят е бил..
Във връзка с нови изисквания от страна на администрацията на САЩ ще има значително забавяне в доставката на пратки за Америка, съобщават от "Български пощи". Възможно е връщане на пратки и необходимост от повторното им изпращане. Завишени са и изискванията към предварителните електронни данни за митническа декларация, изпращани към..
На места към охраната на пощенските клонове, които ще обменят левове в евро, ще се присъединят и полицаи, каза Димитър Недялков, заместник-министър на транспорта. Във врачанското село Бели извор той участва в първата среща от съвместната информационна кампания на "Български пощи" и местните власти за въвеждането на новата валута...
Българската политическа позиция и на дипломацията ни няма да се промени и ще остане подкрепата за Украйна. Като се дискутира изпращането на войски и..
" Тръмп в момента е по средата на една огромна глобална бизнес сделка, която стана възможна именно благодарение на войната в Украйна , обаче стигна до..
" Не съм чул някъде да се коментира официално предложението на бившия министър на екологията за язовира от Горни Дъбник, което може да се окаже по-бързо..