Очаквано Европейската централна банка намали с 25 базисни пункта трите основни лихвени процента, съответно - лихвените проценти по депозитното улеснение, основните операции по рефинансиране и пределното кредитно улеснение се понижават до 3%, 3,15% и 3,40% от 18 декември. За пореден път управителят Кристин Лагард отказа да направи прогнози за следващите лихвени решения на банката, защото те са напълно зависимо от икономическите данни.
Все още е рано да отбележим победа над инфлацията, макар че вървим по пътя към два процента – с това послания гуверньорът на ЕЦБ Кристин Лагард представи новите изчисления на банката, според които средното равнище на показателя тази година ще бъде 2,4 на сто, следвано от 2,1 % догодина и под две на сто 2026-та. Икономиката ще продължи да расте през следващите години, макар и с нисък темп, а основните рискове пред прогнозата са войната на Русия срещу Украйна, ситуацията в Близкия изток и климатичните промени. С призив за фискална консолидация, Лагард обърна внимание, че има държави – членки, които все още не са гласували бюджетите си.
"Това е несигурност, която идва от страните – членки (на еврозоната), но ние (ЕЦБ) няма нищо общо с нея. Вероятно ще има развой и ще можем да оценим по-добре икономическите последици от тези решения. Ясно е, че предстоят избори през първото тримесечие на 2025 година и се надяваме, че решенията ще бъдат взети много по-рано от това за другите държави-членки".
За пореден път Кристин Лагард подчерта, че протекционистките политики и налагането на търговски мита, каквито се очакват от новата американска администрация, не са добри за никого. И още – на въпрос за подкрепата за „Алтернатива за Германия“ и тяхното искане за напускане на еврозоната и Европейския съюз, Лагард отговори:
"Европейският съюз бе основан от няколко държави, една ок които е Германия. Това се случи само една крачка след времето, когато държавите – членки, които вече стояха на една и съща маса, преди това се бяха хванали за гърлата. Това бе причината за убийствата и за смъртта на много, много, много европейци. Много се надявам, че тази история, която положи основата на изграждането (на Европейския съюз), все още е много ясна в съзнанието на всички".
Следващата среща за монетарната политика на ЕЦБ ще бъде в края на януари, 10 дни след връщането на Доналд Тръмп в Белия дом във Вашингтон.
Не може да се взима решение без информацията на специалните служби, когато става въпрос за рискова инфраструктура. Така ген. Драгомир Димитров, бивш ръководител на Държавна агенция "Разузнаване", коментира пред БНР казуса "Лукойл". Руската компания "Лукойл" води преговори с потенциални купувачи на чуждестранните си активи Крие ли..
Румъния е привикала руския посланик в Букурещ, за да протестира срещу нарушаването на въздушното пространство на страната, съобщава външното министерство на северната ни съседка. Действията на румънските власти идват, след като във вторник бяха открити части от дрон, за които бе съобщено, че има "неопровержимо доказателство за руски произход". От..
Германия направи ключова стъпка към приемането на федералния бюджет за 2026 г. След 15 часово заседание бюджетната комисия одобри преработения проект, който предвижда второто най-високо ново задлъжняване в историята на страната. Бюджетната комисия в Бундестага даде зелена светлина за бюджет с рекордно задлъжняване. Германия взима почти 98 милиарда евро..
Министерският съвет прие решение, с което назначи Румен Спецов за особен търговски управител на четирите дружества на "Лукойл“ в България. Правителственото решение е прието неприсъствено, съобщиха от пресслужбата на кабинета. Дружествата са: "ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас" АД, "ЛУКОЙЛ-България“ ЕООД, "ЛУКОЙЛ Ейвиейшън България" ЕООД и "ЛУКОЙЛ - България..
Двама митничари са задържани при операция на ГДБОП. Това научи БНР от свои източници. По неофициална информация арестуваните са мъж и жена. Става дума за действия срещу корупцията. Акцията е проведена преди ден. Към момента от МВР не коментират официално случая.
Няколко души загинаха, а други са ранени, след като автобус се вряза късно следобед днес в спирка в центъра на шведската столица Стокхолм, съобщи шведската полиция, като не посочи причината за инцидента, предадоха "Ройтерс" и "Франс прес". Полицията съобщи, че произшествието е станало близо до Кралския технологически институт. Говорител на..
Осем души са загинали при интензивните руски удари с ракети и дронове в Украйна в нощта срещу петък. Според Киев при координирана атака на различни силови структури е бил поразен нефтеният терминал в руското черноморско пристанище Новоросийск. Основна мишена на руските удари отново стана Киев, където са загинали шестима цивилни. Две са жертвите на..
От 5 януари зоните за платено паркиране в София ще бъдат разширени и ще поскъпнат двойно. Това прие Общинският съвет с 35 гласа "за" и 12 "против"...
Възможностите на тази партия, която ще се учреди в събота – Алианс за права и свободи (АПС), са ограничени, заяви в интервю пред БНР Гюнер..
Премиерът Росен Желязков не харесва проектобюджета за догодина, но правителството ще го внесе в Народното събрание. Това стана ясно в началото на..