Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"На политическата сцена се зараждат нови динамики, има нови политически инициативи, създават се нови сдружения. Студентите направиха пробив"

Александра Томанич: Протестите в Сърбия са коренно различни от предишните

"Сега имаме една нова ситуация - страхът изчезна"

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите. Формалният повод е смъртта на 15 души, затиснати под срутилата се козирка на реконструираната жп гара в Нови Сад на 1 ноември. Протестите отдавна излязоха от Нови Сад - вчера в Ниш затворени останаха всички училища, последвали призива на профсъюзите. Общо 47 факултета протестират из цяла Сърбия, и все по-често се чуват лозунги срещу авторитарния режим на президента Александър Вучич.

"Коренно различни от предишните са протестите, защото ги водят млади хора, защото няма изявен лидер и защото върнаха надеждата на хората, като пребориха страха". Това каза Александра Томанич, изпълнителен директор на Европейския фонд за Балканите в Белград, в интервюто на Ивайло Василев.

- Протестите след трагедията в Нови Сад продължават вече повече от месец. Има ли някакъв резултат? Какво се промени?

- Много неща се промениха. Нашето общество осъзна, че има млади хора, които то не заслужава, млади хора, които са расли в това токсично обкръжение, и които въпреки това са порасли като почтени, умни, солидарни, силни и смели хора. Това е най-голямото откритие през последните седмици. Всички университети в държавата са в протест. Това го нямаше дори и през 90-те години - този род единство. Сега имаме една нова ситуация - страхът изчезна. А това е един много добър резултат.

- Това обаче само за младите ли се отнася, или за всички?

- Това се отнася за цялото общество. Зад тези млади хора стоят родителите им, семействата. Към тези млади хора се присъединяват например земеделци. Ето в неделя е насрочен общ протест - студенти и граждани заедно с фермерите. Надигнаха се адвокатите, идват и актьори. Така че в момента "ври и кипи" навсякъде и е трудно да се установи кой се присъединява към протестите или ги подкрепя. Сега недоволството се просмуква в цялото общество.

- Президентът Александър Вучич каза, че исканията са политически и че протестите се дължат на действията на различни групи за натиск, които искат да влияят на властите. Дали това означава, че властта възнамерява да си разчисти сметките с водачите на протеста?

- Нека най-напред да разделим въпросите. Първо да кажа, че да се говори, че когато едно искане е политическо, то значи е лошо, това е смешно. Поне декларативно нашата държава все още се води демокрация, така че какво лошо има в едно политическо искане? На второ място, естествено, че протестите целят да окажат натиск и да повлияят на управляващите. Протестите имат ясни искания - засекретената документация около ремонта на гарата в Нови Сад да стане публична, достъпна, отговорните за случилото се да бъдат изправени пред съда. Оставките не са достатъчни, трябва да се понесе наказателна отговорност. Важно е също да се освободят от затвора и ареста всички, които са задържани по време на протестите. И накрая - биячите, които нападаха студентите и гражданите по време на протестите, да бъдат дадени на съд. 

И да, естествено, че протестите имат за цел да повлияят на властимащите. А що се отнася до лидерите, тези протести нямат лидери. И в това е силата им. Студентите всяка седмица сменят екипа, който координира и организира действията им. Скоро имахме такъв случай - за участие в телевизионно предаване са поканени трима конкретни студенти, поименно. Студентската организация обаче реши да не са точно те и изпрати други трима. Така че е много трудно да се корумпира един лидер, когато такъв няма.

- А дали опозицията ще поеме водачеството на протестите?

- Като говорим за лидерство, това би бил един дълъг процес. На политическата сцена се зараждат нови динамики, има нови политически инициативи, създават се нови сдружения. Така че дори и в това отношение студентите направиха пробив, като предизвикаха тази динамика. Тепърва ще се види какво ще излезе от започналите процеси.

- Тогава може ли да се каже, че политическата опозиция не участва в протестите?

- Напротив, участва. Тя подкрепя протестите, появява се по улиците и е заедно със студентите и с гражданите. Тя обаче няма главната роля на организатор.

- Как ще коментирате доклада на "Амнести интернешънъл" за използването на шпионски софтуер от страна на властите срещу журналисти и политически активисти?

- Това за нас не е нещо ново. Знаем го от доста време. И какво се използва, и срещу кого. Това е публична тайна. Хубавото е, че сега това се казва официално в документ на една организация като "Амнести интернешънъл". В Сърбия докладът няма да има особен ефект. Надеждата обаче е, че документът ще промени нещо в Брюксел, Париж и Берлин, защото това, което се върши тук, не е в съответствие със закона, конституцията и демократичните европейски стандарти. Ще видим. В Северна Македония преди някоя и друга година имаше подобен случай и тогава правителството падна. Сега просто докладът е още едно парче от мозайката в настоящата ситуация, когато наистина всичко "ври и кипи".

