Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разкодирано 2024

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

| Репортаж
Калин Симеонов
Снимка: Добромир Видев

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели".

Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес.

"Малко съм самоук в програмирането и разработката на компютърните игри. Любопитството – започваш да търсиш в интернет…"

За успешното развитие в тази сфера трябва да минем през математиката, споделя той.

До наградите "Джон Атанасов" са го отвели:

"Интересът към ИТ, към програмирането. Още от малък в мен се появи интерес към програмирането. Играех доста компютърни игри и ми беше интересно как се правят."

Калин Симеонов практикува фитнес, лостове, кикбокс. Спортът всъщност помогнал на Калин.

"Мотивацията е дисциплината, заимствана от спорта."

Докато бил 12-и клас в Професионална гимназия по икономика в град Перник Калин, заедно с Драгомир Попов учителя им Людмил Велинов проект, който позволява чрез заснемане с 3D камери да се регистрира и пресъздава движенията на човешкото тяло в дигитална среда.

Проектът им носи първо място в категория "Съвременни системи за визуална информация" в националния кръг на Националната олимпиада по информационни технологии през 2024 г. в Бургас. Наградата и за Драгомир, и за Калин обаче била друга - придобитият опит да се работи в екип.

"Основната идея беше да покажем как може да се замени досегашното разбиране за играенето на компютърните игри. Изключваме контролерите и мобилните телефони. Основно игрите се играят с клавиатура и мишка, с постоянно заседяване. Решихме да създадем игра, която ти позволява да си прав, да се движиш, докато играеш, да си далече от екрана. Решихме, че е малко по-революционно, че не е правено."

Калин Симеонов сега е първи курс във Факултета по математика и информатика. В училище по някои предмети нещата може да се представят по по-интересен начин, смята той днес. 

"Нещата могат да се визуализират с 3D модели, холограми и т.н."

Калин Симеонов избира Софийския университет, защото смята, че образованието по програмиране у нас е достатъчно добро. Освен това:

"За нашата сфера реализацията е достатъчно добра и в България. Тук, като получаваме пари в долари, за нас е много по-изгодно, защото живеем на по-евтино място."

Оценява наградата си като голямо признание и стимул от страна на държавата.

"Държавата върви в много хубава посока в IT сферата", отчита младежът.

Но са нужни още усилия - например програмирането да бъде част от свободно избираемите дисциплини не само в специализираните математически гимназии:

"Или да се направят като избираеми дисциплини за учениците, които имат интерес, или да се вкарат поне основни неща – колкото хората да имат базови понятия от ИИ, от програмиране. Би ги подготвило за бъдещето. Все повече ще навлизат ИИ, информационни системи. И като разбират основите на тези неща, няма да се притесняват. Ще могат да използват инструментите, за да им помагат."

"Не се страхувам от ИИ. Все още сме на ранно ниво", категоричен е Калин Симеонов.

По думите му, все още ИИ не е толкова развит и без хората да го контролират, не може да направи кой знае какво.

За да се развива държавата в правилната посока, младите хора трябва да остават тук, убеден е Калин.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10