Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повторна проверка на изборните книжа от парламентарния вот на 47 секции в Ямболска област

Снимка: Ани Петрова

Изборните книжа от парламентарния вот на 27 октомври на 47 секции в Ямболска област ще бъдат проверявани според решението на Конституционния съд. Те са сред 1 777-те секции в страната, за които Конституционният съд назначи експертиза по исканията за касиране на изборите от ПП-ДБ, "Възраждане", ИТН, БСП и "Величие".

Документацията от 5-те общини в избирателния район ще бъде предоставена утре.

Проверявани ще бъдат една пета от всички разкрити на последните избори секции - общо 237 за областта.

От петте общини в региона най-много секции ще се проверяват от град Ямбол – 23, като седем от тях са в ромската махала.

Най- малко секции се изискват от община Стралджа - само 3, в крайграничната община Болярово - 4, а в съседната Елхово – 11.

В община Тунджа, която е с 44 населени места, ще се поверяват резултатите в шест от секциите, уточни областният управител Николай Костадинов:
 
"Общинските администрации следва да предоставят необходимите изборни книжа на представител на областна администрация, а отговорност на областна администрация е да транспортира чувалите с изборните книжа до Конституционния съд, а целият този процес ще се извършва под охраната на Областната дирекция на МВР - Ямбол".

Помещенията, в които са съхранявани чувалите с книжата от изборите на 27 октомври, също са били разпечатани в присъствието на полицейски служители.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров: Вчерашният акт на "Възраждане" засилва връзките в управлението

Играта със страховете на българите и с противопоставянето на лева на еврото е много опасна . Това заяви пред БНР лидерът на БСП Атанас Зафиров, вицепремиер в правителството на Росен Желязков, като обясни, че България е във валутен борд и левът отдавна е вързан за еврото :  "Българите трябва да знаят, че не те или левът са важни за "Възраждане"...

публикувано на 23.02.25 в 11:34
На тази снимка от 11 юли 2021 г. папа Франциск се появява на балкона на поликлиниката

Папата е прекарал "спокойна" нощ, съобщи Ватиканът

Папа Франциск е прекарал спокойна нощ в болницата, съобщиха от Ватикана тази сутрин, след като вчера бе съобщено, че 88-годишният глава на Римокатолическата църква е в "критично" състояние. "Нощта премина спокойно, папата си почива", гласи кратка информация от Светия престол. Вчера от Ватикана информираха, че 88-годишният папа е получил..

публикувано на 23.02.25 в 11:28
Копие на прочутата статуя на Афродита в селището Фира, Санторини.

Земетресенията отказват туристите от лятна почивка на Санторини

Земетресенията отказват туристите от почивка това лято на Санторини. Трусовете продължават. Няма категорична прогноза за развитието на сеизмичната активност. След всеки по-силен земен трус има свлачища на скали. Властите забраниха на хората да приближават тези райони. Нов екип от геолози и сеизмолози се намира на острова, за да направи..

публикувано на 23.02.25 в 11:18

Костадин Костадинов: По нареждане на Борисов бяха арестувани и унижавани наши хора

" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в еврозоната ". Това заяви пред БНР лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов. В предаването "Неделя 150" той коментира вчерашния протест в центъра на София срещу присъединяването на..

публикувано на 23.02.25 в 10:58
Зеленски и Мицотакис при посещение на гръцкия премиер в Одеса, 6 март 2024 г.

Шествие в Атина за годишнината от руската инвазия в Украйна

За днес в Атина е насрочено шествие за годишнината от руското нахлуване в Украйна, организирано от украинската общност в гръцката столица. В телефонен разговор с президента Володимир Зеленски гръцкият премиер Кириакос Мицотакис е потвърдил подкрепата на Атина за Киев. Президентът на Украйна Володимир Зеленски е изразил дълбока..

публикувано на 23.02.25 в 10:35
Йонко Грозев

Йонко Грозев: България е уникална с "китайската стена" между изпълнителната власт и прокуратурата

" Никъде по света няма такава "китайска стена" между изпълнителната власт и прокуратурата, България е уникална в това отношение . Тази уникалност е основният проблем за нефункционирането на системата е един от основните проблеми. ... Не е нужно основно пренаписване на Конституцията, а да се разграничи окончателно управлението на съда от..

публикувано на 23.02.25 в 10:33

Седмица, белязана от протест, прераснал във вандалщина

Какво е общото между политическите ежби в парламента, високите цени, наркотиците и вейповете, пенсиите, новото име на столичното летище и един протест на "Възраждане", който отекна в Европа и дори председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен Урсула не се въздържа и коментира. Отговорът е прост – българските нрави в..

публикувано на 23.02.25 в 10:06