Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Източване на пари, скандали и Малкович в театъра белязаха културата през 2024 г.

| Коментар
Снимка: БТА

Една различна година за културния сектор изпращаме. Вместо успехи и постижения, на преден план изпъкнаха скандалите. Като този, свързан с кражбата за 3 милиона лева от бюджетите на два регионални театъра чрез десетки фиктивни назначения. Бармани, общи работници, строители и електротехници се оказаха назначени с високи заплати и премии в смолянската и разградската трупа.

 Единият директор е ощетил държавния бюджет с повече от половин милион, а втория – с милион и 700 хиляди лева. Всичко това се случи за много кратко време и мнозина вече се питаха наистина ли е възможно малки културни извънстолични институти с много скромен репертоар да правят кухи разходи за милиони и кой одобрява това.

Въпреки прокурорските проверки и заведените вече дела едва ли ще разберем колко дълго е действала престъпната схема и кой е бил нейния покровител. За този и други скандали, случили се в културата през тази година, коментира Светослава Кузманова.

Преди 12 месеца изпратихме 2023-та със заплахата от ефективни стачни действия в театрите заради липса на пари. Планираната форма на протест беше сцените да останат празни поне за седмица в началото на настоящата година, след като на миналия Никулден актьорите протестираха под прозорците на Министерския съвет, вярвайки че „Народ без култура е народ без бъдеще“. 

Със сигурност слогънът им на онова недоволство е верен, но едва ли са предполагали какво ще се случи през 2024-та – че ще говорим за абсурден, грозен и позорен скандал, свързан с източването на и без това оскъдния бюджет за култура. И че една на пръв поглед читалищна постановка, която известен наш актьор определи като „малко тъпичка“, но холивудско име дойде в България да режисира, ще предизвика истински бой и опит за щурм на Народния театър.

В един от иначе най-бедните сектори у нас, в който се предполага, че моралът и ценностите са водещи, през есента на тази година лъсна схема за шокиращо източване на средства чрез измами схеми. Директорите на разградския и смолянския театри Левон Манукян и Румен Бечев се сдобиха с обвинения за кражби, попаднаха в ареста и излязоха от там срещу парични гаранции.

Причината – назначили са работа десетки хора на заплати, драстично надвишаващи възнагражденията на старите служители. Схемата беше разкрита от Галин Гавраилов, наблюдаващ прокурор от Окръжна прокуратура – Пловдив.

Договорите в театрите са сключвани през фирми на едно и също лице – компютърния специалист Петко Писков. Той беше посочен от прокуратурата за „мозъка“ на престъпната схема и разбира се той го отрече.

И докато останалите публично замесени в схемата, вече бивши директори на театрите в Смолян и Разград, запазиха мълчание, служебния министър на културата Найден Тодоров обяви в интервю пред БНР, че е шокиран от престъпната схема.

Скандалът коментира пред БНР от чужбина и един от най-успешните ни режисьори навън и директор на театъра във френския град Тулуза Галин Стоев.

Председателят на Съюза на артистите у нас Христо Мутафчиев разказа, че наред с директорите, които са участвали в измамата е имало и такива, които са отказали на сочения за мозък на схемата Петко Писков.

И докато всички се чудеха къде е върха на схемата служебния премиер Димитър Главчев разпореди проверка в министерството на културата, която да бъде направена от инспектората на министерския съвет и каза, че няма да позволи т.нар. театрална афера да се превърне в „евъргрийн“:

Резултати от проверката имаше след близо месец. В разпространения документ имаше внушения, че лично министърът на културата е одобрил завишените плащания на културните институти. Найден Тодоров реагира незабавно, като отрече това, обяви, че премиерът е бил подведен, защото той като министър на културата е подписал единствено предложените мерки за ограничаване на плащанията към културните институти до края на годината и налагането на месечни лимити. 

В доклада на инспектората към Министерския съвет бяха дадени препоръки да се потърси дисциплинарна отговорност от главния секретар на министерството на културата и от директора на дирекция „Сценични изкуства и художествено образование“. Имената им не бяха посочени, но след бърза справка в сайта на ведомството е видно и сега, че Тодор Керанов и Елиянка Михайлова още са в министерството. 

За разлика от финансовия директор и началника на финансовата дирекция, които Найден Тодоров отстрани като виновни, че са одобрили източените средства от театрите в Смолян и Разград. Те обаче веднага се върнаха на предишните си работни места в регионалното министерство. Междувременно Найден Тодоров написа подробна стратегия за развитие на сектора.

В денят, в който министър Найден Тодоров обясняваше пред медиите какви мерки предлага, за да се сложи ред в културата, вечерта на 7 ноември предвещаваше да е бурна, но това, което се случи надмина очакванията. 

