Това, което може да донесе мир, е преосмисляне на позициите, виждане на реалната ситуация, на възможностите на всички страни и нови идеи.
Това каза пред БНР дипломатът и експерт по международни отношения Димитър Гърдев, председател на Комисията по външна политика в 46-ото Народно събрание, като уточни, че надеждата на всички е 2025 г. да донесе мир:
"Отношенията между САЩ и Русия, през войната в Украйна, са достигнали до изключително ледена позиция. Другата точка е Близкият изток, който е в нестабилност и война повече от година в Газа, но вече има и една нова точка на съприкосновение (САЩ - Русия) - това е Сирия. Когато видим отношенията между САЩ и Китай, те също са в стената. Когато става дума за Тайван, двете държави си отправят през военните заплахи, така се води диалогът. Както и заплахи за търговска война. Светът се намира в един изключително кризисен период, но спасител няма как да дойде, единственото спасение е развитие на процесите, които са достигнали до крайни фази, от които следва директен сблъсък".
Според него е много важно войната в Украйна да излезе от бойното поле и да влезе на масата на преговорите:
"Защитата на интересите, териториалната цялост на Украйна може да бъде защитена и с дипломатически средства".
По думите му Европа е най-големият губещ от всичко:
"И от войната в Украйна, и от ставащото в Близкия изток, и от отношенията с Китай, и от отношенията на новата администрация на американския президент. Затова Европа има огромна нужда от промяна, това се вижда и от Доклада на Марио Драги. Защото така Европа губи икономическата надпревара, политическото присъствие, сигурността си".
"Сирия е пресечната точка на САЩ с новата политика на президента на Турция Ердоган. След падането на режима на Башар Асад Турция и Израел получиха много повече, отколкото може би са си представяли. Тази привидна победа на Ердоган го изправя към една пълномащабна война с кюрдите в Сирия, които укрепнаха, подкрепяни от САЩ, и сега Вашингтон трябва да балансира изключително много между интересите на своя съюзник в НАТО (Турция) и интересите на своя политически партньор Израел, защото там интересите на Анкара и Тел Авив са антагонистични. И затова Сирия се превръща в много сериозен регион на напрежение. Като включим и Иран, защото той се чувства най-големият загубил, а отстъплението на Иран от Сирия не е като изтеглянето на Русия. Но Техеран вижда, че това развитие на обстановката, представлява пряка заплаха за него. И затова ускорява ядрената си програма, което ще принуди Израел да вземе радикални мерки, включително ракетно-бомбени удари", обясни Димитър Гърдев.
Сирия и региона са ключови за сигурността на Европа, посочи експертът по международни отношения:
"Включително за бежанските потоци и за това, че там има традиционни пазари за Европа и тя трябва да присъства в тази точка. ... Абсолютно неадекватна позиция е поставянето като най-важна точка на европейската политика изтеглянето на руските бази от Сирия. Европа не си е поставила стратегическите цели и задачи".
Според него е много важно България отново да инициира едно подписване на стратегическото споразумение с Турция за бежанците, защото от развитието на обстановката в Близкия изток могат да се очакват нови вълни.
"Изключително важно е България да има роля на енергийната карта на Европа. След 1-ви януари 2025 г. основното трасе за доставка на руски газ през Украйна за Европа е прекратено и остава "Балкански поток". Страната ни трябва да има своята инициатива и да намери естествено своите предложения, които могат да получат финансиране и от ЕС, защото това е стратегическо направление. Също така и Коридор №8, който е стратегически за ЕС. Сега е моментът България да активира тази тема".
Интервюто на Добринка Добрева с Димитър Гърдев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Ако падне Украйна, тогава руснаците ще помислят и за другите бивши съветски републики, както и за държавите-сателите на Съветския съюз. Това заяви пред БНР проф. Даниел Бенатов от Киев. "Тогава има голяма вероятност да избухне Трета световна война. Путин не се бори за ресурси, иска да унищожи европейската цивилизация, защото тя показва на..
Съветът на страните в ЕС трябва по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни . Това каза пред БНР евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев и уточни, че вече има еврокомисар по отбрана , "общо закупуване и общо производство на отбранителна техника и може би поемане на общ европейски заем на тази отбранителна техника": "Отдавна се..
Професор Кирил Топалов и Георги Йорданов получиха от държавния глава Румен Радев ордени "Стара планина - първа степен" за своите изключително високи заслуги в областта на науката, българската култура и изкуство. На церемония в Гербовата зала на президентската институция ордени "Св. св. Кирил и Методий“ получиха пианистът Людмил Ангелов,..
Началото на съвместната акция за проверки на продаваните храни не е свързано с инициативата за бойкот на големите търговски вериги, заяви Бистра Иванова от Агенцията по храните. "Проверките стартират от търговските обекти, но продължават през складове за търговия на едро и производствени обекти". Проверките ще бъдат основно по документи...
Съветът за електронни медии реши да организира дискусия на тема: "Войни и конфликти, медии и общество". Предложението за провеждането ѝ беше направено от члена на СЕМ Къдринка Къдринова, която се аргументира: "Динамиката в глобалните кризи, напрежения, войните и конфликтите пораждат обществени разделения и остра чувствителност към..
Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причината за връщане на "швейцарското правило" за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало"..
Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси. Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да,..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..