Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Тази ситуация отваря поле за политически спекулации и подкопава доверието в институциите"

Димитър Костов: Към настоящия момент има фигура, която изпълнява функциите на главен прокурор

"Кадровите решения относно ръководството на прокуратурата са предоставени на Висшия съдебен съвет"

| Интервю
Снимка: БТА

Към настоящия момент има фигура, която изпълнява функциите на главен прокурор. Това заяви пред БНР Димитър Костов, член на УС на Асоциацията на прокурорите в България, след като ВКС прие, че Борислав Сарафов вече не е и.ф. главен прокурор.

"Органът, който може да определи дали имаме изпълняващ функциите главен прокурор, това е ВСС.

В основата на полемиката стои този 6-месечен срок по член 173, алинея 15 от Закона за съдебната власт, който е определил времевата рамка, в която едно лице може да изпълнява функциите на главен прокурор. Този срок обаче трябва да се тълкува в логиката на установения конституционен ред. Кадровите решения относно ръководството на прокуратурата са предоставени на Висшия съдебен съвет. Законът за съдебната власт не предвижда автоматично прекратяване на функциите изпълняващ главен прокурор, когато този крок изтече.

Въведеното от законодателя ограничение от 6 месеца в Закона за съдебната власт страда от една непрецизност и поражда подобни тълкувателни колизии. 

Важно е това състояние да не се нарича криза. Съдебната система трябва да е единна и да не се подкопава доверието в нея.

Съдът и прокуратурата в България не са в институционален сблъсък и не воюват помежду си".

Димитър Костов коментира реакцията на ПП-ДБ по казуса "Сарафов".

"Тази ситуация отваря поле за политически спекулации. Подобна среда на правна несигурност и политическо тълкуване е особено рискова, защото подкопава доверието в институциите.

Решението на проблема е в това НС да избере своите представители във ВСС. Професионалната квота беше избрана. Новоизбраният ВСС да започне процедурата по избор на нов главен прокурор".

Мерките за неотклонение са публични, а по т.нар. "знакови дела" се работи с чувствителна информация и има следствена тайна, коментира още Димитър Костов.

"Трябва да се преценява във всеки конкретен случай какво да се сподели пред обществото от страна на прокуратурата".

Не съм запознат с мотивите на съда по мярката за неотклонение на Благомир Коцев, каза още той.

"Но след приключване на досъдебното производство може да се образува проверка по установяване на факти и обстоятелства, за които има основания да се предположи, че има извършено престъпление".

Костов коментира и твърденията, че върху прокуратурата има сериозен политически натиск.

"Не съм чувствал натиск върху себе си. Взимам решенията си единствено по вътрешно убеждение. От Асоциацията на прокурорите в България призоваваме съда, прокуратурата и разследващите органи да бъдат оставени да работят. Изразявам несъгласието си с медийни изяви, които коментират актове на съда и подронват авторитета на цялата съдебна система".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп не отстъпва в спора с Би Би Си, готов да ги съди за до 5 млрд. долара

Американският президент Доналд Тръмп не се отказва от спора си с британската обществена медия Би Би Си, въпреки полученото извинение. Той заяви, че вероятно ще внесе съдебен иск срещу медията следващата седмица заради монтажа на негова реч от 6 януари 2021 г., предшествала щурма на Капитолия. "Ще ги съдим за между милиард и 5 милиарда долара,..

публикувано на 15.11.25 в 09:35
Цочо Бояджиев

Цочо Бояджиев: Думите имат потенциала да отворят битие

Изложбата на Цочо Бояджиев е поезия в проза . Не - тя е поезия в прозрачните драпери на черно-бялата фотография. Така пише Юлия Родонова за експозицията "Някога бях“ в галерия "Фотосинтезиз ". Изложбата беше открита преди около месец, а след това имаше и няколко срещи на автора с публиката. Винаги сте бил човек на мисълта и думите - обърнат..

публикувано на 15.11.25 в 09:25
Росен Желязков

Желязков ще бъде на работно посещение в Силистра и Разград

Министър-председателят Росен Желязков ще бъде на работно посещение в областите Силистра и Разград днес. Той ще се запознае с хода на работата по реализацията на Вертикалния газов коридор в района на магистрала "Хемус". Желязков ще проведе съвещание с кметове от област Силистра. Премиерът ще посети и точката на бъдещата фериботна..

публикувано на 15.11.25 в 09:04

Българска делегация от НС е на посещение в Света гора

Българска делегация от Народното събрание е на посещение в Света гора за есенния празник на манастира "Свети великомъченик Георги Зограф". Поклонническата ни делегация е водена от председателя на Комисията по правата на човека и вероизповеданията и депутат от Смолян Красимир Събев.  В нея участват депутати от парламентарно..

публикувано на 15.11.25 в 08:51
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп извади широка гама от селскостопански стоки от списъка с реципрочни мита

Американският президент Доналд Тръмп извади широка гама от селскостопански стоки от списъка с реципрочни мита, поради опасения, че потребителите могат да бъдат пряко засегнати. Сред стоките, които ще се ползват с намалени митнически ставки са месо, кафе, шоколад, банани, домати, портокали и други продукти. Ходът с намаляването на..

публикувано на 15.11.25 в 08:25
гр. Пловдив

Историческа разходка из Пловдив и ще има ли нова пешеходна зона: Какво мислят пловдивчани?

Улица "Иван Вазов" в Пловдив става пешеходна зона.  Историческата част на нашата разходката не е случайна, тъй като в момента се подготвя разширяване на най-дългата пешеходна зона в България, като част от улица „Иван Вазов“ ще бъде затворена за автомобили. Какво е историческото значение на улица "Иван Вазов"? Слънцето в Пловдив се е прибрало зад..

публикувано на 15.11.25 в 07:50

F-16 може да постигнат оперативна готовност за охрана на въздушното пространство през 2028 г.

През 2028 година F-16 може да постигнат оперативна готовност за охрана на въздушното пространство. Но за сега това може да се прави само с изтребителите Миг-29, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов. Той обясни, че след ремонта на военното летище до Пловдив, е възможно охраната на въздушното пространство да става и с самолети на..

публикувано на 15.11.25 в 07:45