За нас е безкрайно неудачен моментът, който е избран от премиера Главчев да внесе подобен тип споразумение в парламента, каза депутатът от ГЕРБ-СДС Даниел Митов по повод искането на служебния премиер Димитър Главчев парламентът да даде нарочен мандат на служебното правителство за подписване на споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна.
В края на живота на това служебно правителство се предлага текст, който ще предизвика прекалено "разгорещена динамика", отбеляза Митов. В момента водим разговори за съставяне на солидно парламентарно мнозинство, което да избере кабинет с 4-годишен мандат, а подобен тип предложение може да попречи дори на преговорния процес и да породи динамика, която е нежелателна, коментира още той в кулоарите на парламента.
Затова призоваваме премиера Главчев да оттегли това споразумение. Подобен тип решение трябва да се вземе от редовен кабинет, а не сега да водим полемики и след това редовен кабинет да се чуди дали да променя параметрите, заяви още депутатът от първата политическа сила:
"В момента водим разговори за съставяне на солидно парламентарно мнозинство, което да избере кабинет с четиригодишен мандат и т.н. Подобен тип предложение може да попречи дори на преговорния процес и да породи динамика, която е нежелателна. Затова призоваваме премиера Главчев да оттегли това споразумение. И в крайна сметка един редовен кабинет вече седем спокойно може да взима подобен тип решения оттам нататък".
Това споразумение е безкрайно закъсняло. Трябваше да бъде подписано преди година, когато другите държави членки от НАТО и Европейския съюз преговаряха по параметрите за подобен тип споразумения и ги подписваха, каза още Митов.
Парламентарната група на "Възраждане" днес също настоя България да не подписва споразумението за сътрудничество с Украйна. В декларация от парламентарна трибуна председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов посочи, че всички парламентарни групи вчера са получили предложение за подписване на споразумението с Украйна с изискване от министър-председателя да получи становището на парламентарните групи до днес на обяд. Честно казано ултиматумите за война са по-дълги, коментира лидерът на "Възраждане".
Становището на ПГ на "Възраждане" вече е изпратено и то е България да не подписва споразумението за сътрудничество с Украйна. Смятаме, че то накърнява интересите на държавата, застрашава нейната безопасност и всеки, който го подпише, подлежи на съдебна отговорност, каза Костадин Костадинов.
Същевременно с писмо до служебния премиер парламентарната група на "БСП – Обединена левица" изрази своето категорично несъгласие с изготвеното от служебното правителство Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между Република България и Украйна. Това съобщиха от пресцентъра на БСП.
С това споразумение България поема 10-годишен ангажимент към Украйна за политическа, икономическа и социална помощ за украинските бежанци, разселени на територията на Република България, обучение на военни и продължаваща военна помощ. Заложена е възможността то да бъде удължено и след този период, пише в писмото.
Според БСП – Обединена левица това е срещу интересите на българския народ, защото за пореден път на хората се натрапва политика, подготвена извън България.
Подобно споразумение не само поддържа, но разгаря конфликта, а не способства за неговото прекратяване и постигане на траен мир, се казва в писмото.
От "БСП – Обединена левица" от началото на военния конфликт сме се обявявали за мирно решение чрез дипломатически подход, припомнят от парламентарната група и добавят, че в момента гласовете за мир в целия свят се усилват и световното геополитическо статукво започна да приема идеята за прекратяване на огъня и налагане на мирни преговори.
Взетите до момента решения на Народното събрание не могат да бъдат основа за подписване на това споразумение, българският парламент не може да бъде използван като индулгенция за подобни произволни вредни решения на изпълнителната власт, се отбелязва още в писмото на левицата.
Според "БСП – Обединена левица" е недопустимо подобно споразумение да се изпраща в Народното събрание и да се иска по него реакция за по-малко от 24 часа. Споразумението се нуждае от дебати в пленарната зала и постигането на консенсус по текстовете.
Споразумението се нуждае от ратификация, а не използването на подход към парламентарните сили, с който се принизява парламентарният характер на българската държава, подчертават от БСП.
По-рано днес Димитър Главчев призова Народното събрание да даде нарочен мандат на служебния кабинет за подписване на споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна, "с оглед предвидената дългосрочна рамка (10-годишен срок на действие) в духа на парламентарното управление, в изпълнение на Конституцията и практиката на Конституционния съд" - това съобщиха от правителствената информационна служба, като уточниха, че премиерът е изпратил писмо чрез председателя на Народното събрание Наталия Киселова до всички парламентарни групи.
