Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Начало на фестивала ще постави коледният концерт "Свята нощ" на детския хор на БНР

38-ото издание на "Новогодишен музикален фестивал" в НДК от 17 декември до 5 януари

5
38-ото издание на "Новогодишен музикален фестивал" в НДК
Снимка: НДК

От 17 декември до 5 януари ще продължи 38-ото издание на "Новогодишен музикален фестивал" в НДК с класически, камерни, джаз, фолклорни и хорови концерти, детски събития, балет и оперета.

Официално начало на фестивала ще постави коледният концерт "Свята нощ" на детския хор на БНР с диригент Венеция Караманова. Събитието в зала 3 на НДК ще представи коледни песни от цял свят. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще е с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова.

Освен кулминацията на фестивала – празничният Новогодишен концерт на 1 януари 2025 г., зрителите в зала 1 на НДК ще могат да видят концерт с най-доброто от филмовата музика по света, както и оперетен бал.

На 28 декември Националният музикален театър ще представи оперетна гала, озаглавена "С вълшебните струни на цимбала". Публиката ще има рядката възможност да чуе характерния тон на инструмента, който не е звучал от десетилетия на българска сцена, коментират организаторите. В програмата са включени откъси от Имре Калман, Франц Лехар, Йохан Щраус, Франц фон Супе. Специален гост на събитието е Карой Вадас, цимбалист с международно признание, гостувал на големи световни сцени.

Детския радиохор към БНР

Филмовата музика на Джон Уилямс ще звучи на 29 декември в зала 1 на НДК. Оркестърът и хорът на Софийската филхармония с диригент Максим Ешкенази ще представят музикални теми от „Междузвездни войни", „Индиана Джоунс", „Хари Потър“, „Джурасик парк“, „Сам вкъщи", „Супермен" и „Извънземното".  

На 22 декември в зала 2 балетът при Пловдивската филхармония ще представи премиерния танцов спектакъл "Пианото" от Иржи Бубеничек, вдъхновен от едноименния емблематичен филм на Джейн Кемпиън и създаден за кралския балет на Нова Зеландия. Името на Бубеничек присъства в репертоара на трупи като балет „Цюрих“, балета на Ню Йорк сити, балета на Мариинския театър. С разрешението на авторите на филма "Пианото", хореографската адаптация вдъхва нов живот на сюжета, пропит с духа на Нова Зеландия.

"Брас искри" ще проблясват в зала 3 на НДК на 22 декември. Концертът ще е с участието на академичния брас бенд към Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" (НМА) с диригент Михаил Йосифов. В различни състави през годините биг бендът, ръководен от тромпетиста и композитор Михаил Йосифов, има многобройни участия в редица събития. В репертоара си съставът включва, освен световните джаз стандарти, пиеси на Джо Завинул и Бъди Рич, творби на Милчо Левиев, Бенцион Елиезер, Янко Миладинов, Йосиф Цанков, Ангел Заберски, Вили Казасян, Светозар Русинов, Христо Йоцов. Специални гости тази година ще са Орлин Горанов и Еделина Кънева.

Детския радиохор към БНР
"Новогодишен джаз сюрприз" ще има на 27 декември в зала 3. Концертът е музикален проект на Ангел Заберски-син, който представя свои авторски пиеси със симфонична насоченост, както и аранжименти на класически, джазови и фолклорни пиеси от световната сцена. Проектът се изпълнява от голям щрайх оркестър, брас квинтет и популярни солисти като Михаил Йосифов, Стоян Янкулов-Стунджи, Недялко Недялков, Велислав Стоянов. 

Академичният народен хор и академичен народен оркестър към НМА ще представят "Фолклорна Коледа" на 18 декември в зала 9 с участието на даровити студенти – фолклорни таланти – инструменталисти и певци. Диригенти ще са Ваня Монева и Димитър Христов.

На 21 декември, отново в зала 9, Националното музикално училище "Любомир Пипков" ще представи "Матине преди Коледа". Същия ден, пак там, ще има и "Традиция по Владигеровски" – концерт и изложба, посветени на 125 години от рождението на Панчо Владигеров, в изпълнение на Зорница Иларионова (цигулка) и Мартина Табакова (пиано). 

На 26 декември отново в зала 9 ще се представят камерният ансамбъл "Св. Йоан Кукузел – Ангелогласният", с диригент Кристиан Попов. Техният концерт, озаглавен "Рождественска възхвала".

Традиционният празничен Новогодишен концерт, в първия ден от новата година, в зала 1 на НДК, е с участието на фестивалния симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков и солисти Светлина Стоянова (мецосопрано) и Вивиан Василева (перкусии). В програмата са включени произведения от Росини, Сметана, Бизе, Гершуин, Щраус. Тази година концертът ce пpoвeжда съвместно cъc Coфийcĸaта филxapмoния.

На 4 януари в зала 2 детската вокална група "Бон бон" с ръководител Рози Караславова ще представи мюзикъла "Пепеляшка". Оригиналният спектакъл е създаден от български автори и се изпълнява само от деца. 

Ден по-късно, в зала 3, програмата за деца продължава с "Аладин и танцуващата музика", със симфонични танци на Брамс, Чайковски, Владигеров, Стайнов, както и с музиката на Алан Менкен от прочутия филм „Аладин", в изпълнение на младите артисти от филхармония "Пионер". Малчуганите ще могат да се включат с танци, облечени в препоръчителния дрескод – бални и официални дрехи, както и с костюми от филма "Аладин". Децата ще бъдат водени в света на музиката от професионални артисти и музиканти.

Повече за концерта на детския радиохор към БНР и за концерта "Фолклорна Коледа" разказват Венеция Караманова и Ваня Монева.


По темата слушайте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на формацията можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40