С 50 процента поскъпва от Нова година билетът за посещение в крепостта „Царевец“ във Велико Търново и в средновековните църкви в архитектурния резерват Арбанаси.
Последното увеличение беше през 2021 година, когато билетът за индивидуалните туристи от 6 лева стана 10 лева. От 1 януари туристите вече ще плащат по 15 лева. Ще намали ли това посещенията в най-предпочитания от туристите архитектурно-музеен резерват на открито у нас и какво налага новото поскъпване, коментира директорът на Регионалния исторически музей във Велко Търново Иван Църов пред БНР.
Румънци, китайци, испанци, немци, американци, британци, японци, тайванци и израелци са най-многобройните чуждестранни туристи във Велико Търново в края на есента, началото на зимата, показват данните на Териториалното статистическо бюро. За чуждестранните туристи няма да е осезаем проблем, че, за да влязат през портите на крепостта на царете от династията на Асеневци от Нова година индивидуалните туристи ще трябва да платят не 10 лева, а 15 лева. Българите казват, че ще им дойде скъпо, но Царевец си е Царевец:
„Струва ми се че е много висока“.
„Бих отишла пак, колкото и да е“.
„Ние сме пенсионери, малко по-евтино вървим“.
„Не може да дойдеш във Велико Търново и да не видиш Царевец“.
Цените на енергоносителите, минималната заплата, инфлацията, увеличението на разходите за поддръжка на музейните обекти – това са основните фактори, които налагат входните билети отново да поскъпнат, коментира Иван Църов:
„И така, изчислявайки всички тези дадености, няма как да не се повишат и входните такси, защото културата също струва пари и се налага да бъде финансирана по този начин. Не всички обекти повишаваме с 50 %. Средно е с около 35 %. Има по-малко посещаеми обекти, при тях увеличението е по-малко. Надявам се, че ще успеем или ще бъдем на ръба. Ако трябва да са реални цените, входът за крепостта „Царевец“ трябва да бъде не 15, а 25 лева. Това би трябвало да бъде за всички останали обекти."
31 са общо музейните обекти. Някои са църкви на по пет века, като в Арбанаси, и къщи на по 300 години, които се поддържат и управляват от Регионалния исторически музей. Реално се посещават 24, а крепостта „Царевец“ е най-предпочитаната.
15 лева входен билет за индивидуалните туристи за крепостта и за Арбанашките църкви няма да намали туристопотока, категоричен е Иван Църов:
„Първо ще има някакъв малък отлив, основно при индивидуалните туристи, които са една трета. Но при груповите туристи и чужденците - не, те сключват пакетни договори. Не съм притеснен, оптимист съм, че ще задържим нивото на посетителския интерес“.
За да бъдат цените на музейните обекти по-поносими, има пакетни билети, които също поскъпват, посочи музейният директор:
„Индивидуалният пакетен билет, който сега беше 20 лева, става 30 лева. С него в рамките на два последователни календарни дни човек може да посети по негов избор 10 от 14 музейни обекта. Семейният билет от 25 лева става 40 лева. С него може да влязат двама възрастни с до три деца. По този начин можем да намалим финансовата тежест на нашите посетители. Отделно има много преференциални цени за групи, за хора в неравностойно положение, децата до 7 години влизат безплатно. Всеки последен четвъртък от месеца всички музейни обекти остават безплатни. Това е част от социалната ни функция. Ние не сме фабрика, от който се очаква да печели. Ние извършваме по-скоро социална дейност“.
Около 3 милиона лева се генерират от входните билети годишно в музейните обекти в община Велико Търново. Не можем да се възползваме от тези средства пряко, за поддръжка. Парите минават през общината и част от тях се връщат. Оказва се, че не колкото трябва, според закона за културното наследство.
„Да, наистина Законът за културното наследство така е записано, но има други закони, които дават други разпоредби. Има противоречащи си закони. Музеят страдаме от това недоразумение“.
Иван Църов е категоричен, че няма музеен обект в община Велико Търново, включително и крепостта „Царевец“, които да са опасни за живота и здравето на посетителите. Там, където има такива зони, те са обозначени.
Подробности чуйте в звуковия файл.
Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..
ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..
Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..
Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието. Промените в..
Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..
Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..
Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%. На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...