Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България отчита изоставане с държавните разходи като дял от БВП за социална защита, образование и здравеопазване

Снимка: ЕПА/БГНЕС

България изостава по отношение на размера на държавните разходи като дял от БВП за социална защита, образование и здравеопазване спрямо средното за ЕС. Това е посочено в отчета на България за това как изпълнява целите на ООН за устойчиво развитие. Докладът отбелязва тенденция на намаляване на междуселищния транспорт и намаляване на качеството на водата.

Напредък за България докладът отчита при борбата с бедността и преодоляването на глада, равнопоставеността на половете, приобщаващото образование и намаляването на броя на преждевременно напускащите учебната система ученици. 

Но демографската ситуация в България остава неблагоприятна с продължаващо намаляване и застаряване на населението. През 2023 г. раждаемостта е с коефициент 8.9‰, докато смъртността е с коефициент 15.7 ‰ – най-високият в ЕС. 

Политическата нестабилност между 2020-2024 г. може да повлияе негативно на реформите в борбата с корупцията, върховенството на закона, зеления преход, икономическата диверсификация и дигиталната трансформация. 

По сектори се отчита висок дял на работещите бедни. Ръст с една втора спрямо 2015-а и достигайки близо 10% от всички работещи. 

Негативно е представянето на страната и по индикатора на аномалиите в цените на храните, нарастващ в абсолютен план. Стойността на показателя е повлияна и от негативните ефекти от войната в Украйна. 

Отчита се спад в дела на завършилите гимназиално образование и на завършилите прогимназиалния етап на основно образование. Ниско участие има на възрастните в образованието. Между 2015 и 2023 година данните показват спад в представянето по показателя от близо 30%. 

Малките и средни предприятия често не предоставят достатъчно възможности за обучение на служителите си, пише в доклада. 

Влошава се качеството на водата в реките. Това се свързва с използването на торовете в селското стопанство. 

През периода 2015-2021 г. делът на автобусите и влаковете във вътрешния пътнически транспорт в България е намалял с близо 23%, което подчертава необходимостта от сериозни инвестиции и реформи и в системата на обществения транспорт. 

Очаква се през юли страната ни да представи доклада на Форума на ООН за устойчиво развитие.

Линк към доклада:

https://strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=8801

По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50
Петър Тодоров, подсъдим за катастрофата, при която загина 15-годишният Филип Арсов.

Разпит на свидетел по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов

Пореден свидетел беше разпитан по делото срещу Петър Тодоров, подсъдим за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, който беше прегазен на столичната ул. "Гурко" през септември 2023 година. Свидетелят Събина Христова разказа, че скоростта, с която се е движил автомобилът на Тодоров, е надвишавала драстично позволената в района. Чула зловещ удар, но не..

публикувано на 19.02.25 в 19:41

Предупредиха GSM операторите, че може да има и по-сериозни санкции за нарушени потребителски права

Повече диалог между телекомите и държавните регулатори. Това препоръча постоянно действаща подкомисия за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите. Депутатите от комисията предупредиха мобилните оператори, че може и да се замислят за по- сериозни санкции при нарушаване на правата на потребителите...

публикувано на 19.02.25 в 19:30
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп заяви, че половината от парите, които САЩ са изпратили на Украйна, липсват

Президентът на САЩ Доналд Тръмп нарече украинския лидер Володимир Зеленски "диктатор без избори". В изявление, публикувано в собствената му социална мрежа "Трут Сошъл", Доналд Тръмп пише още, че ако Зеленски иска "да му остане държава", е по-добре да действа по-бързо. В публикацията Тръмп казва още, че един комик с посредствени успехи, е уговорил..

публикувано на 19.02.25 в 19:13