Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ГЕРБ-СДС сигнализира прокуратурата за евентуална измама в Завода за отпадъци в София

От ляво надясно - Антон Хекимян, Анна Стойкова, Ваня Тагарева и Лорита Радева.
Снимка: БТА

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС ще сезират прокуратурата, защото според тях, при работата на завода за преработка на отпадъците в София има документна и финансова измама в особено големи размери и подправяне на документи. 

Според формацията, директорът на завода за отпадъци и екипът му, назначени от Васил Терзиев, са ощетили държавния бюджет с около 3 млн. лева.

Заместник-председателят на СОС Ваня Тагарева от ГЕРБ-СДС заяви, че има реална опасност съоръжението да загуби лиценза си и града да бъде изправен пред екологична катастрофа.

"От завода за отпадъци, под ръководството на директора, на който съвсем скоро поискахме оставката - Николай Савов, са преправени количества на депонираните и заровени отпадъци, които постъпват на депо Садината. Само за една година новото ръководство на Столичната община превърна най-модерният завод, който изградихме, в сметище. Те депонират 3 пъти повече. Когато ние сме депонирали между 50 до 70 000 тона, днес се депонира 157 718 тона. Има основание заводът да бъде с отнет лиценз и да затвори", каза Ваня Тагарева.


От СО излязоха със следната позиция:  



По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Томислав Дончев

Депутатка от "Величие" към Дончев: Да очакваме ли оставка на вътрешния министър? Той: Не

Вицепремиерът Томислав Дончев отговори отрицателно на въпрос на депутата от "Величие" Юлиана Матеева дали се очаква оставка на вътрешния министър Даниел Митов, след като стана ясно, че отстраненият  директор на полицията в Пазарджик е бил преназначен в звеното за подпомагане на министъра. "В тази връзка въпросът ми е да очакваме ли оставка на..

публикувано на 14.11.25 в 11:26
Трифон Бойчев от ГД

Мъчителите на животни Габриела Сашова и Красимир Георгиев отиват на съд

С приключване на разследването и внасянето на обвинителния акт мъчителката на животни Габриела Сашова е преместена от следствения арест в затвора в Сливен, а съучастникът ѝ Красимир Георгиев е в Централния софийски затвор, съобщиха на брифинг от  Окръжна прокуратура в Перник. Двамата са с по три обвинения - в сговор за извършване на престъпно..

публикувано на 14.11.25 в 11:25
Атанас Зафиров

Зафиров: Средствата по програмата за общински проекти ще бъдат изплатени със закъснение

Средставата по Националната програма за финансиране на общинските проекти не са спрени и ще бъдат изплатени със закъснение, заяви по врема на блиц парламентарния контрол вицепремиерът Атанас Зафиров в отговор на въпрос на "Продължаваме промяната - Демократична България".  Той потвърди, че в момента на строителните фирми, които се финансират по..

публикувано на 14.11.25 в 11:10

Черноморското пристанище Новоросийск е спряло износа на петрол след украинска атака

Руското черноморско пристанище Новоросийск е спряло износа на петрол след украинска атака с дронове, а петролният тръбопроводен монополист "Транснефт" е преустановил доставките на суров петрол към терминала. Това съобщават два източника пред Ройтерс. От "Транснефт" са отказали коментар. По-рано стана ясно, че украински дронове са..

публикувано на 14.11.25 в 10:49

ЕК е поставила на пауза оценката на искането на България за третото плащане по ПВУ

Европейската комисия е поставила временно на "пауза" процеса на предварителна оценка на искането на България за третото плащане по националния План за възстановяване и устойчивост, възлизащо на 1,6 милиарда евро, съобщиха за БНР информирани източници. От Комисията са одобрили последните изменения в българския план на 5 ноември. Предстои..

публикувано на 14.11.25 в 10:35
на живо

Блицконтролът в НС – без премиера Росен Желязков

Блицконтролът в парламента се провежда без участието на премиера Росен Желязков. Причината е спешното свикване на Съвета по сигурност към Министерския съвет във връзка с посочване и предложения до правителството за избор на особен търговски управител на "Лукойл" Бургас. Това обяви в пленарната зала председателят на Народното събрание Рая..

публикувано на 14.11.25 в 10:18

Две гръцки крайнолеви групировки в списъка на САЩ с терористични организации

САЩ включиха две гръцки крайнолеви групировки в списъка си с терористични организации. Според информация на гръцките медии американската администрация ги обвинява в участие в глобален тероризъм, а Държавният департамент подчертава, че усилията са насочени към неутрализиране на международни екстремистки мрежи. Едната организация -..

публикувано на 14.11.25 в 10:12