Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Легендарната треньорка по художествена гимнастика иска да създаде фондация в подкрепа на талантливи деца

"Шампионите" – последният спектакъл на Нешка Робева

| Интервю
Нешка Робева
Снимка: личен архив

Тази вечер в Зала 1 на НДК легендарната треньорка по художествена гимнастика Нешка Робева ще представи спектакъла си "Шампионите". Това ще е последното шоу, което именитата българка ще постави в кариерата си на постановчик. 

Според легендата на българската художествена гимнастика Нешка Робева шампион има във всеки. Въпросът е да го откриеш и да повярваш в това, че ако много искаш нещо, то ще се случи, каза тя пред БНР и добави:

"Въпросът е да положиш достатъчно усилия, за да се случи, защото нищо даром на този свят не се дава. Когато наистина имаш талант, ти плащаш страшно много, за да го изявиш и да го видят и другите хора. "Шампионите" ще представят такива хора и най-вече ще представят децата. Във всяко едно дете има шампион. Мисля, че най-голямата радост в този спектакъл е тази силна изява на деца".

С този спектакъл Нешка Робева иска да даде кураж и да покаже хората, които са изявили шампионското в себе си - и в изкуството, и в спорта.

Тя потвърди, че това ще е последният ѝ спектакъл:

"Колкото и да искам, колкото и на финала публиката да те вдига и понася някъде из висините, човек на моята възраст трябва да си даде един честен отговор - това, което правиш, доставя ли ти радост и не ти ли тежи повече отговорността. И когато разбереш, че ти тежи отговорността, трябва да се оттеглиш". 

Искаме всичко, което сме запазили от нашите спонсори, което сме построили, искаме да го вкараме във фондация, която ще наречем "Темелите - Левски", обяви Робева в интервю за предаването "Преди всички". Желанието ѝ е фондацията да подкрепя талантливи деца във всички области на изкуството, културата, науката, спорта. 

"Имаме невероятни деца, невероятни таланти. За съжаление, не сме в това време, в което държавите дават пари за развитието на таланта. Погубват се маса таланти, защото не всяко дете може да има родители, които са платежоспособни. И не винаги талантът се дава на богати деца. Но когато дете има късмет и талант, трябва да се намери някой, който да го подпомогне. Искам да създадем тази фондация - това може би ще бъде последната ми задача - да стабилизираме тази фондация и тя да остане след нас. Искам също и да направим фолклорен музей".

Цялото интервю на Кръстина Иванова с Нешка Робева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17