От Асоциацията на прокурорите (АПБ) и Камарата на следователите (КСБ) възразиха остро срещу внесените от "Продължаваме промяната-Демократична България" промени в Закона за съдебната власт. Те предвиждат да бъдат прекратени процедурите за избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд. Според съсловните организации, в някои свои части текстовете са противоконституционни.
От ПП-ДБ предлагат, освен прекратяване на двете открити процедури за главен прокурор и председател на ВАС, в 6-месечен срок от влизането в сила на тези промени в Закона за съдебната власт Народното събрание и органите на съдебната власт избират нов състав на Висшия съдебен съвет. Настоящият вече повече от две години работи с изтекъл мандат.
Предвижда се временно изпълняващите функциите на главен прокурор и председател на Върховния касационен и Върховния административен съд да се избират от Пленума на ВСС, а не от Прокурорската и Съдийската колегия, както е в момента, а избраните да могат да стоят на тази позиция до 6 месеца. И още - поне трима членове на Пленума на ВСС, а не на Прокурорската колегия, както е сега, да номинират кандидати за главен прокурор. Предлага се и Парламентът да се включи в процедурата - като изслушва кандидатите.
Според организациите на прокурорите и следователите, внесеният законопроект цели бетонирането на вакуума и безвремието в съдебната система. Според тях, приемането на такъв тип законодателство би създало опасен прецедент, водещ до официалното институционализиране на едно неопределено, висящо във времето положение.
В становището си двете съсловни организации посочват, че почеркът на промените в съдебния закон - недостатъчна правна прецизност, лоша законодателна техника, схематичност на мотивите, изкривяване на смисъла на препоръките на Венецианската комисия, е сходен с промените в Конституцията, които в по-голямата си част бяха обявени за противоконституционни.
Те апелират представителите на всички власти да изпълняват своите правомощия в дух на конструктивност и взаимодействие, с истинска грижа за обществения интерес.
"Няма как с противоконституционни средства да бъдат постигнати легитимни и общественополезни резултати" са категорични от АПБ и КСБ.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи днес, че заподозреният за убийството на Чарли Кърк е заловен, предаде Асошиейтед прес. "С висока степен на сигурност мога да кажа: Заловихме го", обяви Тръмп в интервю на живо по телевизия "Фокс нюз". ФБР обяви награда от 100 000 долара за информация за убиеца на Чарли Кърк Тръмп каза, че пастор,..
Кремъл заяви, че има пауза в мирните преговори между Русия и Украйна и обвини европейските страни, че възпрепятстват процеса, към който Москва оставала отворена. "Руската страна остава готова да следва пътя на мирния диалог. Но фактът, че европейците възпрепятстват това, е истина," заяви пред репортери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков,..
Състав на Великотърновския апелативен съд промени мярката за неотклонение на 18-годишния Жулиен Кязъмов, един от четиримата обвиняеми за побоя над полицейския директор в Русе Николай Кожухаров. Младежът ще бъде под домашен арест, което е по-лека мярка от задържане под стража, която определи Русенският окръжен съд. Решението на..
В близо 250 училища ремонтните дейности ще продължат и след началото на новата учебна година. В 22 от тях се извършват цялостни ремонти, заради което учениците ще бъдат преместени на друго място. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев. През това лято 1500 училища са били ремонтирани, като в по-голямата част се правят..
На събитие от информационната кампания за въвеждането на еврото министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов каза в Силистра, че приемането на еврото е общ национален успех, който ще донесе повече стабилност, инвестиции и работни места. По време на работната среща заместник-министър Лозана Василева успокои присъстващите, че..
Депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Лена Бориславова поиска оставката на министъра на вътрешните работи Даниел Митов заради негов коментар под публикация в социалните мрежи. "Това, че днес е изразил одобрение към поста и публикацията на съпартиеца му Любен Дилов-син за това как гражданите, които не са съгласни и..
Интернет направи така, че голяма част от фалшивата информация, не е задължително да е дезинформация, много бързо се разпространява в интернет. Преди появата на интернет основно се разпространяваше през тв, радио и печат. Имаше редактори, коректори, отговорни редактори, главни редактори и т. нат. и имаше възможност да се хващат фалшиви..
От инцидента в Русе няма да има голямо сътресение на правителството . Това каза пред БНР Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на..
"Опасявам се, че за случая в Полша повече става въпрос не за военнотехнически аргументи, а за политико-пропагандни аргументи , така че ще се опитам да..
"133 млн. лева загуба на Топлофикация "София" за първото тримесечие на годината , баш в разгара на отоплителния сезон, когато би трябвало да е печатница..