Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата.
"Българските шевици ме свързват с моите корени", сподели тя.
Най-емблематичните символи в българските народни шевици са елбетицата - слънчев знак, символизиращ хармония и разбирателство, и канатицата – родов символ, който се среща както във везбата, така и в килимарството и грънчарството, поясни тя.
Шевиците били поставяни в крайните части на дрехата, защото предците ни са смятали, че през отворените краища на дрехата може да излезе добрата сила или да влезе нечиста такава. Това са границите между собственото пространство на човека и околния свят, коментира Даниела Дичева в предаването "Преди всички".
Според нея връщането на съвременните българи към дрехи с шевици се дължи на "нуждата на българина да се завърне към духовността, защото българските шевици са пропити с много дух, носят окултност и чрез изработването им може да се закодира послание за здраве, късмет и берекет".
Дичева изработва шевици във вид на пана, които поставя в рамки от дърво. Тези бродерии могат да бъдат част от съвременния интериор или аксесоар от модерното облекло, като чрез визуален контакт можем да се докосваме до енергията на това древно знание и да общуваме с корените си, изтъкна тя.
"Българските народни везби трябва да бъдат възраждани, но внимателно, с разбиране, усет, чисти ръце и най-вече – с чисто сърце", смята Даниела Дичева, която бродира шевици от 9-годишна.
"За мен везането е начин да се свържа със себе си."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Масло, тахан, брашно, крем за лице, дори оцет, както и… маджун от диня – това е продукцията на биопроизводителя Рашко Денев. В малката семейна работилничка работят той и съпругата му. Отглеждат 60 декара собствени орехови насаждения и 90 дка под наем . "Всички са био, нямаме право в стопанството да имаме и био, и не био." "Някога си..
Рекордно дълго - половин година, продължи археологическото лято в района на античния град Хераклея Синтика . Освен планираните проучвания, имаше и извънредни, които получиха допълнително финансиране и много ценни резултати. Те се проведоха по трасето на разширявания вертикален газопровод в района на античния град. В края на миналата седмица..
24.9.2025г. – За първи път образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI” стартира от Велико Търново. Шестото издание на инициативата бе поставено в основно училище "Патриарх Евтимий", където първокласници придобиха ценни знания за пътната безопасност от представители на Главна дирекция „Национална полиция“. Техен верен спътник в уроците бе..
От 50 до 300 лева е глобата, ако храниш бездомно животно във Варна. С това са се преборили доброволците от координационен център за противодействие на насилието над животни "Зоопатрул" с председател журналистът на свободна практика Стефан Курдов . Предстои тя да бъде отменена от Общинския съвет. Той и неговите съмишленици успяха да осигурят 120..
Музикалният педагог Весела Дякова ван Авермат е посветила целия си живот на музиката и работата с деца . Петнадесет години г-жа Дякова е преподавала клавирен съпровод в Музикалното училище в Пловдив. След 1989 г. продължава учителската си дейност в Белгия. Запалила е десетки деца по музиката, а нейни възпитаници сега се изявяват по международните..
Ярка и неудобна живопис. Така можем накратко да опреелим творбите на тандема художници Валентина Чернева - Cherry и Милен Маринов. Двамата имат прясно открита изложба, носеща името “Под едно небе 2” в пловдивската галерия “Възраждане” . Часове след събитието те дойдоха в студиото на Автономията , за да се изкажат за каквото ги..
Спомняме си за Чавдар Киселинчев. Той е един от най-авторитетните външнополитически коментатори в Българското национално радио. Красив ум, човек с голяма обща култура, впечатляващи познания за процесите в света, които е обяснявал на младите си колеги в БНР, които са го слушали с удоволствие. Липсата на коментатори от такъв ранг създава..
За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..