Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Витлеем за Коледа и по следите на талисмана - "Благословителен знак"

Всяко поклонническо пътуване е празник, но да попаднеш във Витлеем на Коледа или в Йерусалим на Великден е направо щастие за всеки християнин. Днес, до Светите земи се стига със самолет за няколко часа. Някога се е пътувало седмици с кораб, а после от пристанището на Яфо - пеш или с камили до подножието на планината Цион, където е построен Йерусалим. 

Обикновено последния ден на пътуването поклонниците, наричани и паломници, защото често са използвали палмови листа като слънчобрани, са вървяли с боси нозе (независимо кой сезон е ), за да изразят уважение към светите места. Пътуването е било хем скъпо, дълго и съвсем не безопасно. В морето са дебнели пирати, а на сушата - разбойници. 

Една от версиите за талисмана, който наскоро израелските археолози са открили по полковническия път към Йерусалим, е че е станал плячка на пътни обирдижии през 15 -ти век. Талисмана или както са го наричали "Благословителен знак" е още по-стар. Срещаме ви с археоложката, която го е намерила - Сузи Варсано, чиито родители са родени в Бургас:

"Талисманът прилича на монета, (въпреки че е глинен и само посребрени), вероятно за това е бил похитен, а след това захвърлен от разочарованите крадци. Принадлежал е на поклонник, който очевидно е посетил Витлеем. 

Изотопния анализ показва, че е по-стар - от 6-7 век и вероятно е бил купен тогава от дедите на този, който го е донесъл отново на Светите земи с надежда да го закриля по време на пътуването по Светите земи. Както казах има формата на монета. В центъра на жетона е бебето Исус, повито и поставено в люлка, а над него личат бик и магаре, напомнящи, че след чудодейното си раждане Исус е бил поставен в ясли.

Благословителените знаци са малки сувенири, купувани от поклонници в началото на християнството. Те са направени от пръстта на свещените места и следователно също са носили благословия и лечебни добродетели. При по-внимателно разглеждане на нашия екземпляр, който е доста рядък, по него личи, че мекият материал е надраскан. За това смятаме, че първоначално е бил отнесен далеч от Светите земи. В Европа са лекували болни с изстъргани прашинки от такива жетони, разтворени във вода. Смятало се, че и тя е свещена. Ако поне капка в нея е от водата на река Йордан, се е смятала за светена и има същия ефект като прашинка от подобен жетон. Болният или е изпивал тази настройка или са я нанасяли върху рана или върху болното място по тялото.

Снимката е илюстративна

"Благословителният знак" е украсен от едната страна със сцени от жизнения цикъл на Исус, като сцената на разпятието и кръщението в река Йордан, а от другата със сцена от и раждането на Христос, както е в намерения жетон. 

В този символ обаче има и уникална комбинация между "описанието" на историческото раждане на Исус и описание на нещо ,което е направено няколко века по-късно: храм с великолепна архитектурна структура, изобразена под формата на две колони, поддържащи арка, над който виси голяма лампа. Очевидно това е интериорът на църквата "Рождество Христово"по онова време, както са я виждали поклонниците. 

Това е едно от най-ранните изображение на една от двете църкви, построени по заповед на майката на император Константин - Елена (другата е катедралата на Божи гроб в Йерусалим), която многократно е била опожарявана и реставрирана. 

Уникалната комбинация показва, че този рядък символ има за цел да напомни на вярващия не само за неговото посещение на святото място, но и за рядко религиозно преживяване, което е имал в църквата на Рождество Христово, постраена върху пещерата,където да били яслите, където е било положено бебето Исус. Символ на раждането на Исус с изглед към вътрешността на църквата "Рождество Христово" от Византийския период - 6-7 век", разказа за БНР Сузи Варсано.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар гори в Алдомировското блато

Пожар гори в Алдомировското блато. Това съобщиха от пожарната за БНР. Сигналът е подаден около 19.46. На място е изпратен един екип на пожарната. При пристигането на място е установено, че горят сухи треви, храсти и папур в блатото. За момента няма опасност за съседни обекти. Няма данни за пострадали .

публикувано на 16.04.25 в 21:57

Васил Терзиев откри изложба посветена на 100-годишнината от атентата в храма "Света Неделя"

Кметът на Столичната община Васил Терзиев откри изложбата "Отломки от един следобед", посветена на 100-годишнината от атентата в храма "Света Неделя". Тя е разположена на площад "Света Неделя". "Насилието не ражда нищо добро", подчерта кметът Терзиев. "В едно общество трябва да има други механизми, по които да се стига до някакъв път напред...

публикувано на 16.04.25 в 21:51
Доц. д-р Боряна Здравкова-директор на Педагогическия колеж в Плевен 

Педагогическият колеж стартира процедура за преобразуване във филиал на ВТУ

Педагогическият колеж стартира процедура за преобразуването на учебното заведение във филиал на Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий“. Целта е да се предоставят възможности на младите хора в Северозападния регион да разширят своето образование. Доц. Боряна Здравкова, директор на Педагогическия колеж, съобщи новината по време..

публикувано на 16.04.25 в 21:39

Жена загина при тежка катастрофа край Пловдив, дете е в болница

Жена загина при тежка катастрофа тази вечер на околовръстния път на Пловдив, между разклоните за селата Първенец и Златитрап. Детето, което е пътувало с нея е откарано в болница. Катастрофата е станала около 19 часа. По предварителна информация леката кола, управлявана от жената е навлязла в лентата за насрещно движение и се е блъснала в..

публикувано на 16.04.25 в 21:26

Местят Дом за стари хора от село Фатово в Смолян

До месец юни 2026 г. Домът за стари хора в село Фатово и неговите потребители трябва да бъдат преместени в Смолян. Това се налага във връзка с Наредбата за качество на социалните и интегрираните здравно-социални услуги, според която потребителите трябва да имат достъп до здравна, социална, културна, образователна инфраструктура. Вече текат и..

публикувано на 16.04.25 в 21:02

Италия приветства предложението за затягане на ограниченията върху имиграцията в ЕС

Италия приветства днешното предложение на Европейската комисия за затягане на ограниченията върху имиграцията в Евросъюза. Брюксел определи Косово, Тунис, Египет и още четири страни като "безопасни държави по произход", където кандидатите за убежище могат да бъдат връщани по ускорени процедури. "Списъкът на сигурни държави по произход е..

публикувано на 16.04.25 в 20:34
Георги Георгиев в съдебната зала.

Парична гаранция от 25 000 лв. за Георги Георгиев, обвиняем по делото "Дебора"

Районният съд в Пловдив пусна под парична гаранция от 25 000 лв. Георги Георгиев, обвиняем по делото "Дебора". Решението на магистратите може да бъде обжалвано пред Окръжен съд - Пловдив. Искането за промяна на мярката  "задържане под стража" на Георгиев, която е в сила от близо две години, бе отправено от защитниците му. Те обаче ще обжалват новото..

публикувано на 16.04.25 в 20:18