Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да съобразим какви играчки да подарим за Коледа на най-малките?

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

4
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.
Снимка: Биляна Енчева

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори. 

Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори".

Често младите родители я търсят за съвети. Така е и в последно време. 

Наближава най-вълшебното време - дните, в които с нетърпение децата очакват от Дядо Коледа своите подаръци. Но какви да бъдат те, с какво да се съобразим?

"Най-добре е да се избира нещо полезно за децата за подарък, да бъде важно за неговото развитие, а не нещо "зациклящо", да бъде нещо, което децата могат да пипнат и да развиват въображението си - това са неща за лепене, мачкане, строеж, пластилини.

Но да не бъдат супер-героите, защото децата се пренасят в различна реалност, те буквално зациклят, искат да бъдат непрестанно тези герои", предупреди педагожката.

Родителите не съзнават, че тези играчки не са "полезни" за децата, те също в дома се преструват на даден супер-герой, така детето след това не може да общува с връстниците си, да се концентрира, да реагира на заобикалящата го среда, поясни още Мила Томова - Прусийска.

къщи трябва да се направи една "хигиена" на тези супер герои, ако става дума за Спайдърмен, да поясните на детето за паяците от природата, ако е Батман - да посетите дори място, където има прилепи, за да му поясните какъв точно е този бозайник, за да станат те любознателни, да се приземят в нашия свят, каза още педагожката.

Снимката е илюстративна                    Снимка:Pixabay

Добре е да избираме играчки с по-малко функции, защо те им помагат да развиват различни умения, като това да строят, да мислят, да се концентрират, това може да са кубчета, те да се цветни, да са с различна големина, за да строят кули с тях.
Добре е да се подреждат играчките, новите да се слагат отпред и да се следи детето с кои ще му бъде интересно да играе, другите се прибират временно, след това пак се вадят.
"Между 10 и 20 играчки е таванът, с които трябва да разполага като брой играчки едно дете, то така или иначе ще си играе с пет от тях, вижте кои са те и разчистете останалите и ще видите как то много повече ще се заиграва, оставете и тези, с които вие искате то да играе.
Оставете му неща, с които да очертава, шаблони, да подпъхва, да лепи, да оцветява, да строи, ако то се заиграе с нещо над пет минути - това е в 10 -та!, допълни още педагогът.
Трябва и да се подбере кога да се отваря даден подарък, да не става всичко наведнъж, като дори включите детето в този график. Хубаво е и детето да трябва да почака за някакъв подарък, да знае, че е добре този подарък да е заслужен, обобщи още Мила Томова - Прусийска.


Още по темата слушайте в звукавия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58