Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главчев: Споразумението с Украйна може да остане за редовен кабинет

Димитър Главчев в Европейския съвет, 18 декември 2024 г.
Снимка: Европейски съвет
Чуй новината! Чуй новината:

Премиерът Димитър Главчев изрази надежда споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна да влезе в парламента днес. Той говори пред журналисти преди началото на Европейския съвет в Брюксел. 

Министър-председателят определи като "небивалици" думите, че със споразумението се е опитал да спре създаването на редовно правителство и добави:

"Наистина вече беше това, че съм спрял репродуктивните процедури, бюджета, че нищо не става най-общо казано, но това, което чувам днес сутринта, че провалям преговорите за редовно правителство, вече ми идва в повече, тъй като в този "заговор" трябва да се включат и международни представители. Който е наясно с това как се подписва споразумение, знае, че това е процедура, която продължава дълго време, за да се съгласува между двете страни. Буквално в петък получихме потвърждение от украинската страна, че подписването ще стане сега. Всичко това се съгласува – в края на ноември беше решението на Министерския съвет. От двете страни се съгласува, все пак трябват двама човека, за да се подпише такова споразумение и двамата трябва да са налични. Това беше възможността – тук да се случи. Така че просто недоумявам как може да се стигне до такива умозаключения, че това е направено за провал на преговорите за редовно правителство. Ако има човек, който най-много иска редовно правителство, просто повярвайте това съм аз".

Запитан какво ще каже на украинския президент Володимир Зеаленски, който присъства на заседанието на лидерите, Главчев отговори:

"Все пак има още шанс до края на деня. Ще говоря с президента Зеленски да прояви разбиране, да изчакаме решението на Народното събрание и тогава да пристъпим към подписването на споразумение или да го отложим за други времена, най-добре за редовен кабинет".

"Кой ще поеме такива ангажименти без решение на НС, аз не съм самоубиец", отговори премиерът на въпрос дали в документа се говори за война и оръжия. "Не коментирам изказвания на политици", отговори той лаконично на въпрос за думите на Борисов, че със споразумението си купуваме фабрика на 9 септември. Само 6 страни от ЕС, сред които и България, не са подписали такъв документ.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в новата българска църква в Лондон

Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни.  Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”.  Официалното му откриване ще бъде в неделя.  На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..

публикувано на 22.02.25 в 21:58

Българи, румънци и молдовци се събраха на "Празник на мартеницата“ в Брюксел

Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел.  Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога".  Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..

публикувано на 22.02.25 в 21:35

Полиция в градския транспорт в Гърция заради крадците и хулиганите

Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...

публикувано на 22.02.25 в 21:25
Толедо, Централна Испания, 17 юли 2023 г.

Над 500 замъка се продават в Испания

Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро.  Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..

публикувано на 22.02.25 в 21:22
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Състоянието на папа Франциск остава критично

Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност".  Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..

публикувано на 22.02.25 в 20:59

Лучо Корси ще представя Италия на "Евровизия"

Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..

публикувано на 22.02.25 в 20:39

Пограничните общини Свищов и Зимнич очакват близо 1,5 млн. евро за предотвратяване на наводнения

Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения.   Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..

публикувано на 22.02.25 в 20:27