Шумен протест, съпроводен от физически сблъсъци и опит за щурм на Народния театър направиха нечувана реклама на постановката „Оръжията и човекът“, режисирана у нас от Джон Малкович, за която билетите са разпродадени два месеца напред. Спектакълът възмути патриотични организации, а членовете им без да са го гледали, голяма част и без да са чели текста, блокираха входа на театъра, за да попречат на премиерата.

В опит да успокои страстите директорът на Народния театър Васил Василев излезе да говори с хората, но тълпата му отвърна с обиди и няколко удара.

Протестът се пренесе и върху актьора Владимир Пенев, на когото протестиращ грабна очилата и върху аниматора Теодор Ушев, който пък с билет в ръка не успя да влезе в театъра, а върху главата му се изсипаха събраните през деня чували с есенни листа и опаковки от енергийни напитки.

В крайна сметка хората с билети за премиерата на „Оръжията и човекът“ не влязоха в театъра, а постановката се игра пред журналисти и неколцина актьори от трупата. Сред публиката беше и Николай Поляков, режисирал пиесата преди години.

И вторачени в злободневните скандали, дали зрелище на публиката, е хубаво да си спомним, че през есента на тази година загубихме наистина големи творци.

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов

Гуцанов: Минималната заплата през 2026 г. ще бъде около 1200 лв.

Минималната работна заплата догодина ще бъде около 1200 лева, вместо сегашните 1077 лева, ако продължи да действа записаният в Кодекса на труда механизъм за определянето ѝ като 50 процента от средната заплата за страната за период от 12 месеца - това обяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов: "Ако се спаси това правило..

публикувано на 03.07.25 в 12:44
Никола Барбутов

С искане за отвод на съдии започна заседанието по делото срещу Барбутов

С искане на отвод на част от съдебния състав започна съдебното заседание, на което ще се решава дали бившият заместник-кмет на София Никола Барбутов ще остане в ареста, или ще излезе на свобода. Адвокатът му Ина Лулчева поиска отвод на две от трите апелативни съдийки, за да се гарантира правото на клиента ѝ на безпристрастен съд. Става..

публикувано на 03.07.25 в 12:38
Снимката е илюстративна, архив.

Българин за пожарите на Крит: Проблемът е във вятъра. Хората едва стоят прави!

"Пожарите бушуват повече от 12 часа. Проблемът е във вятъра. Той е като тайфун. Духа във всички посоки. Хората едва стоят прави. Има и много суха трева".  Това разказа пред БНР Петър Анастасов, председател на Сдружението на българите на остров Крит, където огнената стихия все още не е стихнала.  Пожарникари заминаха от Благоевград за..

публикувано на 03.07.25 в 12:35
Ивелин Михайлов

"Величие" внесе нов вот на недоверие – за "несправяне с екологичната катастрофа"

От "Величие" съобщиха, че са внесли в деловодството на НС нов вот на недоверие. Той е за "несправяне с екологичната катастрофа на България". Това обяви лидерът на парламентарната група Ивелин Михайлов. Под искането за четвъртия поред вот на недоверие са се подписали от  "Възраждане" и МЕЧ. Лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов обясни защо не..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

60% от колите втора употреба – с фалшив километраж: Идва ли краят на порочната практика?

Инж. Емил Панчев от Съюза на българските автомобилисти смята, че 90% от старите автомобили, които се внасят от чужбина, са пренавити.  Пренавиването става със съответния софтуер, обясни той.  Панчев посъветва при покупка на автомобил да се потърси сервизната му книжка.  "Ако няма, може би има нещо проблемно". Много често, когато една..

публикувано на 03.07.25 в 12:05

Депутатите разискват внесения от "Възраждане" вот на недоверие

Депутатите разискват внесения от "Възраждане" вот на недоверие на правителството на Росен Желязков за провал на фискалната политика.  Пленарната зала отказа прякото излъчване на разискванията по БНТ и БНР. Предложението за пряко предаване беше направено от Петър Петров от "Възраждане" и беше отхвърлено след прегласуване с 59 гласа "за", 64..

публикувано на 03.07.25 в 12:05
Андрей Ковачев

Три политически групи в ЕП са "за" отпадане на "македонска идентичност" от доклада за РСМ

Групите на Европейската народна партия, социалистите и демократите (S&D) и "Обнови Европа" в Европейския парламент се споразумяха за отпадането на всички споменавания за "македонска идентичност" и "македонски език" от проектодоклада за напредъка на Северна Македония. Това съобщава на страницата си във Фейсбук евродепутатът от ЕНП Андрей Ковачев...

публикувано на 03.07.25 в 11:32