Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България. За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране за идеята си, която оценяват като "много добра ниша за развитие".
"Измислихме игра с образователна цел, която засяга темата киберсигурност. Решихме да помогнем на наши набори да се запалят по тази идея", разказва Галя.
Проучването, което са направили сред съучениците си като част от маркетинговата им стратегия показало, че голяма част от тях харесват морала като аспект на етичното хакерство. 64% изобщо не биха намерили нещо положително в етичното хакерство, 73% твърдят, че са участвали в обучение по киберсигурност, близо 26% не са участвали. И именно заради този процент създават играта.
В българските училища киберсигурността невинаги се засяга, отбелязва Галя. По думите ѝ, киберсигурността е важна, защото изгражда добри навици за дигиталния отпечатък.
"Темата ще става все по-актуална. Търсят се експерти все повече. Хората наистина трябва да се научат как да се предпазват", дава аргументи и Павел от екипа, който работи по играта.
Анализирани са били жанрове, които аудиторията им предпочита. Така било установено, че в играта трябва да присъства емпатия – играчът да се чувства отговорен за случващото се.
"Искаме чрез нашите герои да научим играча да разбира фишинг атаки, да се предпазва в интернет, да не му крадат информацията, да е отговорен с паролите, да внимава в социалните мрежи", добавя Никълъс.
"За да създадем силна парола, трябва да си измислим някоя дума – ако може да не е рождената ни дата или името на майка ни, и можем да променяме букви – О на нула, или А на @, за да се увеличи времето за пробиване на паролата", съветват още авторите на играта.
"Много рядко качвам в социалните мрежи къде се намирам и с какво се занимавам в личния си живот. Това може да навреди на нашето лично спокойствие. И другото - никога не знаем дали в бъдеще тази информация няма да бъде разглеждана по лош начин", дава пример Галя.
"Аз не качвам в интернет нищо, свързано с мен. Само понякога забавни спомени от ваканции или пътешествия с мои приятели", споделя Никълъс.
Играта на Никълъс, Галя, Александър и Павел е още е на етап разработка. Първо ще пуснат безплатна демоверсия, а после ще я продават сред тийнейджърите. Планират и образователни пакети с лицензирани копия, насочени към училищата.
"Така че учениците хем да се забавляват, хем да научават нещо ново."
Засега планират да поддържат играта с хоризонт от 4 години. Вече имат разговори с инвеститори, които подпомагат стартъп проекти.
"Образованието трябва да бъде такова – реално, в реална среда, да е по-менторско, отколкото наставническо", коментира Петър Кънчев, преподавател по киберсигурност и медийна грамотност в цифровия иновационен хъб "Тракия", ментор на Никълъс, Галя, Александър и Павел.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..