Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории за пътя към призванието да станеш служител на Бога. Книгата е достъпна онлайн, част от нея и в аудио вариант за слушане. Димитър пее в хора на столичния храм "Покров Богородичен".
За него днес е "много радостен ден, в който въодушевени посрещаме едно от неизразимите чудеса, на които православието се радва вече 2000 години".
"Вярата е неотделима от чудото. Когато човек търси Бога, по кое ще разпознае, че го намира? Ако всичко е ординерно, обяснимо с прости средства? Чудото не е от този свят. Неговите причини, неговата сила не е от този свят, затова се явява чудо. Нещо като бъг в системата. Гледаш и то няма място там, няма обяснение там, а всъщност го има", смята авторът на "Как станах свещеник".
"Ако сега в небето видим една Витлеемска звезда, ако ни води към нещо определено и някой вече е казал, че ще има такава звезда, която ще ни води към нещо определено? (…) Пророчествата, свързани с Христос, формират множество чудеса, които свидетелстват за сегашното чудо. Неизбежно е да дойде и онова, за което те свидетелстват, след като те се случват."
На човек му трябват рационални обяснения и Господ е така милостив да ни ги дава. В своето познание за света можем да познаем и Бога и без да има чудеса, отбелязва още Димитър Митев.
Всичко е толкова красиво и сложно устроено, че е неизбежно да стигнеш до извода, че този "дизайн" не е възникнал от само себе си, подчертава той.
При нас разговорите за християнството са на нивото на нещо съществуващо и обикновено. Ако кажем, че нещо е наистина чудо, то е защото не го разбираме. Когато го разбираме, то вече не е чудо, споделя Митев, който е баща на три дъщери.
"Свещеникът е човек като всички нас. Той обича онова, което обича всеки един от нас. Разликата между свещеника и нас е в служението, което той е поел и благодатта, която получава, поемайки това служение. (…) Свещеникът е ангажиран със своята енория 24 часа. Той, като един личен духовен лекар на своята енория познава всекиго поотделно. И тук идва тайнството, наречено свещенство, където се намесва Бог. Идвайки при него за разговор и започвайки този разговор с молитва, Бог му дава за познае и да говори това, което ще бъде полезно на човека в конкретния момент. По един чуден начин това се случва и по време на проповед", казва Димитър Митев в предаването "Преди всички".
В момента той работи върху втора книга от поредицата си.
"Не си поставям цел конкретни свещеници да записвам, а когото Бог даде, когото Бог прати. Имам и такива, с които никога не съм се виждал. Имам така история от Сингапур, от Уганда, с такава интересна предистория как християнството се появява там. В Уганда - да се появи православие там, където място за православие просто няма", разказа авторът.
Няма как различна от Божията истина да доведе към спасение, изтъква Митев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности. "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..
Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..
Владимир Веков е многопластов човек. Работи като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..
ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...