Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първостепенна задача за следващата година е решаването на проблема с водоснабдяването в Шумен

7
Снимка: Радио Шумен

Областният управител на Шумен Бейнур Ахмед определи като първостепенна задача за следващата година решаването на проблема с водоснабдяването. Бейнур Ахмед повтори позицията си срещу повишаването на цената на водата, защото услугата е с лошо качество.

Областният управител припомни, че заедно с кмета на Шумен и председателят на Общинския съвет протестираха срещу повишението на цената на водата заради лошото й качество. Въпреки протестите на гражданите и на властта, вчера на закрито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на водата за битовите абонати на ВиК - Шумен в размер на 6 лева с ДДС за кубически метър. Цената е с 52 стотинки по-висока от досегашната, което означава ръст с над 9 процента. За да влезе в сила новата цена за 2025 година, трябва да бъде утвърдена със заповед на управителя на ВиК.

Проблемът с водоснабдяването на Шумен бе най-важният за отминаващата година и е задача номер 1 за следващата, каза още Бейнур Ахмед. Той изрази надежда за повече валежи и бе категоричен, че в момента на язовир "Тича" няма работеща ВЕЦ.

"Новият магистрален водопровод е добра новина. Вече имаме и резервна помпа в помпената станция. Община Шумен трябва да използва всички възможности да кандидатства за финансиране пред МРРБ и по европейски проекти за подобряване на ВиК мрежата в Шумен и селата от общината", каза още областният управител.

Деца от Второ основно училище в Шумен поздравиха служителите в Областната администрация с коледарски и сурвакарски традиционни наричания, песни и танци.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Стив Уиткоф

Спецпратеник на Тръмп пристига в Русия

Американският президент Доналд Тръмп потвърди, че специалният пратеник Стив Уиткоф ще посети Русия през тази седмица за срещи с руското ръководство, дни преди крайния срок, който Вашингтон даде на Москва, да сключи споразумение с Украйна или да се изправи пред допълнителни санкции. Доналд Тръмп уточни, че Уиткоф ще пристигне в Москва в сряда или..

публикувано на 04.08.25 в 06:56
Лисица във ферма за кожи в Полша през 2019 г.

ЕОБХ: Фермите за кожи не могат да гарантират хуманно отношение към животните

Не е възможно да бъдат ограничени сериозни проблеми, свързани с отглеждането на животни във ферми за кожи. Това обяви Европейският орган за безопасност на храните ( ЕОБХ ) в научно становище , публикувано по-рано тази седмица. Не е възможно да бъде гарантирано хуманното отношение към животните във фермите за кожи, сочат изводите от научното становище на..

публикувано на 03.08.25 в 22:12

В Италия влизат в сила задължителни проверки на незабавните банкови преводи

От есента в Италия влизат в сила задължителни проверки от страна на банките на незабавните банкови преводи. Целта е да се избегнат грешки относно получателя на този вид банкови преводи. Италианската банкова асоциация (ABI) уточнява, че когато трябва да се извърши дори стандартен банков превод, банката ще уведомява клиента: дали въведените данни..

публикувано на 03.08.25 в 20:34

Горещините не подминават и Северна Европа

Северните страни от скандинавския регион преживявяват "безпрецедентна" гореща вълна, пише "Гардиън". Учени отчитат най-дълга поредица от дни с температури над 30 °C в региона от последните 60 години.  Хладният скандинавски климат е подложен на "безпрецедентна" гореща вълна, засилена и удължена от замърсяването с въглерод, причинено от човешката..

публикувано на 03.08.25 в 20:29

Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание

Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание заради нарастващата употреба на климатици. Рекордни температури доведоха и до временно спиране на електроцентрали, пише "Файненшъл Таймс" (FT).  Испания в очакване на нова гореща вълна Юни беше най-горещият месец в историята на Западна Европа, като доведе до повишена..

публикувано на 03.08.25 в 20:12

FT: Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г.

Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г., пише "Файненшъл Таймс" (FT). Акциите на най-големите банки в Европа са изкачиха до най-високите си стойности след световната финансова криза, като рязкото покачване на дългосрочните лихвени проценти е тласнало печалбите нагоре. Въпреки че банковите акции рязко паднаха в петък, след..

публикувано на 03.08.25 в 19:40

Възстановено е движението по пътя София - Варна край Боаза, където пламна пожар

Възстановено е движението на пътя София - Варна при пътния възел Боаза в Ловешко, където по-рано пламнаха сухи треви и храсти. Заради пожар е затворен пътят София - Варна Екипи огнеборци остават на място, за да доугасят отделни огнища на локализирания пожар. Пожарът към момента е овладян, в гасенето са се включили общо четири пожарни екипа,..

публикувано на 03.08.25 в 19:31