Спортният журналист Лукас Швайгхофър е от Австрийската радио и телевизия ORF.
С България Лукас Швайгхофър се запознава, заради Световната купа по ски в Банско през февруари, която привлече огромен интерес. Ето какво разказа той за състезанието на 10-ти февруари, когато се проведе гигантският слалом и за отменянето на слалома от 11-ти февруари.
"Спомням си, че беше много много влажно. Беше дъждовно. Чудесен курорт. Това ми беше първото идване в България, както и в Банско. Да, последното състезание беше отменено. Нямам точен спомен от резултата, но Мануел Фелер беше добър, но това не е най-важното. Хубави впечатления имам, но на моменти се молех за слънчева светлина“.
Едва ли ще изненадаме някого. С най-приятно впечатление Лукас остава от… нашата кухня.
"От ресторантите – спомням си, че ядох шопска салата. Да точно така. Опитах я за първи път. Това ми е най-добрият спомен от българската кухня. Бях изненадан от Банско. Малък е. Спомням си планините около нас, защото в Австрия често смятаме, че в Европа сме единствените, които имат планини, но летяхме два часа и видяхме впечатляващи гледки".
И като заговорихме за храна – ето какъв е режимът на един спортен журналист. Лукас започва своя ден задължително с чаша еспресо с мляко. Свободното си време го отделя за спорт. Старае се да яде здравословно, но неговото любимо ястие не е точно такова.
"Лазанята е моята любима храна, но зависи… например не обичам да купувам храна предварително, тоест ако съм вкъщи в неделите, предпочитам да пазарувам всеки ден след като питам себе си какво ми се яде днес. След това отивам да пазарувам и да си го сготвя. Така изненадвам себе си за следващия ден".
Лукас не намира много време да тренира своя любим спорт тенис. Успява да посети тенис корта 3-4 пъти седмично. Споделя за един вид тенис, който не е особено популярен в България.
"Падъл тенис практикувам от две години. Произхожда от Испания и последните години е много популярен в Австрия. Много е забавно".
Мечтата на Лукас Швайгхофър да бъде журналист – също започва от спорта.
"Това ми е любимият спорт от 3-4 годишен. Живеех до тенис кортовете. Бяха на 5 метра от вратата на моя дом. Всяка вечер, когато си лягах, чувах звука на топките как падат на корта. Когато бях 15-16 годишен тренирах сериозно тенис и участвах на турнири в цяла Австрия. Голям фен съм на Пийт Сампрас, на австриеца Томас Мустер, който беше номер 1 в света.
Тенисът наистина е моята страст. Мисля, че дойде от страстта ми към тениса, защото исках да бъда професионален тенисист като дете. Мечтаех за това. Когато станах на 16-17 си дадох сметка, че тази мечта няма как да се осъществи в този живот. Не бях достатъчно добър. Семейството ми нямаше достатъчно пари за цялото обучение и екипировки. След това си зададох въпроса какво е близко до професионалния тенис и като цяло професионалния спорт и стигнах до извода, че това е журналистиката. Да говориш за това, да отразяваш това, да пишеш за това".
Първите стъпки към журналистиката го отвеждат към стажантска позиция в радио Залцбург.
"Всичко започна, когато се преместих в Залцбург да уча там. Завършил съм Спортни науки и спортна журналистика и трябваше да правим журналистически стажове, които ни искаха от университета за 1 месец. Попаднах в регионалното студио на Австрийската радио и телевизия в Залцбург, в радио Залцбург първо и беше наистина забавно. Дадоха ми шанс да направя още един месец стаж. След първия месец бях научил всичко. Бях способен да създам новина".
На въпроса кое предпочита телевизията или радиото, Лукас отговаря:
"Мисля, че бих избрал телевизия, защото малко или много е като радиото. Разказваш истории, но с видео. Имаш възможността да гледаш зрителя в очите. Почти същото е, но с твоето лице".
Въпреки че му липсва Щирия, неговото родно място, австрийският журналист признава, че в Залцбург се чувства най-много у дома си.
"Към момента в Залцбург, където съм сега, защото съм прекарал повече от половината си живот там. Мога със сигурност да кажа, че това е моят дом в момента и за в бъдеще ще е така, защото комбинацията за мен е перфектна – малък град, наоколо природа и планини, езера, реки, чист въздух. Усещаш сезоните - пролетта, зимата - защото е студена. Усещаш лятото, защото е горещо".
Лукас би посетил отново България. Следващия път ще си вземе и ските. Той е имал идеята да пробва пистите в Банско още тази година, но… си забравил екипировката.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Вицешампионът Балкан надигра Черно море Тича с 95:78 (21:18, 29:23, 24:17, 21:20) като домакин в „Арена Ботевград“ в среща от 11-ия кръг в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ). Победата бе пета поредна и общо осма за Балкан от десет мача до момента, докато варненци допуснаха шеста загуба от девет изиграни двубоя. Двата състава направиха..
Норвежкият ветеран Тарей Бьо спечели масовия старт на 15 километра за мъже от Световната купа по биатлон във френския зимен център Анси. 36-годишният Бьо допусна само една грешка в четирите стрелби и финишира за 37:20.8 минути. Така той записа първи успех за сезона и 12-и индивидуален в кариерата си за Световната купа. Тарей Бьо поведе в класирането..
Италианският Нумия Веро Волей (Милано), където играе българката Радостина Маринова, спечели третото място на Световното клубно първенство по волейбол за жени, което се провежда в китайския град..
Владимир Зографски преодоля квалификацията преди второто състезание от световната купа по ски скок за мъже на голямата шанца в Енгелберг, Швейцария. Българинът направи скок от 121 метра, който му осигури 107 точки и 11-о място в квалификацията. Така той нямаше проблеми да се класира сред 50-те участници в същинското състезание по-късно днес...
След олимпийското злато на ансамбъла в Токио, в Париж българската художествена гимнастика отново се поздрави със среброто на Боряна Калейн. Втората ни медалистка в индивидуалната надпревара след Адриана Дунавска през 1988 година. Уви, голямата ни надежда за титла - на Стилияна Николова, се размина с медалите. За тях двете, както и за случая „Елвира..
Големите надежди на олимпийските игри в Париж бяха свързани с представянето на ансамбъла ни по художествена гимнастика. И нямаше как да е друго - три години преди това, в Токио, Симона Дянкова, Лаура Траатс, Мадлен Радуканова, Ерика Зафирова и Стефани Кирякова покориха олимпийски връх. Само, че очакванията са едно, а реалността - нещо съвсем..
Украинецът Олександър Усик, който защити поясите си на световен шампион в тежка категория на Световната боксова асоциация (WBA), Световния боксов съвет (WBC) и Световната боксова организация (WBO) след победа с единодушно съдийско решение, заяви, че само това има значение. 37-годишният Усик, който има 23 победи в 23 мача на професионалния ринг, каза,..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..