Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на Теди: История за човечност, дарителство и вяра в чудеса

| Репортаж
Снимка: Кети Тренчева

Дните от последния месец от годината отварят широко вратите на дарителството и човешката съпричастност. 

Историята на Силвия Ковачева и нейните две дъщери е изпълнена с болка и надежда, с усмивка и благодарност. Третокласничката Теодора ходи на училище с инвалидна количка, а по-голямата ѝ сестра Ивелина продължава да рисува икони и единствената ѝ молитва е Теди да проходи. Две от иконите на Ивелина бяха откупени за сериозна сума от дарител, пожелал да остане анонимен. 

Теди е в трети клас, ходи на плуване и приема като герой болезнените операции и рехабилитационни процедури. Майка ѝ Силвия Тагарева е истински боец, сама преживяла онкологично заболяване. Тя се е отказала да кандидатства за подпомагане от "Българската Коледа". 

"Политиката на нашата държава е все повече да утежнява положението на всички, а за децата със специални потребности най-вече. Проблемът е в това, че не само за "Българската Коледа", а и за дарителските сметки на децата, които са на тяхно име - за всичко трябва фактури. За съжаление, в нашия град са много малко рехабилитаторите, които могат да издадат фактура за това нещо и това е проблем", обясни майката пред БНР и предаването "Преди всички". 

Тя сподели, че здравословното ѝ състояние в момента не ѝ позволява да вдига детето. Затова Теодора е получила разрешение за безплатна рехабилитация

"След като са ѝ разписани документите, никой не се поинтересува тази година това дете защо не ходи на рехабилитация. Никой. Детето не може да излезе от вкъщи, няма кой да го заведе на рехабилитация, от друга страна те не искат да дойдат вкъщи". 

Все пак се намират хора с добри сърца, които помагат на семейството финансово и така плащат на рехабилитатор за домашни посещения.

Тези дарения, които не се нуждаят от фактури, ще покрият разходите за рехабилитация на Теди и тя ще може да продължи с часовете по плуване, които са изключително важни след поредната тежка операция. 

По-голямата сестра на Теди - Ивелина, вече седмокласничка с много категорични цели и мечти, продължава да рисува икони, без дори да подозира, че това ще се окаже съдбовно за сестричката ѝ в тези трудни моменти. Рисуването на икона за нея е специален ритуал:

"Имаш чувството, че си в една тишина, в която всичките светци ти говорят и ти казват "Давай напред, все така напред". Казвам си молитвата. Това те прави по-борбен, по-силен. Молитвата ми винаги е свързана със сестра ми. Винаги съм се молила само и само тя да проходи, само да е добре и да е до мен".

В светлите празнични дни майката Силвия отправи послание:

"Да не угасва вярата в хората, защото я има все по-малко, борбата за живот в хората, добрината в хората, защото и тях ги има все по-малко". 

Целия репортаж на Кети Тренчева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07