Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Кираджиев: Имаме "хубава смес" от певци в концертното изпълнение на "Порги и Бес" на Гершуин

| Интервю
Владимир Кираджиев
Снимка: Włodzimierz Piątek

Над 30 години се занимавам с опера и моя мечта винаги е била да изпълня операта "Порги и Бес" на Гершуин. Тя беше трудно осъществима, защото когато Гершуин я е написал, изрично е забранил да се изпълнява от хора, които не са с тъмна кожа. Това сподели гост-диригентът  Владимир Кираджиев в интервю пред БНР.

Той ще дирижира концертно изпълнение на "Порги и Бес", представено със Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември, петък, от 19 часа в зала "България". 

Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас).

"В началото на XXI век се стигна до там, че множество оркестри и певци се разбунтуваха около това ограничение и наложиха т. нар. концертни изпълнения, и операта вече официално може да се изпълнява от бели, жълти и хора с всякаква кожа", каза Кираджиев.

И издаде, че в концертното изпълнение на "Порги и Бес" заедно със Симфоничния оркестър и смесения хор на БНР, "имаме хубава смес, главната роля се изпълнява от бразилец, има японка и българи". 

"Предизвикателство е да с направи опера в концертно изпълнение. Аз намерих този вариант и съм щастлив, че можем да я изпълним със Симфоничния оркестър на БНР. Продължителността не е толкова дълга като операта - 3 часа, а трае 80 – 90 минути. Концертното изпълнение крие много опасности", каза Владимир Кираджиев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общини в Пернишко и Кюстендилско остават без ток

Кризата с липса на ток в общини около Перник и Кюстендил се задълбочава. Слушатели на БНР алармират, че от четвъртък в две села в община Брезник няма ток. Живеещите там се опасяват, че ако се наложи да викат спешна помощ или ако попаднат в друга опасна ситуация, са безпомощни. В много други населени места също са без електричество за пореден..

публикувано на 06.10.25 в 09:09

Готов ли е Центърът за градска мобилност за разплащане с евро?

Центърът за градска мобилност е на 100% подготвен за всички предизвикателства, свързани с преминаването към единната европейска валута. В това увери в ефира на БНР Владимир Лазаров, директор на дирекция "Маркетинг и продажби" в ЦГМ. "Строго се спазват всички законови разпоредби за превалутиране.  Системите отдавна са настроени. Сумите се..

публикувано на 06.10.25 в 09:05

Георги Стефанов: Трябва да се преустанови застрояването на речни корита

Трябва да се преустанови практиката да се допуска застрояването на речни корита. Това заяви пред БНР Георги Стефанов, експерт по климатични промени, след като по Черноморието ни се стигна до жертви и сериозни материални щети, причинени от обилни валежи.  "Корупцията убива. Имаме поредното доказателство.  Очакваме отново наводнения през..

публикувано на 06.10.25 в 08:45

Международен семинар за културна дипломация събира представители на Западните Балкани в София и Пловдив

Държавният културен институт към Министъра на външните работи организира работно посещение под наслов "Преосмисляне на културното сътрудничество на Западните Балкани", предаде БТА. Събитието ще се проведе в периода 6-10 октомври в София и Пловдив и е финансирано от програма "Българската помощ за развитие", съобщават от екипа. Те посочват, че..

публикувано на 06.10.25 в 08:39

Трагедия и поражения в "Елените": Какви мерки ще се вземат?

След 15 часа днес ще бъде ограничен достъпът на хора и техника във в.с."Елените". Причина за това са очакваните валежи.  Забраната за пребиваване на територията ще остане в сила до второ нареждане , а заповедта е на областния управител на Бургас Владимир Крумов.  Целта е да се гарантира максимална сигурност на населението. Екипи на РИОСВ и..

публикувано на 06.10.25 в 08:05

Президентът ще връчи отличия на лауреатите на наградата "Джон Атанасов" за 2025 г.

Президентът Румен Радев ще връчи отличията на лауреатите на президентската инициатива Награда "Джон Атанасов" за 2025 г. На 4 октомври се навършиха 122 години от рождението на българския изобретател Джон Атанасов, създал един от първите електронни цифрови компютри. На негово име е учредена инициативата Награда "Джон Атанасов". Престижните..

публикувано на 06.10.25 в 07:30

Четвъртият форум на главните прокурори от Балканските страни се провежда в София

И.ф. главен прокурор на България Борислав Сарафов е домакин на Четвъртия форум на главните прокурори от Балканските страни, който ще се състои в София, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата. Форумът започна вчера и ще продължи до 7 октомври, уточнява БТА. Форумът събира ръководителите на прокуратури от региона на Югоизточна Европа и..

публикувано на 06.10.25 в 07:25