Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проект: Родителите да не ползват обезщетение за гледане на дете през втората година, ако имат втори трудов договор

Снимка: Ани Петрова

Родителите, които ползват обезщетението за гледане на дете през втората му година, и осиновителите - до 5-годишна възраст на детето, да не получават предвидените средства, ако работят на втори трудов договор при същия или друг работодател. Такава промяна се предлага с проекта на бюджет за Държавното обществено осигуряване за следващата година.

Правото на платен отпуск при бременност, раждане и за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, при осиновяване на дете до 5-годишна възраст и за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата са уредени законодателно. Тези отпуски са целеви и се предоставят на работещите родители-осиновители, за да полагат грижи за децата до навършване на определена възраст и в семейна среда. В тази връзка, на тези, които са осигурени, се изплащат и съответните парични обезщетения от Държавното обществено осигуряване.

В същото време обаче в трудовото ни законодателство няма забрана за сключване на втори трудов договор за допълнителен труд при същия или при друг работодател по време на този отпуск, ползван по искане на осигурения.

От НОИ са установили практика, в която майките или бащите ползват отпуска и в същото време продължават да работят. Така в тези случаи не се реализира целта, за която се предоставят съответните парични обезщетения - детето да се отглежда в семейна среда.

Затова се предлагат и съответните законови промени в Кодекса за социалното осигуряване, а, именно, като се поставя условие, че парите се плащат само, когато правоимащите полагат грижи за детето и не упражняват трудова дейност, за която са осигурени за общо заболяване и майчинство.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лечението на деца с тежки хронични заболявания ще бъде основната цел на "Българската Коледа"

Лечението на деца с тежки хронични заболявания ще бъде основната цел на тазгодишната "Българска Коледа". Благотворителната кампания ще бъде официално открита на първи декември в детското отделение на болница "Александровска". Държавният глава Румен Радев ще даде началото на 23 кампания, която се организира от президентската институция...

публикувано на 25.11.25 в 12:00
Дан Дрискол

САЩ водят разговори с Русия и Украйна в Абу Даби

САЩ водят тайни разговори с Русия и Украйна в Абу Даби в опит да финализират мирен план за прекратяване на войната, според "Файненшъл таймс". "Файненшъл таймс“ съобщава, че министърът на сухопътните войски на САЩ Дан Дрискол се е срещнал с руска делегация снощи, а днес Дрискол ще разговаря с началника на военното разузнаване на Украйна Кирило..

публикувано на 25.11.25 в 11:38

В Плевен продължава делото за катастрофата при която загина Сияна

В Плевен продължава делото за катастрофата край плевенското село Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. Близки и приятели се събраха на протест пред Съдебната зала с искане за бърз и справедлив процес. За кратко те затвориха за движение централната улица за движение "Димитър Константинов". Състав на Окръжния съд даде ход на делото за..

публикувано на 25.11.25 в 11:34

Разкриха "фабрика за бебета" на остров Крит

Полицията в Гърция разкри "фабрика за бебета" в клиника на остров Крит. Използвани са и жени от България. Бездетни семейства са плащали огромни суми за бебе. Печалбите на клиниката са над 8 милиона евро. Извършвали се е незаконни осиновявания, фиктивни инвитро процедури и донорство на яйцеклетки. Използвани са се бедни жени от Румъния,..

публикувано на 25.11.25 в 11:12

ОДМВР – Перник стартира тренировъчни занятия в училищна среда

ОДМВР – Перник стартира провеждането на поредица от учебно-тренировъчни занятия в училищна среда за повишаване готовността за действие при извънредни ситуации в учебните заведения. Занятията са част от ежегодната подготовка на служителите на МВР и училищния персонал, и са насочени към усъвършенстване на координацията между институциите, както..

публикувано на 25.11.25 в 11:00

"МЯРА": 54% от българите подкрепят ръста на минималната работна заплата

54 процента от българите подкрепят ръста на минималната работна заплата, сочи проучване за динамиката на доходите направено по поръчка на КНСБ от агенция "МЯРА", сред 804 пълнолетни граждани в периода 30 октомври - 7 ноември. Най-силна подкрепа за ръст на минималното възнаграждение дават 59 на сто от заетите от частния сектор, 54 на сто от..

публикувано на 25.11.25 в 10:58

Четирима младежи пострадаха при катастрофа край язовир "Огоста"

Малолетно момиче и три момчета на по 18 години са настанени в болницата в Монтана след катастрофа. Пътният инцидент е станал малко преди 22 часа снощи в района на стената на язовир "Огоста", като колата се е преобърнала по таван. При спускане на язовирната стена, посока Монтана, лек автомобил, управляван от 18 годишен водач, при движение с..

публикувано на 25.11.25 в 10:52