Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екатерина Атанасова: Бавният туризъм е възможността да се позиционираме на световната туристическа карта

"Цялото пътуване е едно огромно преживяване - това е докосване до емоцията на човека, до неговите корени и автентична същност"

| Интервю

Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот. Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти. 

Тази идея у нас прави своите първи стъпки, посочи пред БНР Екатерина Терзиева Атанасова - журналист, лицензиран гид и организатор на гастрономически турове из цялата страна под знака на Slow tours и Slow Food. 

"България има всички предпоставки да върви по тези стъпки, тъй като сме на път да загубим много от нашите автентични рецепти по начина, по който те са били приготвяни в миналото. Slow туризмът е една сфера, която следва принципите на Slow Food движението, но по отношение на посещения на места, ферми, производители на храни, които все още работят по традиционен начин". 

В предаването "Преди всички" журналистът обясни какви хора търсят този тип туризъм:

"Имаме клиенти, които са напълно наясно какво да очакват. Но имаме и хора, които се присъединяват впоследствие, без да са сигурни какво точно ще преживеят и след това продължават да пътуват с нас, защото това, което ние предлагаме като туристически продукт, е изключително различно от масовия продукт на пазара. Говорим за хора - представители на интелигенцията, учители, лекари, юристи, икономисти, инженери - хора, които четат много, знаят много, интересуват се, обичат истински България и искат да я преживеят по възможно най-красивия начин". 

Цялото пътуване е едно огромно преживяване - това е докосване до емоцията на човека, до неговите корени и автентична същност, изтъкна Екатерина Терзиева Атанасова и бе категорична, че бавният туризъм в никакъв случай не е скучен туризъм.

"Храната, която дегустират хората с нас, освен че е типично българска, те имат възможността да я опитат на място при производителя - дали ще бъде във фермата, малкото предприятие или в дома на човека, който ни е домакин - това създава емоционална връзка и вълнува много хората". 

В България не е позволено да се произвеждат сирена от сурово мляко, подчерта Атанасова. Според нея хората, които се занимават с производство на млечни продукти, трябва да лобират и настояват повече за промяна в законодателството в тази посока. По думите ѝ в противен случай рискуваме да загубим традиционните сирена, характерни за България. 

Регулациите са доста сложни и е висока летвата за хората, които произвеждат местни храни, смята тя и обясни:

"Един малък производител би трябвало да отговори на изискванията на един среден или голям производител, което често не е по силите на хората, което води до неприятни последици. Много хора, сблъсквайки се с цялата тази бюрокрация и необходимост от голяма инвестиция, предпочитат да останат в сивия сектор". 

Според нея ако се облекчат режимите при един стриктен контрол, това ще помогне за изсветляване на сектора и ще даде тласък на местната икономика. 

Журналистът отбеляза, че чуждестранните туристи са много запознати с това какво може да предложи България и търсят настойчиво този продукт

"Този туризъм е възможността България да се позиционира много добре на световната туристическа карта. България със своите традиции, храна, ритуали и обичаи може да покаже своето автентично лице на света. Колкото по-добре покажем своята автентичност с представянето на традиционни храни по един красив и вкусен начин в контекста на прекрасната ни природа, история и култура, толкова повече шансове имаме да привлечем качествени световни туристи, които са готови да харчат тук парите си", коментира тя. И цитира някои числа - "През 2023 г. 14 млрд. долара на глобално ниво са били приходите от гастрономически туризъм, а очакванията са до 2033 г. това число да стане 70 млрд. Сега е шансът на България да се позиционира в този тип туризъм".

Цялото интервю на Веселина Миланова с Екатерина Терзиева Атанасова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50