Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кандидатът за президент на Румъния

Елена Ласкони: Нужно е проевропейско правителство на обединението

Елена Ласкони гласува на първия тур на президентските избори в Румъния, 24 ноември 2024 г.
Снимка: АП/БТА

Конституционният съд в Румъния потвърди резултатите от провелия се на 24 ноември първи тур на президентските избори. След това решение остава насроченият за 8 декември балотаж, на който ще се явяват националистът Калин Джорджеску и лидерката на дясноцентристкия "Съюз за спасение на Румъния" Елена Ласкони. 

Конституционният съд отхвърля жалбата на кандидата за президент Кристиан Терхеш, според когото в три секции е имало изборни нарушения, при които са прехвърляни гласове в полза на Елена Ласкони. Според решението на съдебния орган обаче в тези секции не става дума за измама, а за поправени грешки в последните минути, като изводът е, че в крайна сметка Ласкони е останала със същия брой гласове.

Миналата седмица съдът нареди повторното преброяване на всичките близо 9,5 млн. бюлетини, като даде за това непосилният срок от 24 часа на Централното изборно бюро. Снощи оттам обявиха, че са изпълнили частично искането, а пък то се оказа достатъчно за съдебното решение.

В първи коментар след новината Елена Ласкони заяви, че на страната е нужно проевропейско правителство на обединението, включващо Социалдемократите, либералите и Демократичния съюз на унгарците, като така подаде ръка на проевропейските партии след парламентарния вот в неделя, спечелен от социалдемократите. Тя заяви, че вече е провела разговори за мнозинство с лидери на няколко формации за подкрепа на втория тур, като ѝ предстоят и разговори със социалдемократите и подчерта, че новият премиер може да бъде технократ или дори социалдемократ.

"Бог ще ни помогне този път да останем единни, да се борим за демокрация и да държим Русия далеч от нашата страна. Като президент ще обединя всички румънци. Нека направим силна Румъния в Европа. Можем да постигнем това само ако сме заедно".

Настоящият министър-председател от социалдемократите Марчел Чолаку обяви, че партията му няма да подкрепя никой от кандидатите на балотажа, като по думите му "Румъния сама трябва да реши".

Лидерът на Демократичния съюз на унгарците Келемен Хунор, който бе част от управляващата коалиция обяви, че ще подкрепи Елена Ласкони на втория тур.

Руският президент Владимир Путин коментира иронично решението за извършване на повторно преброяване на гласовете след първия тур на президентските избори в Румъния, спечелени от проруския кандидат Калин Джорджеску.

"Един кандидат не се хареса на властите и те решиха да повторят преброяването на гласовете", каза Путин, смеейки се по време на среща с млади учени, излъчена по руската държавна телевизия. 


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Украйна и Европа могат да обсъдят предложението на САЩ за Крим на срещата в Лондон

Участниците в Лондонската среща на върха за Украйна в сряда ще обсъдят предложението на Съединените щати полуостров Крим да бъде признат за руска територия, за да се ускори замразяването на фронтовите линии и евентуалното мирно споразумение между Москва и Киев, съобщи във вторник "Вашингтон пост". Американското издание съобщава, че идеята е..

публикувано на 22.04.25 в 21:53
Президентът на Русия Владимир Путин

"Файненшъл таймс": Путин предлага да спре инвазията в Украйна по сегашната фронтова линия

Владимир Путин е предложил да спре нахлуването си в Украйна по настоящата фронтова линия като част от усилията за постигане на мирно споразумение с президента на САЩ Доналд Тръмп, съобщава "Файннешъл таймс", цитирали лица, запознати с въпроса. Руският президент е казал на Стив Уиткоф, специалния пратеник на Тръмп, по време на среща в Санкт..

публикувано на 22.04.25 в 21:28
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Министър Митов: Ефектът от използването на необозначени полицейски автомобили е безспорен

МВР ще закупи още необозначени автомобили за контрол на движението по пътищата, каза на брифинг в Кюстендил вътрешният министър Даниел Митов. Прилагането на тази мярка е дало добър ефект при пренатоварения трафик през празничните дни, доказва го и статистиката, обявена от министър Митов: "Близо 500 необозначени автомобили на полицията са..

публикувано на 22.04.25 в 20:23

Срокът за вписване на тютюнопроизводителите в публичния регистър се удължава до 30 май

Срокът за вписване на тютюнопроизводителите в публичния регистър се удължава с  един месец - до 30 май. Удължаването се прави за втори път и е по настояване на Националната асоциация на тютюнопроизводителите. Съгласно Закона за тютюна, производителите трябва да се регистрират всяка година до 31 март. И тази година обаче стопаните се възползваха от..

публикувано на 22.04.25 в 20:07
Володимир Зеленски

Зеленски заяви, че Украйна ще бъде готова да проведе преговори с Русия след прекратяване на огъня

Украинският президентът Володимир Зеленски заяви, че Украйна ще бъде готова да проведе преговори с Русия във всякакъв формат, след като бъде постигнато прекратяване на огъня, но предупреди, че ще бъде невъзможно бързо да се договорят всички условия на мирно споразумение. Говорейки на редовен брифинг за пресата, той все пак подчерта, че Киев никога..

публикувано на 22.04.25 в 20:00
Васил Терзиев

Кметът към "Спаси София": Гражданите очакват действия, не политически демонстрации

Кметът на столицата Васил Терзиев излезе с п озиция по повод изявлението на формацията "Спаси София", които обявиха по-рано днес, че свалят доверието си и  представителите ѝ в Столичния общински съвет напускат коалицията с "Продължаваме промяната" и "Демократична България".  Оставка подаде и излъченият от формацията заместник-кмет по транспорта Илиян..

публикувано на 22.04.25 в 19:37

Екоминистърът и кметът на София са обсъдили управлението на отпадъците

Министърът на околната среда и водите Манол Генов и кметът на София Васил Терзиев са се обединили около идеята да се криминализира произволното изхвърляне на отпадъци извън регламентираните за това места. Двамата са се срещнали по инициатива на Терзиев, за да обсъдят управлението на отпадъците в София, управлението на Природен парк "Витоша" и..

публикувано на 22.04.25 в 19:24