Това мнение изрази пред БНР политическият психолог проф. Антоанета Христова.
"В момента е пикът на войната между либерализма и консерватизма. Тази война ще завърши със спечелване на консерватизма, защото е по-нормалната идеология. Проблемът е този консерватизъм да не се изроди в крайност."
Затова по думите ѝ печеливши в настоящата ситуация са "Възраждане, МЕЧ, "Величие" и нови алтернативи, които се готвят в момента", но сред тях не е партия на президента.
"Има много опити и размисли за организация на алтернативи и хората ще се насочат към тях, защото количественото натрупване към политиците в парламента в момента – отказ да ги гледаш, защото ги мразиш, това не е апатия – когато имаш натрупване на такова негативно отношение, ти трябват още малко проблеми от икономическо и финансово естество, за да избухне недоволството, то да удари джоба ти. Българинът не действа, докато не го удари джобът. Може и да не се стигне до съвсем лош сценарий. Предполагам обаче, че активизиране на гласуването може да се получи по посока на наказателен вот", коментира проф. Антоанета Христова.
Над 50% е вероятността да отидем на нови предсрочни избори, смята тя.
В предаването "Преди всички" Христова прогнозира, че консултациите при президента "ще бъдат проведени относително формално, всеки ще изкаже своите послания", но в рамките на тези консултации няма да имаме отговор ще има ли редовно правителство.Обозначавайки като индикативно искането за имунитета на Кирил Петков, тя го определи като част от предизборната кампания.
"Този акт предполага две неща – първата възможност е предизборна, тоест взема се завой към избори, късат се отношения, които можеха да бъдат основа за преговори: ГЕРБ с ПП-ДБ. Прокуратурата определено размахва пръст на Кирил Петков. Целта Сарафов да бъде избран за главен прокурор мотивационно движи ГЕРБ и Бойко Борисов. Втората алтернатива е това да бъде опит за смъртоносен клин между ДБ и ПП, за да може ДБ да мине към по-сериозни договорености в бъдеще с ГЕРБ."
ГЕРБ и ДПС-НН имат интерес от нови избори, подчерта проф. Христова. Според нея "в тази картина ДПС–НН е поддържаща, с неформална подкрепа за евентуално правителство; ще вдигне гласове, но няма да влезе".
БСП е в доста объркана ситуация. Голям успех е, че къде случайно, къде не – избраха неин председател на парламента. В момента тя рискува от опозиционна партия да влезе в играта на управляващите, която е рискова и може да доведе до много сериозни загуби, отбеляза политическият психолог.
"БСП е разкъсана в несигурност. В момента започва да доминира интересът на БСП да остане в опозиционна позиция."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

Днес в 18 от 38-те общини в Косово, в това число и в столицата Прищина, се провежда втори кръг на местните избори, като от полицията и прокуратурата са обявили допълнителни мерки с цел осигуряване на спокойно протичане на изборния процес, съобщава Косовското радио и телевизия, цитирано от БТА. След първия кръг на местните избори в Косово,..
Днес завършва Европейската седмица на плодовитостта, която се проведе между 3 и 9 ноември. Инициативата има за цел да повиши осведомеността и да намали стигмата по въпросите, свързани с плодовитостта и безплодието, като поставя акцент върху психологическото и социалното въздействие на тези теми. Кампанията се стреми да осигури необходимата..
И днес ще бъде спряно движението по Линия 3 на софийското метро, припомнят от Столична община. Причината - актуализация на софтуера, системите за контрол и управление на влаковото движение на трите нови станции от разширението на метрото по булевард "Владимир Вазов". За пътуващите е осигурен заместващ автобусен транспорт, припомнят от Столична..
Бурята Фунуон прерасна в супертайфун и приближава Филипините, като създава опасност от унищожителни ветрове и наводнения, предадоха световните агенции. Тя се намира на 125 км на изток-североизток от град Вирак, има постоянни ветрове от 185 км/ч с пориви до 230 км/ч. Няколко училища отмениха занятиятя утре или ги преместиха онлайн, а държавния..
Руската армия е атакувала с дрон хуманитарна мисия с чуждестранни журналисти в района на Константиновка, съобщиха местните власти. Няма пострадали сред представителите на медиите от Австрия и Испания, повреден е бронираният автомобил, с който са пътували, пострадали са и сгради в близост до нападението. Москва е струпала над 150 хиляди военни в..
В Бразилия продължават спасителните операции по издирването на пострадали хора след торнадото, което връхлетя град Рио Бонито до Игуасу, в който живеят 14 000 души и отне живота на шестима. Съобщава се ветрове със скорост от 250 км/ч, които са разрушили сгради, както и обърнали автомобили. Предупреждение за бури продължава да е в сила както за..
Сирийският президент Ахмед аш Шараа пристигна в Съединените щати на официално посещение, което сирийската агенция САНА определя като историческо. Това стана възможно след като Шараа беше премахнат от черния списък на Вашингтон със санкционирани за тероризъм лица и организации. Очаква се сирийският лидер, чиито бунтовнически сили свалиха от власт..
" Истинското противопоставяне ще се появи на парламентарни избори. Колкото повече агонизира държавата, а тя в момента агонизира, толкова по-голяма вълна..
"Става дума за това да не може да се мине годишен технически преглед (ГТП), ако има влезли в сила глоби, тоест такива, които са връчени, а и за които..
Дебютният филм на Къци Вапцаров "Добри родители" тръгва от днес по кината в страната. Лентата е представена на 12 престижни международни фестивала..