Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без резултат след срещата Ласкони - Чолаку в Румъния

Елена Ласкони
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Без резултат приключи двустранната лидерска среща за съставяне на широко коалиционно правителство в Румъния. Идеята за формиране на 4-партиен кабинет от проевропейските сили обсъдиха в парламента премиерът от спечелилата парламентарните избори преди два дни Социалдемократическа партия Марсел Чолаку и лидерката на дясноцентристкия "Съюз за спасение на Румъния“ Елена Ласкони, която ще участва в балотажа на президентските избори тази неделя срещу националиста Калин Доарджеску.
След разговорите Марсел Чолаку публикува пост във "Фейсбук", в който обясни, че с Ласкони са обсъдили "проевропейско парламентарно мнозинство, за да можем да постигнем правителство, което подкрепя същите ценности.“

В публикацията не се споменава дали социалдемократите са за или против тази идея и дали ще подкрепят Ласкони за балотажа в неделя. Такава подкрепа вече отказа късно снощи Чолаку, като заяви, че неговата партия няма да застане зад никой от кандидатите и румънците сами трябва да решат за кого да гласуват.

Елена Ласкони предложи късно снощи да бъде формирано широко проевропейско правителство на обединението, включващо нейния "Съюз за спасение на Румъния“, социалдемократите, национал-либералите и Демократичния съюз на унгарците. Подкрепа за тази идея и за нейната кандидатура за президент тя получи от либералите и формацията на унгарското малцинство. Целта на тази коалиция е изолиране на трите националистически партии в румънския парламент, които имат обща подкрепа от малко над 30%.

Решаващи за преговорите и за съставянето на кабинет ще бъдат и резултатите от балотажа тази неделя, на който Елена Ласкони ще се изправи срещу ултранационалиста с проруски профил Калин Джорджеску.

Политическите совалки в северната ни съседка продължават и утре, за когато е насрочена в парламента обща среща на лидерите на четирите проевропейски формации. Самата Ласкони пък обяви, че свиква проевропейски митинг в четвъртък вечер на площад "Викторией" в центъра на Букурещ.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кремъл: Нов СТАРТ трябва да отчита ядрените арсенали на Париж и Лондон

Москва иска бъдещите преговори за контрола на ядрените оръжия да се водят с Вашингтон, но като се отчита арсеналът и на Франция и Великобритания. "В бъдеще няма да е възможно да се абстрахираме от ядрения арсенал на Франция и Великобритания", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. По думите му ядреното оръжия на двете европейски държави..

публикувано на 29.09.25 в 09:58

В Плевен отбелязват Световния ден на сърцето

С поредица от инициативи в Плевен ще бъде отбелязан Световният ден на сърцето - 29 септември.  Д-р Иван Мартинов: Инфарктът на миокарда: Времето е живот Препоръчват годишен профилактичен преглед на сърцето при мъже над 45 и жени над 50 г. В 18.30 от подножието на паметника "Майка България" ще започне инициативата "Изкачи се с кардиолога..

публикувано на 29.09.25 в 09:46

Ивайло Илиев: Управляващото мнозинство изглежда все по-безалтернативно

Да бъдат по-смирени българските политици в контекста на успеха на волейболния ни отбор . Това призова от ефира на БНР политологът Ивайло Илиев. " Нацията ни има нужда от едно напомняне, че можем отново да бъдем сплотени , отново да обичаме себе си, отново да възприемем това поредно спортно послание за силата на дисциплината, на духа, гордостта,..

публикувано на 29.09.25 в 09:31
Патриарх Даниил

Патриархът участва в конференция по повод 100-годишнината на сп. "Теология" в Солун

Българският патриарх Даниил ще вземе участие във Втората международна конференция по повод 100-годишнината от основаването на списание "Теология", която ще се състои днес и утре в Солун, Гърция, съобщиха от Българската патриаршия, предаде БТА. Темата на форума е "Втората международна научна конференция за 100 години на списание "Теология"...

публикувано на 29.09.25 в 09:00

Полина Тоскова: Картовите плащания ще улеснят процеса по въвеждане на еврото

Картовите плащания ще улеснят процеса по въвеждане на еврото и за клиентите, и за търговците. Това заяви пред БНР Полина Тоскова, ръководител на една от компаниите, предлагаща инфраструктура за безкешови плащания. По думите ѝ и в България, и в глобален мащаб безкешовите плащания бележат ръст.  " Все повече потребители имат..

обновено на 29.09.25 в 08:59
Демонстрацията пред парламента в Атина, 28 септември 2025 г.

Поредна мащабна демонстрация в Атина в подкрепа на стачкуващия Панос Руци

Многохилядна демонстрация се проведе в Атина в подкрепа на стачкуващия пред парламента. "Искаме правосъдие за виновните за железопътната катастрофа" е искането на протестиращите. Вече 14 дни Панос Руци - бащата на една от жертвите в железопътната катастрофа отпреди 2 години и половина е в гладна стачка. Той иска есхумация на тялото на сина..

публикувано на 29.09.25 в 08:47
Александър Вучич

Отлагат US санкциите над сръбската петролна компания НИС

Американските санкции срещу контролираната от руската "Газпромнефт" сръбска петролна компания НИС, които трябваше да влязат в сила на 1 октомври, ще бъдат отложени с 8 дни, заяви президентът Александър Вучич, цитиран от "Танюг". "Съединените щати искаха да покажат уважение и ни казаха, че разбират позицията на Сърбия", каза Вучич, но допълни:..

публикувано на 29.09.25 в 08:29