- "Сърбия срещу насилието", инициативата, която водеше предишната серия от протести преди време, не успя да постигне особен успех. Как очаквате да завършат сегашните протести?

- Имахме "Сърбия срещу насилието", имахме "Един от пет милиона", и още други. През последното десетилетие имаше много масови протести. Разликата обаче, в сравнение с досегашните протести, е тази, че сега те се водят от младите. Към студентите се присъединиха и учениците. Става въпрос за истинска смяна на поколенията. Това поколение е видяло, че ние, възрастните, не сме в състояние да се справим с нещата, и тогава те са ги взели в свои ръце. Това е новият момент при сегашните протести. Става дума за едно поколение, което е израсло със стратегическите видеоигри. Те са интелигентни, бързи са. Знаят, например, че ги подслушват. И го удрят на игра. Обявяват блокада на някакъв факултет. Полицията отива там, а те направили блокада на друг факултет. Затова очакваме много от младежите, може би малко прекалено дори. Важното обаче е, че те събудиха надеждата, дори бих казала - върнаха надеждата. И премахнаха страха.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бебе почина на Халкидики, не е имало педиатър в местната поликлиника

Нещастен случай с дете предизвика напрежение на Халкидики и насочи вниманието към липсата на достатъчно лекари. Бебе на 13 месеца се задави с храна и почина на Халкидики. Спешните медици, които са закарали детето в най-близката поликлиника съобщиха, че не е имало педиатър да окаже първа помощ на детето. То е транспортирано по-късно в..

публикувано на 17.07.25 в 12:02

Юбилейна изложба на Владимира Йорданова в Плевен

В Къщата на художниците в Плевен е подредена юбилейна изложба на художничката Владимира Йорданова. 50 творби представят нейния 20-годишен творчески път . В експозицията може да се видят и непоказвани творби. Владимира Йорданова работи в областта на живописта, текстила и модния дизайн . Нейни картини са притежание на частни колекции в..

публикувано на 17.07.25 в 11:56
Лидерите на „Величие“ и „Възраждане“ – Ивелин Михайлов и Костадин Костадинов

"Възраждане" и "Величие" в готовност за нови избори

Лидерите на "Възраждане" и "Величие" Костадин Костадинов и Ивелин Михайлов прогнозираха нови предсрочни избори, като се позоваха на казаното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че може би е време политическите партии отново да се преброят.  Костадинов и Михайлов обаче се разминаха за възможността взаимно да се подкрепят за нов вот на недоверие...

публикувано на 17.07.25 в 11:51
проф. Людмил Вагалински

Нови находки в античния град Хераклея Синтика

Разкопките в античния град Хераклея Синтика, който се намира в Югозападната част на България, продължават. Там бе открито изваяно лице, което е част от надгробна плоча. От началото на април проф. Людмил Вагалински и колегите му проучват един от западните некрополи на града и извършват спасителни разкопки заради ново газово трасе,..

публикувано на 17.07.25 в 11:20

В Северна Гърция фермери искат сътрудничество с България заради проблеми с водата

Напрежение сред фермерите в Северна Гърция. Искат сътрудничество с България за преодоляване на водния проблем. Фермерските съюзи в Северна Гърция настояват пред правителството в Атина за осигуряване на вода за напояване. Те съобщават, че реколтата им загива от сушата. Нивото на река Марица е с рекордно ниско. Дивите коне умират от..

публикувано на 17.07.25 в 11:15
Снимката е илюстративна

Счупен лагер на комбайн предизвика пожар в Сливенско

Счупен лагер на комбайн стана причина за пожар в землището на сливенското село Чокоба. Заради повредата машината се е запалила и огънят тръгнал в нивата. Огънят е ликвидиран от два екип на пожарната, съобщават от ОДМВР - Сливен. Изгоряла е електрическата инсталация на комбайна, но е спасена останалата част. Унищожени са около 200..

публикувано на 17.07.25 в 11:14

Волейболистките ни, световни шампиони до 19 г., получиха Почетен плакет на президента

Българските волейболистки - световни шампионки до 19 години вече са носители на Почетен плакет на президента Румен Радев: "Радвам се да чуя, че вече мечтаете на глас и за олимпийска титла. И бъдете уверени, че ние ще ви подкрепяме всячески, да реализирате тази своя мечта. Скъпи момичета, искам специално да благодаря за невероятните моменти,..

публикувано на 17.07.25 в 11:07