Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо еврорегулациите на ИИ може да направят ЕС неконкурентноспособен?

Доброслав Димитров, БАСКОМ: Европа изостава. Ако продължаваме така, това ще е краят на ЕС!

| Репортаж
Снимка: БТА

"За" или "против" европейските регулации на изкуственият интелект? Това като че ли е малко закъснял дебат на фона на действащото законодателство в ЕС. Бизнесът предупреждава – законодателството може да доведе до отлив на знаещи и хора от Европа в полза на САЩ и Китай

Може ли Европа да има изкуствен интелект при наличие на зелени политики в енергетиката? От ЕС твърдят, че новата Европейска комисия ще има механизми за насърчаване на иновациите, но няма индикации за преосмисляне на енергийната политика.

Форумът за мястото на изкуствения интелект в работата на адвокатите в София се превърна словесно бойно поле. Между онова, което мисли българският бизнес за новите регулации за изкуствения интелект и Брюксел, който от тази година поетапно започва въвеждането на първото в света законодателство за изкуствения интелект.

"Битката" беше между Доброслав Димитров, инженер, ИТ специалист, председател на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) и Клара Талабер-Риц, правен съветник в Правната служба на Европейската комисия и ръководител на работната група, подготвила Закона за изкуствения интелект на Европейския съюз. И Доброслав Димитров, и Клара Талабер са на едно мнение, че регулации трябва да има. Сходствата обаче свършват дотук.

Европейските компании, ако не могат да ползват такива инструменти, независимо в коя сфера се намират, те стават неконкурентни спрямо компаниите в останалата част от света, с които се съревновават, изразява опасения Димитров за европейския закон за изкуствения интелект.

Доброслав Димитров  снимка: БТА

Като част от Българската асоциация на софтуерните компании той споделя притесненията си, че големите компании биха били по-склонни на регулации в тази област, защото са стигнали до етап, който никой друг не би могъл да ги настигне. И тези компании са предимно американски, предупреждава Димитров.

"Когато имаш тежка регулация, остават мастодонтните компании, които не правят нищо ново, не експериментират с нищо, съответно няма как да дойде иновация. Новите компании не смеят или не могат да с иго позволят, защото ти трябва армия от юристи, които да те пазят от тези регулации. Вместо да наемеш армия от юристи, отиваш някъде, където ще наемеш армия от инженери и няма да се занимаваш с тези проблеми. В ЕС трябва да започнем да си казваме нещата, каквито са, недипломатично. Да си кажем, че царят е гол. Че Европа изостава, Европа е стагнираща."

"В Европа има регламент, чиято цел е да направи сигурен и ориентират към човека изкуствения интелект. Има общо с конкурентоспособността", уверява Клара Талабер-Риц, правен съветник в Правната служба на Европейската комисия и продължава:

"Във фокуса на новата еврокомисия ще е конкурентоспособността и инвестициите. Всички дискусии в Брюксел са за това как можем да изградим европейски шампиони в дигиталния свят. Както и стратегическата си автономия. Ние трябва да бъдем отворени, но трябва да защитаваме нашите интереси. Как го правим, е въпрос към икономистите. Но и Регламентът за изкуствения интелект вече предоставя известна помощ в това отношение. В Европа имаме т.нар. пясъчници, където стартиращите фирми или други разработчици ще могат да работят основно без спазване на правилата за изкуствения интелект. Това е ограничена зона, където те могат да измислят нови идеи и така не ги задушават, защото важат правилата. Тези пясъчници са от съществено значение и ние наистина очакваме фирми. Много стартиращи фирми вече да работят под този чадър и да предоставят обещаващи резултати. Знам например във Франция хиляди компании са започнали да използват тези възможности. Второ, в Европа вече има суперкомпютър с висока производителност. Тази система е в полза на европейските компании. Така че капацитетът, който е необходим за генериране на AI системи, основно се осигурява от Европейския съюз. За да не се налага всяка отделна компания да измисля своя собствена инфраструктура, а да ползва онази, изградена с европейски пари. Трето - в Европа има много възможности за финансиране. Така държава-членка може да получи финанси за разработването на тези инструменти и в тази индустрия.

