Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галерия "Мисията" представя стихосбирката "Кипърска поезия" с преводи от гръцки на Стефан Гечев

| Интервю
Стефан Артамонцев
Снимка: Ирина Недева

Днес - 4 декември, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се състои представянето на стихосбирката "Кипърска поезия" с преводи от гръцки на Стефан Гечев. Събитието е организирано от фондация "Стефан Гечев" в партньорство с Министерството на външните работи на Република Кипър, представлявано от Н.П. посланик Хараламбос Кафкаридес и Държавен културен институт към министъра на външните работи. 

Стихосбирката представя поезията на най-значимите кипърски автори от 60-те години на ХХ век, като подбора и превода на произведенията е дело на Стефан Гечев – първият преводач, открил приликите между историческата съдба на Кипър и България. Новото издание отбелязва 50-годишнината от събитията през 1974 г. и е двуезично, включващо биографии и избрани стихове на поетите.

"Има много голяма прилика в исторически план между Кипър и България. Много неща ни свързват – културата, религията, историята, тази жажда за свобода. Имаме много специална връзка с Кипър", обясни пред БНР Стефан Артамонцев, който е племенник на Стефан Гечев. 

Кипърска поезия

Събитието ще бъде открито от Н. Пр. посланик Хараламбос Кафкаридес, след когото ще говорят писателят и бивш посланик на Република България в Република Кипър Христо Георгиев и Янис Лиолиос, председател на сдружение "Аристотел". Ще има рецитал на стихове от актьора Милен Младенов, както и прожекция на ексклузивно интервю с единствения жив поет от първото издание – Ели Пеониду. След представянето ще се проведе дискусия за културните връзки между България и Кипър.

Стефан Артамонцев поддържа и четириезичната културна платформа "Стефан Гечев", която е достъпна на български, английски, гръцки и френски език. 

"Той е мой чичо и кръстник. Кръстен съм на него. Имам задачата да продължа неговото дело и да разпространя творчеството му. В България той е малко известен, за съжаление. В Кипър всички свързват българската литература с него". 

Стефан Гечев получава най-големите си признания и награди от Франция и Гърция, но не получава никакви от България, отбеляза още Артамонцев в предаването "Хоризонт до обед". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45