С 50 процента поскъпва от Нова година билетът за посещение в крепостта „Царевец“ във Велико Търново и в средновековните църкви в архитектурния резерват Арбанаси.
Последното увеличение беше през 2021 година, когато билетът за индивидуалните туристи от 6 лева стана 10 лева. От 1 януари туристите вече ще плащат по 15 лева. Ще намали ли това посещенията в най-предпочитания от туристите архитектурно-музеен резерват на открито у нас и какво налага новото поскъпване, коментира директорът на Регионалния исторически музей във Велко Търново Иван Църов пред БНР.
Румънци, китайци, испанци, немци, американци, британци, японци, тайванци и израелци са най-многобройните чуждестранни туристи във Велико Търново в края на есента, началото на зимата, показват данните на Териториалното статистическо бюро. За чуждестранните туристи няма да е осезаем проблем, че, за да влязат през портите на крепостта на царете от династията на Асеневци от Нова година индивидуалните туристи ще трябва да платят не 10 лева, а 15 лева. Българите казват, че ще им дойде скъпо, но Царевец си е Царевец:
„Струва ми се че е много висока“.
„Бих отишла пак, колкото и да е“.
„Ние сме пенсионери, малко по-евтино вървим“.
„Не може да дойдеш във Велико Търново и да не видиш Царевец“.
Цените на енергоносителите, минималната заплата, инфлацията, увеличението на разходите за поддръжка на музейните обекти – това са основните фактори, които налагат входните билети отново да поскъпнат, коментира Иван Църов:
„И така, изчислявайки всички тези дадености, няма как да не се повишат и входните такси, защото културата също струва пари и се налага да бъде финансирана по този начин. Не всички обекти повишаваме с 50 %. Средно е с около 35 %. Има по-малко посещаеми обекти, при тях увеличението е по-малко. Надявам се, че ще успеем или ще бъдем на ръба. Ако трябва да са реални цените, входът за крепостта „Царевец“ трябва да бъде не 15, а 25 лева. Това би трябвало да бъде за всички останали обекти."
31 са общо музейните обекти. Някои са църкви на по пет века, като в Арбанаси, и къщи на по 300 години, които се поддържат и управляват от Регионалния исторически музей. Реално се посещават 24, а крепостта „Царевец“ е най-предпочитаната.
15 лева входен билет за индивидуалните туристи за крепостта и за Арбанашките църкви няма да намали туристопотока, категоричен е Иван Църов:
„Първо ще има някакъв малък отлив, основно при индивидуалните туристи, които са една трета. Но при груповите туристи и чужденците - не, те сключват пакетни договори. Не съм притеснен, оптимист съм, че ще задържим нивото на посетителския интерес“.
За да бъдат цените на музейните обекти по-поносими, има пакетни билети, които също поскъпват, посочи музейният директор:
„Индивидуалният пакетен билет, който сега беше 20 лева, става 30 лева. С него в рамките на два последователни календарни дни човек може да посети по негов избор 10 от 14 музейни обекта. Семейният билет от 25 лева става 40 лева. С него може да влязат двама възрастни с до три деца. По този начин можем да намалим финансовата тежест на нашите посетители. Отделно има много преференциални цени за групи, за хора в неравностойно положение, децата до 7 години влизат безплатно. Всеки последен четвъртък от месеца всички музейни обекти остават безплатни. Това е част от социалната ни функция. Ние не сме фабрика, от който се очаква да печели. Ние извършваме по-скоро социална дейност“.
Около 3 милиона лева се генерират от входните билети годишно в музейните обекти в община Велико Търново. Не можем да се възползваме от тези средства пряко, за поддръжка. Парите минават през общината и част от тях се връщат. Оказва се, че не колкото трябва, според закона за културното наследство.
„Да, наистина Законът за културното наследство така е записано, но има други закони, които дават други разпоредби. Има противоречащи си закони. Музеят страдаме от това недоразумение“.
Иван Църов е категоричен, че няма музеен обект в община Велико Търново, включително и крепостта „Царевец“, които да са опасни за живота и здравето на посетителите. Там, където има такива зони, те са обозначени.
Подробности чуйте в звуковия файл.
Частично бедствено положение е обявено на територията на селата Слишовци, Рани луг и Насалевци. Със заповед на заместник-кмета Румяна Младенова се въвежда в действие общинският план за защита при бедствия. Забранява се временно движението на хора и МПС на определени критични участъци, а щабът за изпълнение на общинския план преминава на непрекъснат..
Над 60 огнеборци, доброволци и общински служители продължават да гасят пожара в гористата местност над поморийското село Горица. В момента гори стръмна и трудно достъпна местност, а с дрон се опитват да я локализират. Другият пожар в Бургаска област между селата Маринкa, Димчево и Извор е овладян, а пътят Бургас - Малко Търново, който заради..
Унгарският премиер Виктор Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на евросъюза за периода 2028-2034 г., освен ако Брюксел не разбира милиарди евро задържани заради спора за върховенството на закона в Унгария. "За да бъде приет новият седемгодишен бюджет се изисква единодушие, така че докато не получим останалите замразени фондове,..
Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран, каза на брифинг началникът на Регионална служба пожарна безопасност и защита на населението (РСБПЗН) Кюстендил комисар Светослав Георгиев. По думите му в момента се извършва премахване на слама от съседна влакова композиция, част от която са обхванати от огъня. Седем екипа на..
Пожар в гориста местност до пътя между селата Мокрен и Градец затвори пътя през Котленския проход от кръстовище "Петолъчка" до село Градец, съобщиха от полицията в Сливен. Движението се отклонява през Сливен-Ичера- Котел. На място са 7 противопожарни екипа и горски служител. Очаква се в гасенето да се включи и хеликоптер.
Горският пожар над село Илинденци стана върхов. Ситуацията е изключително сложна. Вятърът не спира, пожарът се разраства, температурата е над 40 градуса. Горският пожар се разрасна в посока Кресна и Кресненското дефиле. Областният управител активира системата BG ALERT с предупреждение, че пожарът гори и над селата Влахи, Долна Градешница,..
България ще поиска помощ от Европейския съюз за потушаване на силните пожари, които са обхванали редица региони на страната. Това стана ясно след извънредно заседание на сформирания щаб за бедствията към МВР, заяви заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров. След съгласуване с премиера Росен Желязков, министърът на вътрешните..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на..