Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детският радиохор с екзотичен коледен концерт в НДК

| Интервю
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023
Снимка: Ани Петрова/БНР

В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през школата на Детския радиохор.

Поканата е за 17 декември от 19:00 часа, а с концерта в зала 3 на НДК ще бъде поставено началото на 38-мото издание на Новогодишния музикален фестивал. 

Малките славеи от БНР, избрани от слушателите за "Ансамбъл на годината" в анкетата "Музикант на годината 2023", често ни изненадват с репертоар на различни езици, но ето че в програмата им за първи път ще се появи африканска песен на езика йоруба, на който говорят 50 милиона души, предимно в Нигерия. Друга екзотика ще бъде японската песен "Любовта винаги побеждава", а северен полъх ще донесе една коледна песен на общността саами от Лапландия. 

Повече за подготовката и програмата на коледния концерт на Детския хор на БНР в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" разкри неговата дългогодишна диригентка Венеция Караманова. Чуйте интервюто в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

38-ото издание на

38-ото издание на "Новогодишен музикален фестивал" в НДК от 17 декември до 5 януари

От 17 декември до 5 януари ще продължи 38-ото издание на "Новогодишен музикален фестивал" в НДК с класически, камерни, джаз, фолклорни и хорови концерти, детски събития, балет и оперета. Академичният народен хор и академичен народен..

публикувано на 07.12.24 в 07:15
ВИЖТЕ ОЩЕ

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и..

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният..

публикувано на 17.02.25 в 13:30
Част от екипа на продукцията

"Конклав" и "Бруталистът" си разделиха по 4 награди БАФТА

Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската..

публикувано на 17.02.25 в 08:59

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван..

публикувано на 16.02.25 в 08:47