Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на Теди: История за човечност, дарителство и вяра в чудеса

| Репортаж
Снимка: Кети Тренчева

Дните от последния месец от годината отварят широко вратите на дарителството и човешката съпричастност. 

Историята на Силвия Ковачева и нейните две дъщери е изпълнена с болка и надежда, с усмивка и благодарност. Третокласничката Теодора ходи на училище с инвалидна количка, а по-голямата ѝ сестра Ивелина продължава да рисува икони и единствената ѝ молитва е Теди да проходи. Две от иконите на Ивелина бяха откупени за сериозна сума от дарител, пожелал да остане анонимен. 

Теди е в трети клас, ходи на плуване и приема като герой болезнените операции и рехабилитационни процедури. Майка ѝ Силвия Тагарева е истински боец, сама преживяла онкологично заболяване. Тя се е отказала да кандидатства за подпомагане от "Българската Коледа". 

"Политиката на нашата държава е все повече да утежнява положението на всички, а за децата със специални потребности най-вече. Проблемът е в това, че не само за "Българската Коледа", а и за дарителските сметки на децата, които са на тяхно име - за всичко трябва фактури. За съжаление, в нашия град са много малко рехабилитаторите, които могат да издадат фактура за това нещо и това е проблем", обясни майката пред БНР и предаването "Преди всички". 

Тя сподели, че здравословното ѝ състояние в момента не ѝ позволява да вдига детето. Затова Теодора е получила разрешение за безплатна рехабилитация

"След като са ѝ разписани документите, никой не се поинтересува тази година това дете защо не ходи на рехабилитация. Никой. Детето не може да излезе от вкъщи, няма кой да го заведе на рехабилитация, от друга страна те не искат да дойдат вкъщи". 

Все пак се намират хора с добри сърца, които помагат на семейството финансово и така плащат на рехабилитатор за домашни посещения.

Тези дарения, които не се нуждаят от фактури, ще покрият разходите за рехабилитация на Теди и тя ще може да продължи с часовете по плуване, които са изключително важни след поредната тежка операция. 

По-голямата сестра на Теди - Ивелина, вече седмокласничка с много категорични цели и мечти, продължава да рисува икони, без дори да подозира, че това ще се окаже съдбовно за сестричката ѝ в тези трудни моменти. Рисуването на икона за нея е специален ритуал:

"Имаш чувството, че си в една тишина, в която всичките светци ти говорят и ти казват "Давай напред, все така напред". Казвам си молитвата. Това те прави по-борбен, по-силен. Молитвата ми винаги е свързана със сестра ми. Винаги съм се молила само и само тя да проходи, само да е добре и да е до мен".

В светлите празнични дни майката Силвия отправи послание:

"Да не угасва вярата в хората, защото я има все по-малко, борбата за живот в хората, добрината в хората, защото и тях ги има все по-малко". 

Целия репортаж на Кети Тренчева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17