Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епископ Серафим: Не очакваме държавни субсидии, понеже сме съвсем малка религиозна общност

Заплаха ли е старостилната църква за БПЦ?

Проф. Иван Желев: При старостилците го има синдрома на сектантите. Да се откажат от войната срещу БПЦ!

| Интервю
Снимка: БТА

"Нашата църква е сравнително малка. Нашите вярващи са около 1000 души. Имаме около 20 храма. Осъществява се открито служение от около 30 години. Осъществявахме своята дейност, без да бъдем регистрирани."

Това разказа пред БНР созополският епископ Серафим от Българската православна старостилна църква, която беше вписана в регистъра на вероизповеданията.

Епископ Серафим я определи като "църква, която гради духовно своето паство и е полезна за обществото" и заяви, че досега несправедливо са били лишавани от регистрация, което е довело до сезирането на Европейския съд по правата на човека.

"Правихме опити за регистриране. Получавахме последователно откази от всички инстанции на съда, поради негативно отношение на Дирекцията по вероизповеданията и най-вече от Българската патриаршия. Имаше субективно отношение към нас."

"Ние се финансираме с дарения от нашите енориаши. Трудно оцеляваме. С новата регистрация не очакваме да получаваме държавни субсидии, понеже сме съвсем малка религиозна общност", посочи още духовникът.

Запитан за напрежението, породено в БПЦ от регистрацията на старостилната църква, той нарече реакцията на патриарха "неочаквана".

Разногласията са на верова основа. Не приемаме сериозните компромиси по верови въпроси, направени от Българската патриаршия, декларира епископ Серафим.

"Юридически никой не може да има претенции към техните храмове. Това положение никой не може да го наруши. Не разбираме от какво се притеснява българският патриарх. Нашият дебат е богословски."

Такива дебати се решават в църковна среда, а Българската патриаршия решава този дебат със средствата на държавната власт, смята той. По думите му насреща си имат единство по отношение на това да бъдат ограничени техните права.

проф. Иван Желев

В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд.

"Българската православна църква е "запазена марка". Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна църква."

Ние претендираме, че сме наследници на християнството от времето на Исус Христос и апостолите. В Гърция, където старостилният разкол е започнал по-отдавна, имаме 7-8 старостилни църкви. Никоя не признава другите. Всяка твърди, че е истинската. И тук ще се получи така, обясни проф. Иван Желев и попита "кой има полза от това".

"Наистина са малка църква, но тези 1000 души трябва да са някакви олигарси или бизнесмени, за да издържат тази църква, с всичките ѝ храмове и свещеници."

Има сведения, че получават финансова подкрепа от Гърция и имат връзки с Русия, допълни богословът.

"Няма надежда да се оправят нещата, докато те твърдят, че имат верови различия с нас. БПЦ не ги смята за еретици, а за разколници. Първите, които се отделиха още 1968-ма година, бяха мои преподаватели от Духовната академия. Те бяха клирици на Българската църква и се отделиха", коментира проф. Желев.

Те признават нашите тайнства, нашите свещенодействия. Къде са тези верови различия, подчерта още той.

Нашите старостилци повтарят опорките на гръцките старостилци, заяви богословът.

БПЦ е част от единната Вселенска православна църква – православната църква по цял свят, напомни той.

"Отцепвайки се от БПЦ, те нямат общение с нито една от другите поместни православни църкви!"

"При старостилците го има този синдром, който е при сектантите. Сектантите не идват просто да предлагат своята стока, както е в търговията. Сектантите започват да плюят по БПЦ, в своите проповеди, в своето общуване. Ние сме отстъпили от православието, твърдят старостилците." 

За политическите реакции след регистрацията на старостилната църква той отбеляза, че "сигурно има малко популизъм", но се надява "той да не е водещият".

Проф. Иван Желев изрази мнение, че е можело спорната църква да се регистрира като старостилно вероизповедание, но без дублиране на "православна", което ще привлича хора.

"Те трябва да се откажат от тази своя война срещу БПЦ и благодарение на тази война те съществуват."

Действията на правителството са основателни, изтъкна в заключение той.

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът в Кресненския дял на Пирин е локализиран

Пожарникарите и горските работници в Рила са предотвратили разрастването на пожара на 2000 м надморска височина. Гасенето е по североизточната част, която е и най-високата. Откъм юг и запад огънят е локализиран.  На много места тлеят и пушат огнища и огромни дънери, за чието гасене ще трябва продължителен дъжд или много вода. Прогнозите са пожарът..

публикувано на 16.07.25 в 18:19
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03