Ръководителят на работната група, подготвила Закона за изкуствения интелект, Клара Талабер-Риц уверява дори, че и с възобновяема енергия, Европа ще има ток за обучение на все по-гладните неврони мрежи.

"Миналата или по-миналата година генерираната от възобновяеми източници енергия е била повече от енергията, генерирана от изкопаеми горива и тенденцията продължава. Вярно е, че Китай вложи много повече във възобновяема енергия и особено в слънчеви панели, отколкото останалият свят. Сега цифровизацията не съществува във вакуум. Винаги говорим за зелено и дигитално. Дигиталното има поне два зелени елемента. На първо място, дигиталната иновация се нуждае от електричество, но може да се използва и за повишаване на ефективността на нашата енергийна система. Това е моят отговор за електричеството.

Европейските регулации се правят след задълбочена оценка на въздействието. Това не е просто някой бюрократ в Брюксел да се събуди и да реши да регулира определен сектор. Заинтересованите страни имаха свои лобисти и по време на процеса в Европейския парламент. Разбира се, техният глас беше чут, когато стана дума за регулиране на генеративния изкуствен интелект. Не можете да си представите колко много работа е вложена в това, за да имаме резултат, който е приемлив и желан и от индустрията, и да е в полза на основните права на хората.

Не съм съгласна, че това би убило индустриите. Това е пътят, който може би няма да доведе до това Европейският съюз да е световен лидер в тази технология. С идеята за отворена и стратегическа автономия тръгнахме по него. И ще отстояваме конкурентоспособността на европейските компании."

Никакво законодателство не могло да бъде адекватно заради скоростта, с която се развиват тези системи, категоричен е обаче  Доброслав Димитров. Защото още няма определение какво е изкуствен интелект. Още повече - пред адвокатите Доброслав Димитров посочва графиката, че когато ChatGPT излиза през ноември 22-ра е 30% по-умен от хората. Последният модел – от средата на 24-та –вече е по-умен от 99 процента от хората.

"Не можеш да постигнеш иновация чрез регулация. Ако така продължаваме, това ще е краят на ЕС. Защото ако загубим критично предимство, конкурентност спрямо САЩ и Китай, ако икономически се препънем тежко, както вече сме се препънали, не виждам как можем да оцелеем като обединение, което постоянно върви надолу", коментира Димитров.

"В Европа има повече учени, отколкото в САЩ. Имаме хората с идеите, с иновациите и те най-вероятно ще се възползват от тези т.нар. пясъчници за упражнят своите идеи. Но заради тежката регулация извън тези пясъчници, когато намерят тази добра идея, ще се преместват в САЩ. И цялата европейска иновация ще отиде другаде. Второ, със соларни панели не може да се захранва ИИ! ИИ работи и нощно време. (…) Германия затвори своите ядрени електроцентрали, в Европа цената на тока е много пъти по-висока, отколкото в САЩ, което означава, че основният ресурс за смятането на бъдещето в Европа е много по-скъп. Ние се деиндустриализираме като континент."

Казаното от Димитров илюстрира тежките диалози, компромиси и решения, които Европа трябва да взема под внимание по време на преговорите за законодателната рамка, както и какво новата еврокомисия в следващите години. Решения, които погледнати по–глобално, изглеждат трудни. Защото в началото на ноември стана ясно, че новият президент на САЩ Доналд Тръмп може да поиска оттегляне на регулациите от времето на Джо Байдън върху изкуствения интелект в САЩ.

"Докато измислят регулацията, вече е еволюирала технологията", изтъква Доброслав Димитров. Той сравнява случващото се с човек, който се опитва да вдигне от земята нещо със собствени сили и друг, който разполага с лост.

"Кой ще вдигне повече? Е, ние вземаме лоста на европейските бизнеси."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17