България е все още трета в световната класация по кибератаки. Това означава, че в страната ни има много "заразени" компютри, казва киберекспертът Ясен Танев. Светът се готви за скок в квантово криптираната комуникация, сочи още той.
Технологични слабости и слабостите на хората са причината за пробивите в киберсигурността през 2024-та година. За киберексперта Ясен Танев това не е изненада. Той посочва, че примерът с взривените пейджъри на "Хизбула" е сериозно доказателство за хакерска атака по верига за доставки.
Но най-интересното събитие може да се окаже, че е случилото се преди малко повече от седмица - мрежата за обмяна на криптирани съобщения "Мейтрикс" е била пробита.
"Мрежата за криптирани съобщения се използваше от престъпни групи, но и от организаторите на протести. Над 3.2 милиони съобщения, които би трябвало да бъдат тайни, вече са публични.
Класическите начини на криптиране – използване на месинджър или чат програми, ще станат още по-сложни за четене. Ще се добавят два-три слоя на криптиране. Три пъти повече се е увеличил трафикът на квантово устойчиви алгоритми, което означава, че светът се готви за голямата промяна.
Повече организации, повече държави ще работят на сляпо. Това е една от големите промени за 2025 г.".
Тя би затруднила работната на службите в тъмния интернет, обяснява Ясен Танев.
"Ще имате много по-малко следи. Тъмният интернет ще стане още по-тъмен".
Извън тъмната мрежа, като най-сигурните приложения за комуникация Ясен Танев препоръчва, че остават Signal или WhatsApp за ежедневни разговори. В Messenger от 23-а година криптирането е по подразбиране. Google Chat/Hangouts – нямат така нареченото криптиране от край до край. Skype – частично защитено. Zoom и Viber имат ограничена защита. 24-та година в България не е довела до така очакваното въвеждане на европейската директива за мрежова информационна сигурност.
"Най-големият проблем беше, че липсваше устойчив парламент и не се приеха измененията в Закона за киберсигурност".
Правителството вече вкара в 51- вия парламент проекта, който въвежда условията на директивата, изискваща високи гаранции и възможности за по-добра устойчивост на киберпространството, по-ефективни мерки за противодействие на кибератаките.
България с още 20 европейски държави е в процедура, която е наказателна, припомня Ясен Танев и затова се надява депутатите да движат бързо текстовете.
"Имайки предвид, че ще има първи мандат след Нова година, а след това ще има или правителство, или още няколко завъртания, Законът за киберсигурност до средата на януари да влезе. След това ще има и наредба, която да подготви българския бизнес и администрация".
Би трябвало до имаме централизирано звено за киберсигурност. Тази политика може да се развие и подобри, смята той.
2025-а година е свързана с другата заплаха, казва Ясен Танев.
"Използването на генеративен изкуствен интелект от лошите хора. Видяхте как се случиха нещата в Румъния. Това е може би вторият най-голям риск за 2025 година в киберсигурността".
Хората проглеждат и разбират, че това да си сигурен в киберпространството е важно за общата им сигурност. Това е наблюдението на Ясен Танев, който като част от ЦИХ "Тракия", прави обучение на различни хора от публичния сектор и частния бизнес.
"След два часа обучение един IT администартор се държи за главата. Начинът, при който говорим за кибер сигурността без страх, е правилният. Всеки трябва да си пази сам къщичката".
България е все още трета в световната класация за кибератаки, припомня Танев
"Ако продължаваме, догодина може да излезем и на второ място".
Затова освен въвеждането на европейските правила за сигурност, той препоръчва:
"Ако нещо много ви харесва, съмнявайте се. Ако решите, че искате да използвате пиратски софтуер, най-вероятно ще платите с данните и нформацията си. Ако искате да бъдете кибер отговорни, защитете себе си и помогнете на онези, които още не са го направили".
Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия и..
Британският премиер Киър Стармър обяви, че е готов да защити бизнеса на Острова от последствията на новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп. В позиция, публикувана в британския вестник "Телеграф", Стармър пише: "Готови сме да използваме индустриална политика, за да помогнем за предпазването на британския бизнес от бурята". Премиерът..
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..
С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..
Хиляди граждани на град Кочани в Република Северна Македония днес минаха по централните улици на града, в памет на загиналите при пожара в дискотеката "Пулс" на 16-ти март тази година, предаде БГНЕС. Участниците в марша носеха потрети на загиналите младежи. Повечето от тях са на възраст между 14 и 24 години. В началото на колоната имаше..
Украинското външно министерство отхвърли руските твърдения за предполагаеми военни цели, по които е била изстреляна ракетата, поразила снощи Кривой Рог и ги нарече "лъжи". "Целта на Русия беше планиран терор срещу мирното население. С тази варварска атака срещу цивилни и деца Москва показва пълно презрение към международните мирни усилия под..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..