Това каза пред БНР главният икономист от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) Руслан Стефанов преди 20-ото издание на Националния иновационен форум.
На този форум се представя годишен доклад за иновациите у нас и се отличават иновативни предприятия. Организатори са фондация "Конрад Аденауер" и ЦИД.
За 20 години страната няма собствена иновационна политика с дългосрочна перспектива, отчита икономистът.
"2004 г., когато започвахме, сякаш имаше повече перспектива."
2/3 от инвестициите в иновации са на българския бизнес, а за втора година Националният иновационен фонд няма бюджет, посочи Руслан Стефанов.
Той напомни още, че за втори петгодишен мандат страната ни ще има и комисар в ЕК с такова портфолио.
Не толкова държавата няма пари за инвестиции в иновации, колкото липсва политика в тази насока, смята Стефанов.
Не може да се разчита само на европейските субсидии за подкрепа на тази екосистема, изтъкна икономистът.
В предаването "Преди всички" Руслан Стефанов даде положителни примери в тази сфера със Словения, Австрия и Израел. За иновативно предприятие да плаща 10% данък печалба 10 години е огромна тежест, направи съпоставка той с липсата на подкрепа у нас.
Като "напълно вероятна опасност" той определи възможността България да загуби средства по Плана за възстановяване и устойчивост.
"По-важно е, че ще бъде загубена възможността за реформи. България активно върви в обратна посока."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
От днес в Кипър навлиза антициклонът "Корал", с който на средиземноморския остров идва необичайно силен студ с рекордно ниски температури под нулата, обяви Метеорологичната служба. Властите призоваха гражданите да пестят електроенергия, за да може енергийната мрежа да издържи на повишеното търсене. Кипър ще изпита редки, нетипични за средиземноморския..
Британският премиер Киър Стармър изрази подкрепа за Володимир Зеленски като "демократично избран лидер", след като американсия държавен глава Доналд Тръмп нарече украинския президент "диктатор". Стармър разговаря със Зеленски по телефона в сряда вечерта и каза, че е "напълно разумно Украйна да не провежда избори по време на война, както направи..
Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..
Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер. Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..
Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..
Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..
В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..