Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Грузинският премиер: Опитът за майдан приключи, в тази страна ще има мир

Привърженик на грузинската опозиция изстрелва фойерверки към полицията по време на протест пред парламента в Тбилиси, Грузия, 2 декември 2024 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Грузинският премиер Иракли Кобахидзе заплаши да накаже политическите си опоненти, обвинявайки ги, че стоят зад насилието по време на продължаващите масови протести в страната.
Конституционният съд в Тбилиси отхвърли днес ключовия иск за анулирането на резултатите от оспорвания парламентарен вот през октомври, след който управляващата партия "Грузинска мечта", определяна от противниците ѝ за проруска, остава на власт. 
След снощната пета поредна нощ на протести в Грузия срещу решението за прекратяване на преговорите за присъединяване към Евросъюза и днешното решение на Конституционния съд на страната, грузинският премиер Иракли Кобахидзе беше категоричен:

"Опитът за организирането на майдан в Грузия приключи. Ние сме отговорни за това. Мога да уверя всички, че в тази страна ще има мир".

Кобахидзе предупреди, че ако държавни служители участват в протестите ще има наказания.

И тази вечер обаче хиляди излязоха на протести срещу управляващата партия "Грузинска мечта". Те обвиняват правителството, че е върнало Тбилиси си в орбитата на Москва и е предало кандидатурата на страната за членство в Европейския съюз, която е залегнала в Конституцията, и се смята, че се подкрепя от около 80% от населението.

Протестиращите прожектираха тази вечер послание върху сградата на парламента с надпик: "Благодаря ви, че не сте уморени!". Други залепиха на стените снимки от митинг през 1989 г. на същото място. Тогава съветските власти брутално потушават демонстрацията, при което загиват около 20 души.

Грузия е обхваната от политически сътресения след оспорваните избори през октомври, които според проевропейския президент Саломе Зурабишвили и опозицията са фалшифицирани от "Грузинска мечта". И затова искат повторното им провеждане.

Днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте определи ситуацията в Грузия като "дълбоко обезпокоителна" и осъди съобщенията за насилие срещу демонстрантите 
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дебора Михайлова: Пускането на Георги за 10 000 лв. е подигравка и съучастие

"За мен пускането на Георги за 10 000 лева е просто абсурдно. Смятам, че това е подигравка не само за мен, а и за жените, които биват насилвани от мъжете си и от приятелите си. Това, което се случва, не е бездействие, а съучастие". Това заяви в интервю за Нова телевизия Дебора Михайлова. Пуснаха от ареста Георги Георгиев Случаят "Дебора"..

публикувано на 08.08.25 в 09:24

Кузман Илиев: Нашият бизнес работи в една отровна среда

Нашият бизнес работи в една отровна среда. Това заяви пред БНР Кузман Илиев, икономически анализатор и лидер на партия "България може". "Отвори се кутията на Пандора и се даде картбланш на регулаторите да притискат всеки, който не може, според тях, да обоснове в свободна пазарна икономика защо вдига една или друга цена , което е тотален..

публикувано на 08.08.25 в 09:15

Обявяват частично бедствено положение в община Хасково

Частично бедствено положение ще бъде въведено днес в община Хасково заради пожара, който избухна вчера край село Момино. Това съобщи заместник-кметът на общината Динко Тенев, цитиран от БТА. Пламъците обхванаха вчера следобед горски площи и земеделски земи между селата Момино и Елена, като засегнатата площ е около 1000 декара. Огънят е обхванал..

публикувано на 08.08.25 в 09:04
Адвокат Венцислав Бенов

Адв. Бенов: Законът предвижда сериозни санкции за търговците, които не формират цените си правилно

От днес е задължително двойното обозначение на цените на стоки и услуги в лева и в евро. Двете трябва да са изписани с еднакъв шрифт върху етикетите , а търговците получават два месеца гратисен период, за да приведат в съответствие софтуера на касовите си апарати. Законът за въвеждане на еврото предвижда задължително от 8 август..

публикувано на 08.08.25 в 08:40

Тръмп обявява споразумение за прекратяване на конфликта Азербайджан - Армения

Днес се очаква президентът на САЩ Доналд Тръмп да обяви споразумение за прекратяване на конфликта между Азербайджан и Армения. Информацията е от Си Би Ес Нюз. Президентът на АзербайджанИлхам Алиев и премиерът на Армения Никол Пашинян ще присъстват на събитието в Овалния кабинет. Армения възнамерява да предостави на САЩ права за развитие..

публикувано на 08.08.25 в 08:23
главен комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Екстремен риск от пожари в следващите 7 дни. Бъдете внимателни!

В Пирин няма опасност огънят да се разрасне . Това съобщи пред БНР директорът на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. Той обясни, че от вчера там има възможност да се подава вода наземно чрез изградена линия. Екипите на пожарната, изпратени в Сакар , също полагат усилия да не се допусне..

публикувано на 08.08.25 в 08:00
Президентите на Русия Владимир Путин (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп - архивна снимка

Изтича ултиматумът към Русия да прекрати бойните действия в Украйна

Днес изтича 10-дневният ултиматум, който Тръмп даде на Русия , за да прекрати бойните действия в Украйна. Ако това не стане, Вашингтон заплашва да наложи високи мита на Москва. Тръмп също така предупреди, че ще приложи сурови икономически санкции към страни като Китай и Индия, които купуват петрол и друга продукция от Русия. Целта е да се..

публикувано на 08.08.25 в 07:50