Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епископ Серафим: Не очакваме държавни субсидии, понеже сме съвсем малка религиозна общност

Заплаха ли е старостилната църква за БПЦ?

Проф. Иван Желев: При старостилците го има синдрома на сектантите. Да се откажат от войната срещу БПЦ!

| Интервю
Снимка: БТА

"Нашата църква е сравнително малка. Нашите вярващи са около 1000 души. Имаме около 20 храма. Осъществява се открито служение от около 30 години. Осъществявахме своята дейност, без да бъдем регистрирани."

Това разказа пред БНР созополският епископ Серафим от Българската православна старостилна църква, която беше вписана в регистъра на вероизповеданията.

Епископ Серафим я определи като "църква, която гради духовно своето паство и е полезна за обществото" и заяви, че досега несправедливо са били лишавани от регистрация, което е довело до сезирането на Европейския съд по правата на човека.

"Правихме опити за регистриране. Получавахме последователно откази от всички инстанции на съда, поради негативно отношение на Дирекцията по вероизповеданията и най-вече от Българската патриаршия. Имаше субективно отношение към нас."

"Ние се финансираме с дарения от нашите енориаши. Трудно оцеляваме. С новата регистрация не очакваме да получаваме държавни субсидии, понеже сме съвсем малка религиозна общност", посочи още духовникът.

Запитан за напрежението, породено в БПЦ от регистрацията на старостилната църква, той нарече реакцията на патриарха "неочаквана".

Разногласията са на верова основа. Не приемаме сериозните компромиси по верови въпроси, направени от Българската патриаршия, декларира епископ Серафим.

"Юридически никой не може да има претенции към техните храмове. Това положение никой не може да го наруши. Не разбираме от какво се притеснява българският патриарх. Нашият дебат е богословски."

Такива дебати се решават в църковна среда, а Българската патриаршия решава този дебат със средствата на държавната власт, смята той. По думите му насреща си имат единство по отношение на това да бъдат ограничени техните права.

проф. Иван Желев

В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд.

"Българската православна църква е "запазена марка". Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна църква."

Ние претендираме, че сме наследници на християнството от времето на Исус Христос и апостолите. В Гърция, където старостилният разкол е започнал по-отдавна, имаме 7-8 старостилни църкви. Никоя не признава другите. Всяка твърди, че е истинската. И тук ще се получи така, обясни проф. Иван Желев и попита "кой има полза от това".

"Наистина са малка църква, но тези 1000 души трябва да са някакви олигарси или бизнесмени, за да издържат тази църква, с всичките ѝ храмове и свещеници."

Има сведения, че получават финансова подкрепа от Гърция и имат връзки с Русия, допълни богословът.

"Няма надежда да се оправят нещата, докато те твърдят, че имат верови различия с нас. БПЦ не ги смята за еретици, а за разколници. Първите, които се отделиха още 1968-ма година, бяха мои преподаватели от Духовната академия. Те бяха клирици на Българската църква и се отделиха", коментира проф. Желев.

Те признават нашите тайнства, нашите свещенодействия. Къде са тези верови различия, подчерта още той.

Нашите старостилци повтарят опорките на гръцките старостилци, заяви богословът.

БПЦ е част от единната Вселенска православна църква – православната църква по цял свят, напомни той.

"Отцепвайки се от БПЦ, те нямат общение с нито една от другите поместни православни църкви!"

"При старостилците го има този синдром, който е при сектантите. Сектантите не идват просто да предлагат своята стока, както е в търговията. Сектантите започват да плюят по БПЦ, в своите проповеди, в своето общуване. Ние сме отстъпили от православието, твърдят старостилците." 

За политическите реакции след регистрацията на старостилната църква той отбеляза, че "сигурно има малко популизъм", но се надява "той да не е водещият".

Проф. Иван Желев изрази мнение, че е можело спорната църква да се регистрира като старостилно вероизповедание, но без дублиране на "православна", което ще привлича хора.

"Те трябва да се откажат от тази своя война срещу БПЦ и благодарение на тази война те съществуват."

Действията на правителството са основателни, изтъкна в заключение той.

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18