Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мохамед ал Башир ще оглави преходно правителство в Сирия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сирийският опозиционер Мохамед ал Башир ще оглави временно правителство (до 1 март 2025 г.) в страната след свалянето на Башар Асад. Башир е свързан с ислямистката групировка "Хаят Тахрир ал Шам", която беше основната сила в светкавичната офанзива срещу силите на Асад.

Той обяви, че ще е временен премиер в телевизионно обръщение, цитирано от "Ал Джазира", след като заемаше този пост и в бунтовническото Правителство за спасение на Сирия, което беше базирано в Идлиб. В този град беше последната база на противниците на Асад на север, от която започна и офанзивата, свалила държавната власт за малко повече от една седмица.

Назначаването на Башир последва преговори между лидерът на "Хаят Тахрир ал Шам" Абу Мохамед Джолани и досегашният премиер Мохамед ал Джалали за преход във властта, който да гарантира обществените услуги да не прекъсват.

На този фон Израел е нанесъл общо 310 въздушни удара срещу военни мишени в Сирия след падането на Башар Асад. Такива са данните на Сирийската обсерватория за наблюдение на правата на човека. Сред мишените са били производствени мощности на сирийските военновъздушни сили в Алепо, също складове за боеприпаси в покрайнините на Дамаск. Според АФП там е поразен и център за разработки.

От базирания в Лондон център смятат, че са поразени най-важните военни обекти в Сирия. Удари е имало в много други области, сред които и Латакия, където е разположена и руска военна база. Там е поразено сирийско пристанище и военен кораб. 

Наред с това израелски сухопътни сили също действат в Сирия. Тел Авив отрича информациите, че танкове се придвижват към Дамаск, като потвърждава само за ограничени операции в буферната зона при Голанските възвишения - официално сирийска територия, която е под израелска окупация от 60 години.

Специалният пратеник на ООН Геир Педерсен призова Израел да прекрати бомбардировките и маневрите. В понеделник Израел обяви, че мишените са били химически оръжия и далекобойни ракети, като целта е те да не попадат в ръцете на екстремисти.

ООН твърди, че 16 милиона души в Сирия имат нужда от спешна хуманитарна помощ след военните действия през месеца. В страната продължава и завръщането на разселени в рамките на гражданската война. Би Би Си разговаря и със сирийци в Турция, които не искат да се връщат в родната си страна преди да са сигурни, че това е безопасно.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България цени високо приноса на Катар за освобождаването на екипажа на "Galaxy Leader"

Президентът Румен Радев увери днес в София министърът на външните работи на Катар, че България цени високо усилията на тази държава, за да ескалация на конфликта в Близкия изток и приноса за освобождаването през януари на екипажа на кораба "Galaxy Leader". 14 месеца прекараха моряците в плен на йеменските хути. Сред заложниците бяха капитанът..

публикувано на 07.07.25 в 22:10

Овладян е пожарът, който пламна край ямболското село Асеново

Овладян е пожарът, който пламна край ямболското село Асеново, съобщават от полицията. Няма пострадали хора и къщи. В късния следобед е възникнал пожар в покрайнините на село Асеново, Ямболско Спасена е нива с неожъната пшеница на площ от 40 дка. Два екипа на пожарната и земеделски производители с тежка техника гасиха огъня. 

публикувано на 07.07.25 в 21:42
Снимката е илюстративна

Пожар при дупнишкото село Палатово обхвана големи площи иглолистна гора

Голяма територия от държавна и частна гора при дупнишкото село Палатово е обхваната от пожар, който в района около 15.30 ч. днес. Със стихията се борят екипи на кюстендилската пожарна и горски служители от Кюстендил, Невестино, Дупница, а също и от Благоевградска област. Вече е изкарана и техника - булдозер от ТЕЦ "Бобов дол", за да направи..

публикувано на 07.07.25 в 21:35
Пиер Граменя, управляващ директор на Европейския стабилизационен механизъм

Пиер Граменя: Ще предложим на България да стане наблюдател на Европейския стабилизационен механизъм

"Ще предложим на България да стане наблюдател на Европейския стабилизационен механизъм след утрешното решение на Съвета да се присъедини към еврозоната", каза Пиер Граменя, управляващ директор на Европейския стабилизационен механизъм след края на заседанието на Еврогрупата: "След утрешното решение ще можем да поканим България да стане..

публикувано на 07.07.25 в 20:45

Тръмп налага мита от 25% на Япония и Южна Корея в сила от 1-ви август

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че "всички японски продукти", внесени в САЩ, ще бъдат облагани с мито от 25%, считано от 1-ви август. Освен това, от същата дата ще бъде наложено 25% мито и върху южнокорейските стоки, предаде Ройтерс. Тръмп публикува писмата с митата, които е изпратил до японския премиер Шигеру Ишиба и до..

публикувано на 07.07.25 в 20:31

Интензивни проверки за спазване на противопожарните изисквания в Ловешко

Заради летните горещини и предпоставките за възникване на пожари от Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Ловеч и Държавните горски стопанства в региона са започнали интензивни проверки за спазване на противопожарни изисквания и са осигурени съвместни патрули на потенциално опасните места. Директорът на..

публикувано на 07.07.25 в 20:20

Вносителят на вота на недоверие срещу Фон дер Лайен я обвини в липса на прозрачност и зачитане на правосъдието

Вносителят на вота на недоверие срещу председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен - консерваторът Георги Пиперя я обвини в пренебрегване на принципи като липса на прозрачност и зачитане на правосъдието. "Това не е проблем, а началото на решението", подчерта в изказването си Пиперя, визирайки процедурата за закупуване на ваксини..

публикувано на 07.07.25 в 19:56