Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ИСС с препоръки за промени в пенсионния модел у нас

Снимка: БТА

С препоръки за промени в действащия тристълбов пенсионен модел у нас излезе Икономическият и социален съвет в България.

Целият документ можете да прочетете тук.

Експертите стигат до извода, че с най-голям принос да не се постигне финансова автономност на задължителното пенсионно осигуряване не са нито демографските промени, нито лошите икономически условия, а преди всичко конюнктурните политически решения, целящи краткосрочни електорални ползи. Намаляването на осигурителни вноски и прекомерно повишаване на разходите за пенсии не са били оценени адекватно, а през системата са решавани и икономически проблеми на отделни браншове и са възлагани функции на социалното подпомагане.

Анализът на Съвета е разработван почти година, по предложение на председателя на 49-ото Народно събрание.

Експертите казват, че през последните 4 години, благодарение на ръста на пенсиите, България излиза от групата на държавите, в които бедността сред населението на 65 и повече години е сред най-високите в ЕС. Нивата са намалени от 35 на 22 процента, но това е следствие от преди всичко на т. нар. "Covid-19 добавки", увеличението на минималния размер на пенсията за стаж и възраст, по-щедрите увеличения на останалите пенсии, включително и на тези, несвързани с трудова дейност. Така щедростта на първия пенсионен стълб води до съотношението между средната пенсия и средния осигурителен доход от над 54%.

Прогнозите сочат, че в бъдеще България няма да може да задържи достигнатите нива на адекватност на пенсиите, като сегашното съотношение на средната пенсия за труд и среден осигурителен доход ще спадне до около 43% в следващите няколко десетилетия. Затова предлаганите промени в пенсионния модел са да се премахне Covid добавката от 60 ЛЕВА за новоотпускани пенсии, а при вече отпуснатите - тя да не се взема предвид при ежегодното осъвременяване. Максималният размер на пенсията, който сега е 3 400 лева, ежегодно да се осъвременява - поне с процента, с който се увеличават трудовите пенсии. Сега величината е произволна и хора, които 40 години са правили вноски на максимален доход са ощетени.

За да се постигне адекватност на пенсиите, се предлага плавно повишаване на коефициента за всяка година стаж в пенсионната формула, а минималната пенсия да се обвърже с линията на бедност или в съотношение с друг обективен измерител.

За размера на осигурителните вноски с консенсус бизнесът, синдикатите и гражданският сектор предлагат на всеки 3 до 5 години да се прави анализ на тяхната адекватност и, ако се налага, те да се увеличават, като се въведат и минимални осигурителни прагове по икономически дейности и професии, договаряни ежегодно от бизнес и синдикати.

За максималния осигурителен доход също се предлага промяна - ежегодно той да нараства с темп, по-висок от ръста на средния осигурителен доход и на минималната заплата.

За да се постигне справедливост на модела, експертите казват, че плащанията от осигурителната система към възрастните хора, отпуснати без изискване за осигурителен принос, трябва поетапно да бъдат изведени от системата на задължителното пенсионно осигуряване.

За да се запълни дефицита или така наречената дупка в бюджета за пенсии, би трябвало да се търсят и други източници, да се смени философията на управление на така наречения "Сребърен фонд", като в него постъпва и определен процент от ДДС.

Промени се предлагат и за втория пенсионен стълб, който изплаща втори пенсии. Прехвърлянето на парите към първия стълб в бъдеще да бъде еднократно и правото на преценка да се прави непосредствено преди пенсионирането, като вноската нараства, но не за сметка на тази от първия стълб. За третия - доброволен, който плаща и трета пенсия, да има данъчни стимули - предлагат експертите на Съвета.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36

До 20 февруари приемат заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през май

От днес до 20 февруари се подават заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през месец май. В своите заявления зрелостниците трябва да напишат на матура по кои предмети ще се явяват.  Първата задължителна матура е по български език и литература на 21 май, а втората е по профилиращ предмет или за придобиване на професионална квалификация и..

публикувано на 06.02.25 в 19:27
Гроздан Караджов

Правителството иска среща с представители на ЕК заради поръчка за 35 влака по ПВУ

Правителството е поискало спешна среща с представители на Европейската комисия във връзка с отменената поръчка за закупуване на 35 мотрисни влака по Плана за възстановяване и устойчивост. Министърът на транспорта Гроздан Караджов обясни в ресорната комисия на парламента, че все още има възможност процедурата да бъде продължена. В края на..

публикувано на 06.02.25 в 19:20
на заседанието на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната - 6 февруари 2025 г.

Към 66% са били запълнени язовирите по това време миналата година, сега - 57,5%

Водата в питейно-битовите язовири в момента е с повече от 8 процента по-малко в сравнение с миналата година, съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов. Той и регионалният министър Иван Иванов бяха изслушани от депутатите по време на заседание на Временната комисия за безводието в страната. На него стана ясно, че най-засегнатите от режим..

публикувано на 06.02.25 в 18:51

Протест в "Малинова долина" срещу презастрояването на столичния квартал

Жители на столичния квартал "Малинова долина" се събраха тази вечер в знак на недоволство срещу презастрояването на квартала. Хората настояват за контрол от страна на Столична община на строителството. Калин Лиловски е един от протестиращите. "Квартал Малинова долина" е най-голямата строителна площадка в България и на Балканите. И тук няма..

публикувано на 06.02.25 в 18:47

Комисията по електронно управление прие на първо четене промените в Закона за киберсигурност

Комисията по електронно управление прие на първо четене промените в Закона за киберсигурност. Те въвеждат европейската директива, известна като МИС-2. Комисията прие текстовете на първо четене с уговорката, че по пътя им през пленарната зала и през двете четения, ще има уточнения на споделени резерви. Държавата не би трябвало да задължава..

публикувано на 06.02.25 в 18:27