Има ли около нас неочаквани радиоактивни опасности?
Оказва се, че да! Светят и тиктакат...
Става дума за часовниците с радиева боя, произвеждани след края на XIX век. За някои хора тези предмети, съхранили духа на историята, притежават голяма колекционерска стойност, често и сантиментална, но дали притежателите са запознати с рисковете? "Изотопия" провери на какво се излагате, ако сте собственик на радиев часовник.
Радият е открит в края на XIX век от съпрузите Пиер и Мария Кюри, припомня учителят по история и археолог Момчил Кузманов. Тогава учените добавят към познатите ни елементи още два – радий и полоний. Мария е сред най-ентусиазираните от радия. Работи без предпазни средства. Умира на 66 години. Смята се, че ако не се бе излагала на радиоактивното въздействие, би доживяла по-достолепна възраст.
Проф. Добромир Пресиянов от Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" е с 30-годишен опит в преподаването на "Дозиметрия" и "Радиационна защита". Разказва, че радият е използван най-много в светещите бои. Влиза в масовото производство бързо. Примерът е с военната техника през Първата световна война, но не само.
"Той се е използвал и за медицински и псевдомедицински цели. Това, че свети, въздейства върху и унищожава туморни клетки, предопределя интереса към него и употребата му в медицината. Използван е във всякакви продукти: слънцезащитни и други кремове, тонизиращи напитки и часовници", допълва Момчил Кузманов.
"Радиоактивността на радия е многократно по-висока от тази на урана, ако бъдат сравнявани еднакви масови количества. Близостта с радия крие рискове. Попаднал в организма, той се отлага избирателно в костите, тъй като химически наподобява калция. В костите радият може да се натрупва практически без да се извежда, защото извеждането от костната система е много бавен процес.
Когато се говори за близост до радиев източник, се отделя инертният радиоактивен газ радон. През 2009 г. Световната здравна организация обяви, че облъчването с Радон 222 (най-вече в затворени пространства) е втората причина за белодробен рак след тютюнопушенето", подчертава проф. Пресиянов.
Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл.
Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..