Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Браво! Ти можеш!" Как младежи с увреждания се чувстват полезни и пълноценни

"Вълшебството е в това да разбереш на човека къде му е силната страна"

| Репортаж
Снимка: Кети Тренчева

В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях. 

В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат усилия чрез различни форми и партньорства, за да развият трудови умения на младите хора със специални потребности, а някои от тях вече са наети на работа.

Представете си "деца", някои от тях на 35 и повече години, с двигателни, говорни и интелектуални затруднения, да се грижат за зеленчукова градина, да събират билки в гората, да се учат да готвят и консервират, за да чуят: "Браво! Ти можеш!"

Заслугата е на екипа на дневния център "Здраве" в Банско и на сдружението на родителите "Избор", които и тази година направиха чудеса. Кухнята на центъра е отрупана с кошници и подноси, пълни с буркани от екологичните храни и билки, в които децата са вложили старание и много емоция. 

От центъра през тази година са работили по проект към Българската асоциация на лицата с интелектуални затруднения. Този път обаче няма да има базар, както обикновено. Това са подаръци, които ще зарадват други хора с увреждания.

"Нашите деца направиха зимнини, сладка, шарена сол, много деликатеси", разказва д-р Райна Глушкова, председател на родителското сдружение.

За формирането на трудови навици и кулинарни умения им помага и професионалната гимназия по туризъм и селско стопанство:

"Хората с увреждания в дневния център се научават на готварски умения и им е много интересно – и на нашите деца, и на учениците в гимназията. Това сътрудничество е уникално! Това е много важно – този контакт."

Как ще се случи празникът днес, в международния ден на хората с увреждания, обяснява директорът на дневния център „Здраве“ в Банско Елена Говедарева:

"Ще посетим няколко адреса. Тези неща ще достигнат до наши приятели и познати в домашна среда."

Защо партньорството с родителите на деца и младежи със специални потребности е особено важно?

"Съчетаваме работата с родителите. В дневните центрове партньорството с тях е много важно. Всички родители са членове на сдружението. Предстои и включването на нови", изтъква Говедарева.

Освен основните терапевтични, социални и образователни дейности, екипът на дневния център "Здраве" много държи на това младежите да придобият реални трудови умения и се радват на първите отвоювани работни места за тях, споделя обяснява директорът на дневния център.

В момента са в кампания за регистриране в Бюрото по труда и се очакват програми, които са подходящи за младежите с увреждания.

"Вълшебството е в това да разбереш на човека къде му е силната страна. Всеки човек, независимо дали говори или не говори, има нещо заложено и трябва да се използва!"

Снимки: Кети Тренчева

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45
На бдението за жертвите на пожара в нощен клуб в град Кочани, Северна Македония, 19 март 2025 г.

Месец след трагедията в Кочани: Човешката съпричастност е жива

Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития.  Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..

публикувано на 17.04.25 в 10:11
Симеон Караколев

Новозеландското българско агнешко – разграден двор ли сме?

БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство.  В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..

публикувано на 17.04.25 в 09:03