В писмото служебният министър председател посочва, че споразумението не попада в обхвата на Виенската конвенция за правото на договорите (1969 г.) и предвижда политически ангажименти в съответствие с взетите решения от Народното събрание. От 27 държави членове в Европейския съюз само шест страни - Австрия, България, Кипър, Малта, Словакия и Унгария, не са подписали подобен акт, се казва в писмото.
Отбелязва се също така, че в чл. 105, ал. 1 от Конституцията на Република България е регламентирана общата компетентност на Министерския съвет да ръководи и осъществява вътрешната и външната политика на страната.
"Съгласно Решение № 20 от 23 декември 1992 г. по конституционно дело № 30/1992 г. служебното правителство в рамките на тази обща компетентност, предоставена на Министерския съвет, е оправомощено да решава текущите въпроси на вътрешната и външната политика. Конституционните съдии в мотивите на цитираното решение стигат до извода: При положение, че в България е установено "парламентарно управление" (чл. 1, ал. 1 от Конституцията), същностен белег на което е необходимостта от доверие на Народното събрание към правителството, обстоятелството, че служебното правителство е назначено от президента, дава основание да се счита, че функциите му са ограничени, пише още в прессъобщението.
Председателят на парламентарната група на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски заяви пред журналисти, че неговите колеги подкрепят решението на служебния министър-председател Димитър Главчев за подписване на Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна.
Озадачени сме от това писмо, процедурата е много ясна, каза съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ Надежда Йорданова пред журналисти по повод искането на служебния премиер Димитър Главчев парламентът да даде нарочен мандат за подписване на споразумението с Украйна.
Йорданова каза, че парламентарната група е изпратила преди обяд на министър-председателя нарочно писмо с аргументирана позиция, че това споразумение трябва да бъде подписано.
По думите на Божидар Божанов има подкрепа от политическата формация за подписване на такова споразумение, но "въпросът е, че по процедура не би трябвало МС да иска каквото и да било, тъй като това е в неговите правомощия".
Според лидера на партия МЕЧ Радостин Василев Министерският съвет прави провокация спрямо Народното събрание, искайки такъв мандат, и то при положение, че скоро може и да го няма този МС.
Не сме изпращали официално писмо до МС с позиция, защото сме против военната помощ за Украйна, коментира още той. Интересуваме се от политиките в НС, които са важни за българското общество, посочи още Василев.
От парламентарната група "Демокрация, права и свободи" - ДПС и от тази на "Има такъв народ" до момента не са коментирали темата.
"Светът, такъв какъвто го познавахме, вече не съществува“, заяви британският премиер Киър Стармър в коментар за вестник "Сънди телеграф“, като обеща да помогне "за защитата на британския бизнес от бурята на американските мита“. Киър Стармър заяви, че неговото правителство е готово да използва адекватни индустирални политики "за защита на..
ЕС е готов да защитава интересите си със съразмерни ответни мерки на митата на американския президент Доналд Тръмп и ще работи заедно с партньорите си в тази насока, каза днес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след телефонен разговор с британския премиер Киър Стармър, предаде "Ройтерс". Фон дер Лайен посочи, че..
Доброволното формирование към Община Дупница набира доброволци за предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях, обявиха от администрацията. Във формированието сега членуват 29 души. Пълният комплект от документи за членство в доброволното формирование се подава в деловодството..
Близо 50 жители на Доспат се включиха в първата акция от кампанията за по-чиста, зелена и приветлива община Доспат - "Обнови и освежи“. Инициативата за пролетно освежаване и облагородяване на публичната среда е подета от "Обединение за бъдещето на община Доспат". Първата акция промени и разкраси пространството на разклона към с. Любча. В..
Френският крайнодесен лидер Марин Льо Пен обяви днес, че ще се бори с мирни средства срещу наложената ѝ петгодишна забрана да заема изборни длъжности и че ще черпи вдъхновение от американския борец за граждански права Мартин Лутър Кинг. На този фон в Париж се събраха хиляди нейни привърженици, за да я подкрепят, предаде "Ройтерс"...
Първата от началото на годината градушка падна днес в Смолян. Леденият валеж продължи около 5-10 минути. Сняг вали във високите части на областта Смолян, като в района на Рожен и Превала новата снежна покривка е около 5-10 см. Заради снеговалежа е ограничено движението на тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета през проходите..
Полицията е задържала мъжа, който нанесе побой над двамата синоптици на връх Мургаш и който днес по обед избяга от психиатрията в Курило. Пребиха дежурните метеоролози в станцията на връх Мургаш Бащата на мъжа, пребил двама метеоролози на връх Мургаш, обяви гладна стачка От СДВР съобщават за БНР, че мъжът е напуснал болницат сам без..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..