Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Златодобива в Божурище отново влиза в съда

Злато в Божурище? Притесненията - замърсяване на водите и въздуха, надеждите - да не се търси злато!

| Интервю
Снимка: Кирил Фалин, БНР

Днес ще бъде гледано поредното дело в Административния съд в София срещу МОСВ относно разрешението за добив на злато край Божурище. Историята започва преди 6 години, когато Министерството на енергетиката разрешава на инвеститори да започнат проучване за добив на злато и други полезни изкопаеми от земята край Божурище и района. Местните хора обаче започват активна кампания против това. Стига се до референдум в Божурище през юни, в който жителите категорично отхвърлиха намерението на инвеститорите. 97% от гласувалите бяха против добива на злато. 

"Делата са 2. Едното е входирано като жалба от нас като сдружение, а другото - от общината и кмета. Днес ще се гледа делото, входирано от общината", уточни пред БНР Веселин Денев от Сдружението "Заедно за чиста природа". 

Все още чакаме да се насрочи заседание за нашето дело, посочи той и добави, че има шанс двете дела да бъдат слети

По думите му проблемът е много голям, защото обхваща огромна територия -  195 кв. км. Не е засегнато само Божурище, а общо 5 общини, подчерта Денев и добави, че почти всички кметове на тези общини, освен Брезник, са против изпълнението на проекта. Той отбеляза, че в Брезник вече се строи златна мина, която предстои скоро да бъде отворена. Хората там се надяват на нови работни места, но ние сме сигурни, че това няма да се случи, коментира Веселин Денев.

"Ние нямаме нужда от такива работни места. В община Божурище безработицата е изключително ниска и дори имаме недостиг на кадри". 

Близостта до София също е голям проблем, отчете той в предаването "Преди всички". Според него евентуален добив на територията на община Божурище би довело до проблеми и за столичани. Най-големите притеснения са от замърсяване на околната среда и водите. 

"Проучвателните сондажи са с дълбочина до 350 метра, което е много повече от дълбочината на сондажите за питейна вода в района. По самите данни на инвеститора ценните метали са примесени с други метали, които не са много приятни, като арсен и живак. При евентуален златодобив тези тежки и опасни метали биха се вдигали във въздуха и биха замърсявали въздуха, който дишаме - не само нашия, но и този на Банкя, и този на София. Проблемът е по-голям и не е само за хората от Божурище", обясни Веселин Денев и заяви, че силно се надяват да чуе това и държавата.

По думите му договорът на инвеститора с Министерството на енергетиката е изтекъл през септември, като той има право да го удължи 2 пъти по 2 години. Внесъл е в министерството искане за удължаване на договора, посочи Денев и уточни, че засега министерството не е взело решение. Надеждите са да не го направи, подчерта още той.

Цялото интервю на Спас Крайнин с Веселин Денев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киев отхвърли руските обвинения за атаки с използване на бял фосфор

Киев определи като "фалшиви и безсмислени" обвиненията на Русия, че е използвал бял фосфор при атаките с дронове през септември. По-рано от руското външно министерство обвиниха Украйна, че многократно е използвала боеприпаси с подобни вещества при нападения с безпилотни апарати. Киев твърди, че е спазил изцяло международните си задължения за..

публикувано на 18.12.24 в 15:25

КЕВР ще реши окончателно за цената на тока на 1 януари

На закрито заседание на 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще реши окончателно с колко ще поскъпне електроенергията за бита, считано от същата дата.  Предложението на КЕВР е за ръст с 9 на сто.  Днес това предложение бе подложено на обществено обсъждане с участието на производителите и търговците на енергия, синдикати и..

публикувано на 18.12.24 в 15:08
Станислав Попдончев, зам.-председател на БСК

Станислав Попдончев: Трупаме дефицит не защото е необходимо, а защото законодателството го позволява

По начина на развитие на българската икономика не би трябвало да трупаме дефицити. Вината не е на министъра на финансите , заяви Станислав Попдончев, зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК), за Бюджет 2025 в интервю пред БНР.  "Фискалната експанзия произтича от законодателни изменения, които се случиха февруари и април в..

публикувано на 18.12.24 в 14:23

Най-малко 12 жертви на израелски удари в Газа

Най-малко 12 души са били убити при израелски удари в Ивицата Газа, предаде АФП, като се позова на агенцията за гражданска отбрана в анклава. 10 от жертвите са загинали при израелска атака рано сутринта срещу къща в град Бейт Лахия в северната част на Газа, където няколко разселени семейства са потърсили убежище. Това съобщи за Франс прес..

публикувано на 18.12.24 в 14:09
Людмила Петкова

Людмила Петкова: Няма да бъда финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите

Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова остро възрази на критиките на политическите сили към проекта на бюджет за 2025 година. Тя отбеляза, че като разходи се залагат всички законови промени за увеличения на възнаграждения и на пенсиите, като в приходната част се предлагат нестандартни мерки, които да изсветлят икономиката...

публикувано на 18.12.24 в 14:07
Асен Василев в НС. На втори план - Кирил Петков.

Асен Василев за проектобюджета: Фиаско, писан е от Пеевски, за да се раздадат пари на силовите структури

Като фиаско определи проектобюджетът на служебното правителство депутатът от ПП-ДБ и бивш финансов министър Асен Василев. Той обвини служебния премиер Димитър Главчев, че негов подпис от 22 ноември е ощетил инвитро фонда с два милиона лева, които са отишли за Държавния фонд "Земеделие". Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците От..

публикувано на 18.12.24 в 13:59

Депутатите отхвърлиха предложение заседанията им да са от 13.00 до 18.00 часа

Депутатите отхвърлиха предложението за промяна в работното си време. От ИТН бяха предложили в Правилника за организацията и дейността на НС  да бъде записано, че пленарните заседания ще се провеждат следобед от 13.00 до 18.00 часа. Депутатът Тошко Йорданов каза: "Нашето Народно събрание не работи ефективно по графика, по който има...

публикувано на 18.12.24 в 13:55