Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поскъпва билетът - от 20 на 30 лв., за посещение на "Царевец"

| Репортаж
Крепост „Царевец“
Снимка: Ройтерс

С 50 процента поскъпва от Нова година билетът за посещение в крепостта „Царевец“ във Велико Търново и в средновековните църкви в архитектурния резерват Арбанаси. 

Последното увеличение беше през 2021 година, когато билетът за индивидуалните туристи от 6 лева стана 10 лева. От 1 януари туристите вече ще плащат по 15 лева. Ще намали ли това посещенията в най-предпочитания от туристите архитектурно-музеен резерват на открито у нас и какво налага новото поскъпване, коментира директорът на Регионалния исторически музей във Велко Търново Иван Църов пред БНР.

Румънци, китайци, испанци, немци, американци, британци, японци, тайванци и израелци са най-многобройните чуждестранни туристи във Велико Търново в края на есента, началото на зимата, показват данните на Териториалното статистическо бюро. За чуждестранните туристи няма да е осезаем проблем, че, за да влязат през портите на крепостта на царете от династията на Асеневци от Нова година индивидуалните туристи ще трябва да платят не 10 лева, а 15 лева. Българите казват, че ще им дойде скъпо, но Царевец си е Царевец:

„Струва ми се че е много висока“.

„Бих отишла пак, колкото и да е“.

„Ние сме пенсионери, малко по-евтино вървим“.

„Не може да дойдеш във Велико Търново и да не видиш Царевец“.

Цените на енергоносителите, минималната заплата, инфлацията, увеличението на разходите за поддръжка на музейните обекти – това са основните фактори, които налагат входните билети отново да поскъпнат, коментира Иван Църов:

„И така, изчислявайки всички тези дадености, няма как да не се повишат и входните такси, защото културата също струва пари и се налага да бъде финансирана по този начин. Не всички обекти повишаваме с 50 %. Средно е с около 35 %. Има по-малко посещаеми обекти, при тях увеличението е по-малко. Надявам се, че ще успеем или ще бъдем на ръба. Ако трябва да са реални цените, входът за крепостта „Царевец“ трябва да бъде не 15, а 25 лева. Това би трябвало да бъде за всички останали обекти."

31 са общо музейните обекти. Някои са църкви на по пет века, като в Арбанаси, и къщи на по 300 години, които се поддържат и управляват от Регионалния исторически музей. Реално се посещават 24, а крепостта „Царевец“ е най-предпочитаната.

15 лева входен билет за индивидуалните туристи за крепостта и за Арбанашките църкви няма да намали туристопотока, категоричен е Иван Църов:

„Първо ще има някакъв малък отлив, основно при индивидуалните туристи, които са една трета. Но при груповите туристи и чужденците - не, те сключват пакетни договори. Не съм притеснен, оптимист съм, че ще задържим нивото на посетителския интерес“.

За да бъдат цените на музейните обекти по-поносими, има пакетни билети, които също поскъпват, посочи музейният директор:

„Индивидуалният пакетен билет, който сега беше 20 лева, става 30 лева. С него в рамките на два последователни календарни дни човек може да посети по негов избор 10 от 14 музейни обекта. Семейният билет от 25 лева става 40 лева. С него може да влязат двама възрастни с до три деца. По този начин можем да намалим финансовата тежест на нашите посетители. Отделно има много преференциални цени за групи, за хора в неравностойно положение, децата до 7 години влизат безплатно. Всеки последен четвъртък от месеца всички музейни обекти остават безплатни. Това е част от социалната ни функция. Ние не сме фабрика, от който се очаква да печели. Ние извършваме по-скоро социална дейност“.

Около 3 милиона лева се генерират от входните билети годишно в музейните обекти в община Велико Търново. Не можем да се възползваме от тези средства пряко, за поддръжка. Парите минават през общината и част от тях се връщат. Оказва се, че не колкото трябва, според закона за културното наследство.

„Да, наистина Законът за културното наследство така е записано, но има други закони, които дават други разпоредби. Има противоречащи си закони. Музеят страдаме от това недоразумение“.

Иван Църов е категоричен, че няма музеен обект в община Велико Търново, включително и крепостта „Царевец“, които да са опасни за живота и здравето на посетителите. Там, където има такива зони, те са обозначени.

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата

Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата и с призив да започне да работи, защото в противен случай България ще стане културната пустиня на Европа. В позицията на Съюзът на артистите има много критики към министър Мариан Бачев и екипа му. Твърди се, че вече близо 100 дни Министерството на културата..

публикувано на 10.04.25 в 21:52

МОСВ подготвя промени, които да улеснят вземането на води за напояване

Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим  Това стана ясно при изслушването на три министерства - на земеделието, на околната среда и на..

публикувано на 10.04.25 в 20:33

Деца от Кюстендил бяха на открит урок по лесовъдство в село Долно уйно

Над 70 деца от кюстендилски училища бяха на открит урок по лесовъдство в граничното село Долно уйно - инициативата е по повод "Седмицата на гората" и беше организирана от Регионалната дирекция в Кюстендил. Децата пропътуваха над 30 километра до най-богатия като видове горски разсадник, поддържан от Горско стопанство-Кюстендил. На децата бяха..

публикувано на 10.04.25 в 20:03
Отлаво надясно: Мария Матева, Димитър Маргаритов, Джема Грозданова, Антон Станков, Велислава Делчева, Мая Манолова

Ресорната комисия изслуша кандидатите за омбудсман

Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва шестимата кандидати за омбудсман – Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова.  Преди изслушването, бяха представени кандидатурите на шестимата номинирани, а именно тяхното..

публикувано на 10.04.25 в 20:01

Снежна обстановка в Силистренско: Проходими пътища, но проблеми с ток, вода и мобилна връзка

Пътищата в Силистренска област остават проходими при зимни условия – съобщиха за БНР от Областното пътно управление. Снеговалежът започна около 17:30 ч. с висока интензивност. Засега няма затворени участъци, но движението е затруднено, особено в района на Тутракан, където пътуващи сигнализират за натрупвания по трасето Силистра – Русе...

публикувано на 10.04.25 в 19:54
На снимката (от ляво надясно): Петър Мутафчиев, Жулиета Мандажиева, Нейчо Величков, Кристина Хитрова

Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати за КРС

Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати, един за заместник-председател и трима за две места като членове на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание.  В началото на заседанието на комисията кандидатите бяха представени от представител на съответната партия, която ги предлага. От..

публикувано на 10.04.25 в 19:42
Министърът на здравеопазването д-р Силви Кирилов

МЗ не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации

Министерството на здравеопазването не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Сегашният състав и численост на служителите на агенцията са редуцирани до минимум, а има сериозен обем дейност, каза..

публикувано на 10.04.25 в 19:40