Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Ловеч: Ще имаме колективен иск към електроразпределителното предприятие, отделно ще искаме компенсации от държавата

Хората в селата са обречени на геноцид, подчерта кметът на село Радювене Игнат Игнев

| Интервю
Снимка: БТА

В 12 села все още има абонати без ток - това са над 150 абоната, съобщи пред БНР кметът на Ловеч Страцимир Петков. Това е и причината днес жители на ловешки села да излязат на протест. Обявено е, че ще блокират пътя София - Варна при пътен възел "Абланица".

По информация на "Електрохолд" без ток има населени места в общините Троян, Тетевен и Угърчин. За общините Ловеч и Априлци, които също бедстваха дни наред, няма информация за населени места без ток. Оказва се обаче, че има отделни абонати, при които не е възстановено захранването. 
По думите на кмета на село Радювене Игнат Игнев около 10 са бедстващите къщи

"Много сериозно е положението в село Соколово, Дъбрава и Тепава. Там шести ден - от 25-и до ден днешен няма електроподаване към жителите. Хората в селата са обречени на геноцид. Провалиха си планирани празници. Дойдоха им гости, деца, внуци, които се наложи да се приберат по големите градове. На хората им се развалиха хранителните продукти. Разтопиха им се фризерите. Не знам кой ще ги обезщети", обясни той в интервю за предаването "Преди всички". 

Игнат Игнев отбеляза, че където е необходимо, се карат хранителни продукти и вода. Много от населените места на територията на общината са на помпени станции и липсата на ток доведе до сериозна криза с водата, посочи кметът. И отбеляза също, че имат много лоша комуникация с електроразпределителното дружество:

"Телефоните им не отговорят. Нямаме преки линии. А информацията по сайтовете е лъжлива".

Страцимир Петков също увери, че се грижат за хората в нужда. По думите му няма тежко бедстващи хора, но има такива, които са в по-притеснително състояние. С тях се поддържа постоянна комуникация. 

"Нямам отказани обаждания. Много пъти разбирах от тях, че екипите нямат възможност да обходят достатъчно абонати. Забавянето дойде от това, че бяха хвърлили сили при високото напрежение. Явно и техниката им е недостатъчна", коментира той за връзката с електроразпределителното дружество. 

По думите му е възложено на секретаря на общината да обобщи информацията за броя домакинства без електроенергия над 24 часа. 

Ще имаме и колективен иск към електроразпределителното предприятие, отделно ще искаме компенсации от държавата, обяви Петков в предаването "Преди всички". 

"Нямаме ток, а ще ни задължат да плащаме по-високи цени", допълни Игнат Игнев за готвеното поскъпване на услугата. Той изтъкна също, че от дружеството не инвестират нищо, включително в техните превозни средства:

"Пикапите им са с амортизирани остарели гуми. Наложи се доброволци от селото да ходят да ги вадят със същите пикапи. Заради липсата на елементарни гуми не могат да стигнат до авариралите участъци. Момчетата на терен работят - принудени са с километри да носят стълби, да опъват кабели и т.н.".

Днешният протест ще продължи 1 час. Исканията ни са за компенсации и обезщетения на потърпевшите домакинства и за по-големи инвестиции в електроразпределителната мрежа, категоричен бе Игнев. 

Ако не се вземат мерки, протестите ще продължат, предупреди той и каза:

"При 15 см. сняг хората да стоят 6 денонощия без ток - това е престъпление, това граничи с геноцид".

Цялото интервю на Диана Дончева и Пламен Христов със Страцимир Петков и Игнат Игнев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50